در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

آموزش سواد مالی به کودکان

مقدمه:

از چه سنی یاد گرفتیم پس انداز کنیم؟ از چه سنی یاد گرفتیم هزینه ها رو مدیریت کنیم؟ یا از چه سنی شروع کردیم به سرمایه گذاری؟
خیلی دیر؟! شاید همین الان هم توی یکی از این زمینه ها مشکل داشته باشیم!! اگر از کودکی در کنار آموزش های مدرسه به ما سواد مالی یاد می دادند الان از لحاظ مالی چقدر پیشرفت می کردیدم؟؟

 

ضرورت آموزش سواد مالی به کودکان:

سواد مالی کودکان

درواقع یاد گیری سواد مالی به معنی نحوه ی استفاده از پول برای زندگی حال و آینده است و اهمیت آن کمتر از اهمیت آموزش سواد خواندن و نوشتن نیست که متاسفانه نظام آموزشی کشور از این اهمیت غافل است; به این موضوع بخصوص در مراکز پیش دبستانی و دبستان کمتر پرداخته شده است. علاوه براین ممکن است در مورد پول پیام های اشتباهی به کودکان داده شود. مثل اینکه ثروت از راه شانس بدست می اید; یا باور های غلطی مثل اینکه: پول چرک کف دست است.
آیا در این صورت می توان انتظار داشت فرزندمان انگیزه ایی برای ثروت آفرینی و درآمد مسئولانه داشته باشد؟!…
این آموزش به آنها یاد می دهد که ارزش پول را درک کنند, باور های درستی در مورد آن پیدا کنند و میان درآمد, هزینه و پس انداز ارتباط برقرار کنند.

باور

مهم ترین مسئله در زمینه آموزش سواد مالی به کودکان آموزش باورهای درست مالی به آنهاست, مسلما کودکی که ذهنیت اشتباهی نسبت به پول پیدا می کند. در آینده در زمینه ثروت آفرینی توفیق چندانی نخواهد داشت.
گاهی باور های غلط ما مثل یک سد بزرگ جلوی رسیدن به اهداف مان را می گیرند; کسی که باور دارد پول کثیف است، آیا می تواند به راحتی ثروت آفرین باشد؟!
عموما کارآفرینان موفق و افراد ثروتمند باور های درستی را در ذهن خود جایگزین کرده اند, مثل: دنیا پر از فراوانی است, خداوند رزاق است, هر چه ثروتمند تر باشی به خدا نزدیک تر می شوی و…

مفهوم پول و انواع آن:مفهوم پول

کودکان می توانند تا قبل از ورود به مدرسه مفهوم پول را درک کنند و انواع ان را بشناسند مثل: سکه, اسکناس, تراول چک, کارت اعتباری و…
انها خیلی زود متوجه می شوند که برای بدست اوردن بعضی چیزها باید از پول استفاده کرد. کودکان زیر 7 سال می توانند بر اساس عدد,شکل و اندازه ی پول, ان را دسته بندی کنند.

پس انداز:

پس از ورود به مدرسه کودک می تواند از پدر و مادر خود پول توجیبی دریافت کند, وی در این زمان با مفهوم پس انداز آشنا می شود و یاد می گیرد چطور خرید کند, چطور از پولش مراقبت کند و وقتی می خواهد خرید بزرگتری انجام دهد چگونه پول خود را ذخیره کند. در این سن می تواند با معنی حساب بانکی و کارت اعتباری آشنا شود. او همچنین می آموزد چطور هزینه های خود را مدیریت کند تا پول بیشتری پس انداز کند و یاد می گیرد چطور قرض بگیرد و چطور قرض دهد.

 

کار آفرینی و سرمایه گذاری:

کودکان در سنین بالاتر با مفهوم کارآفرینی آشنا می شوند, آنها یاد میگیرند علاوه بر پول تو جیبی در قبال بعضی از کارها درآمد داشته باشند. همچنین می آموزند چطور از پولشان پول بیشتری خلق کنند. شما در سن14_15 سالگی می توانید فرزندتان را با بورس آشنا کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *