در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

آیا انرژی منفی و مثبت داریم؟

قطعا همه شما درمورد انرژی مثبت و منفی یا موج منفی و مثبت چیزهایی در اطراف خود شنیده اید، اما سوال اصلی اینجاست که آیا واقعا انرژی ماهیتی منفی یا مثبت دارد؟ آیا می توان موج منفی یا مثبت دریافت یا ارسال کرد؟ خب باید گفت هم بله هم نه. تعجب کردید؟!! در ادامه توضیح خواهیم داد چرا هم بله هم نه.

انرژی

به عنوان کسی که در فیزیک مطالعه داشته است باید بگویم منظور از کلمه مثبت و منفی، واقعا مثبت یا منفی بودن به معنای بار الکتریکی یا انرژی مغناظیسی نیست. در فیزیک اگر صحبت از انرژی مثبت و منفی می شود، تفسیر ویژه ای برای آن وجود دارد. به طور مثال منفی بودن انرژی پتانسیل میزان انرژی نسبت به یک مبدا دلخواه سنجیده می شود و با تغییر مبدا و وجود یک شیفت انرژی شاهد تغییر علامت انرژی خواهیم بود. یا مثالی دیگر که تعریف بار منفی و مثبت برای بارهای الکتریکی تنها یک قرارداد است و یا نیروی الکتریکی منفی و مثبت صرفا نشان دهنده جهت اثر نیرو نسبت به تعریف مختصات می باشد. اما در روانشناسی، این تعاریف نشان دهنده آثار نسبی خوب و بد برروی افراد می باشد.

در فیزیک قانونی وجود دارد به نام قانون دوبروی که توسط فیزیکدان فرانسوی به نام لویی دوبروی مطرح شد. او از بنیانگذاران فیزیک کوانتوم و برنده جایزه نوبل می باشد. دوبروی به کمک انشتین و تحقیقاتش نقش بسزایی در ایجاد مکانیک موجی در کوانتوم داشت. رابطه دوبروی نشان می دهد که هر جسمی با جرم m و سرعت v یک موج با طول موج مشخصی از خود ساطع می کند. اما این موج یا انرژی علامت منفی یا مثبت ندارد! حتی هیچ بار منفی و مثبتی را هم القا نمی کند! و صرفا ماهیت موج گونه بودن ماده را نشان می دهد و برای همه چیز قابل احساس نیست. پس در علم آکادمیک چنین چیزی وجود ندارد.

انرژی

اما در علوم روانشناسی مساله از جنبه دیگری بررسی می شود. انسانها در نتیجه تعامل با یکدیگر، احساس خاصی را در یک فرد ایجاد می کند و میزان رضایتمندی از این حس را با وازه منفی یا مثبت نشان می دهند و در واقع انرژی مثبت و منفی درون خود فرد احساس می شود و به دیگران ارتباطی ندارد و از نظر علم فیزیک نیز چنین چیزی وجود ندارد. اینکه یک شخص، یک مکان و حتی شاید یک رنگ باعث ایجاد حس خوب یا بد در افراد می شود تنها به علت خاطره یا حسی است که فرد در ضمیر ناخودآگاه خود دارد و همان حس برایش تداعی می شود. همانطور که فردی نسبت به مکان، شخص یا … ممکن است حس خوبی داشته باشد و دیگری حس ناخوشایندی؛ و این مساله از نظر علمی ارتباطی با انرژی جسم ندارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *