در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

ارتباط موثر و موفق

ارتباط موثر و موفق چگونه ارتباطی است؟؟

ارتباط موثر

داشتن مهارت ارتباطی برای هر فرد در زندگی یک امر حیاتی است. ارتباط موثر و موفق مهمترین مهارت است. شما دایما در حال تعامل و ارتباط هستید. هیچ زمانی برای انجام تمرینات و کار کردن روی مهارت‌های ارتباطی و فن‌بیان دیر نیست و همیشه باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شود. مهارت‌های فن بیان و ارتباطی شامل گفتگو و مذاکرات است. چون به تمام قسمت‌های زندگی مثل کار، تحصیلی، شخصی و زندگی اجتماعی کمک می‌کند.

ارتباط موثر به چه معناست؟

برای یک ارتباط موثر و موفق باید انتقال احساسات و افکار کاملا دوطرفه باشد.

طبق تحقیقات انجام شده پیام‌ها از طریق صدا و حرکات بدن انتقال داده می‌شود؛ پس باید در ارتباطات علاوه بر انتخاب مناسب‌ترین کلمات به حرکات بدن و صدا هم توجه کامل داشت و همچنین مدیریت احساسات هم شرط دیگر داشتن ارتباط موفق است. به این معنا که کاملا به نحوه‌ی بیان احساساتی مثل عصبانیت، ناراحتی، ترس‌ها و نفرت، تعجب، خوشحالی و لذت آگاه باشید و کاملا مسلط به کنترل و مدیریت آنها در شرایط متفاوت باشید.

اهمیت ارتباط خوب و موثر چیست؟

باعث ایجاد تاثیرگذاری بیشتر و بهتر می‌شود و باعث گسترده‌تر شدن ارتباطات خواهد شد. در هر شرایط و در هر موقعیت اجتماعی که باشید باعث موفقیت بیشتر در همه‌ی جنبه‌های زندگی خواهد شد.

ویژگیهای ارتباط موثر

راهکارهای بهبود بخشیدن ارتباطات:

برای تمرین کردن این مهارت مهم ارتباطات روزانه و دقت در رفتار و نوع صحبت کردن افراد مختلف است. این تمرینات را در مواقع مختلف ارتباط و تعاملات خود انجام دهید. با انجام این تمرین، شما آمادگی ارتباط برقرار کردند را در محیط‌های مختلف پیدا می‌کنید.

1.تماس چشمی:

در هرصورت چه زمانی که گوش می کنید و چه زمان صحبت کردن به چشم های طرف مقابل نگاه کنید زیرا این تماس چشمی باعث موفقیت آمیز ترشدن ارتباطات شما خواهد شد. تماس چشمی و حرکات سر به معنای تایید بیانگر علاقه و توجه بیشتر شما به موضوع گفتگو خواهد شد..

2. آگاهی از زبان بدن:

بدن گاهی راستگوتر از کلمات است. کاملا به بدن خود و نحوه‌ی ابراز احساسات و علائم آن در مواقع متفاوت آگاهی پیدا کنید، اینکه در هر شرایطی چه پیامی را انتقال می‌دهد.

از دست و حالات صورت و بدن بنابر شرایط مختلف و بجا استفاده کنید.

مقاله‌ی زبان بدن را در همین سایت می‌توانید مطالعه کنید.

3. یک پیام واحد و مشخص:

توجه داشته باشید که بین کلمات ، زبان بدن و لحن و صدا هماهنگی وجود داشته باشد و همه یک پیام واحد را انتقال دهند.

4. تسلط بر ذهنیت خود:

ذهنیت هر فرد بر روابط بسیار تاثیرگذار است. پس درباره‌ی هیچ فرد و رابطه‌ای قضاوت نداشته باشید. به طور آگاهانه صداقت، صبوری و ادب و نذاکت را انتخاب کنید. همانطور که دوست ندارید به شما بی‌احترامی شود به دیگران بی‌احترامی نکنید و همچنین نسبت به احساسات دیگران بی‌تفاوت نباشید.

5. شنونده‌ی فعال باشید:

در گفتگو به صورت دو طرفه و فعالانه شرکت داشته باشید. خوب گوش کردن را بیاموزید. خوب گوش کردن باعث شناخت بهتر از فرد مقابل می‌شود. باعث جلوگیری از سوء تفاهم‌ها از عدم درک و قضاوت نادرست و بدون شناخت می‌شود.

6. به طور شمرده صحبت کنید:

کلمات را به صورت نا مفهوم ادا نکنید. میزان شایستگی اجتماعی از نحوه‌ی بیان کلمات سنجیده می‌شود. آرام و شمرده صحبت کنید. سریع صحبت کردن گاهی نشانگر تنش درونی می‌باشد. برای آرام و ملایم صحبت کردن و یکنواخت نبودن صدا تمرین داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنم؛ کتاب فن بیان و گفتگو را مطالعه کنید.

7. مثبت اندیش باشید:

ذهن مثبت در همه‌ی جنبه‌های زندگی ضروری است.

ذهن اغلب تمایل به تمرکز روی نکات منفی دارد. بنابراین بسیار مهم است که آگاه باشید که نظرات و گفتگوی مثبت داشته باشید.

8. تماما خودتان باشید:

شده تا بحال با کسی صحبت کنید که احساس می‌کنید خود واقعی‌اش نیست؟

این راه غلط و انتخاب خوبی نیست. پس در روابط کاملا خودتان باشید و به دیگران هم فرصت دهید تا خودشان باشند، به این روش ما یک قدم بزرگ در ارتباط موثر برداشتیم.

9. از ارتباطات خود احساس خوبی داشته باشید:

به ارتباطات خود به شکل ابزار نگاه نکنید. سعی کنید که ارتباطات خود را با صمیمیت، شوخ طبعی لذتبخش کنید؛ تا هم خودتان و هم دیگران از ارتباط موثری داشته باشید و شما هم با شخصیت کاریزماتیک و با روابط عمومی بالا شناخته شوید و دیگران هم از ارتباط با شما پر از حس خوب باشند.

10. فهم و درک از حالات صورت:

هوش هیجانی برای مدیریت احساسات بسیار مهم است. به حالات چهره‌ی دیگران دقت کنید.

چشم‌ها هرگز دروغ نمی‌گویند. همیشه به صورت و چشم‌های طرف مقابل نگاه پراز حس خوب داشته باشید.

11. قابل اعتماد باشید:

قابل اعتماد بودن در ارتباطات بخش بسیار مهمی در روابط استاگر روابط را بر اساس اعتماد پایه ریزی نکنید نمی‌توانید روابط طولانی را تجربه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *