در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

ارتباط موثر

روابط موثر

بخش بزرگی از زندگی هر فرد در ارتباط با دیگران می گذرد. مطالعات نشان می دهند که بیش از 75 درصد از اوقات ما روزانه در تعاملات با دیگران می گذرد که بسیاری از موفقیت های زندگی انسان نیز به این موضوع بستگی دارد. افراد موفق کسانی هستند که به سادگی در قلب دیگران نفوذ می کنند و امروزه قدرت در توانایی ایجاد روابط صمیمانه است که یک عامل بسیار مهم در بالا بردن اعتماد بنفس و موفقیت هم محسوب می شود.

در ابتدا لازم است بدانید جلب کردن توجه مخاطب کاری است که بر عهده ی شروع کننده ارتباط است و انجام آن از راه گوش کردن فعال و توجه به مخاطب امکان دارد. مخاطب قبل از اینکه به گفته های شما توجه کند، شما را بررسی می کند و مجموعه ای از برخوردها، تجربیات، گفتگوها و رفتارها در ذهنش باقی می ماند. برای مثال خاطراتی از احساسی که شما در جلسات اولیه در ذهن او باقی گذاشته اید، برای همیشه در ذهنش باقی می ماند. ازین رو لازم است به جای اینکه تلاش کنید یک گوینده خوب باشید و تاثیر مستقیم بر او بگذارید، در واقع یک ارتباط ساز موثر شوید، و تلاش کنید خوب و با کیفیت صحبت کنید.

ساختن هر ارتباط مراحلی دارد که شامل مرحله شناخت_اعتمادسازی، صمیمیت_تاثیرگذاری و نفوذ می باشد.

مرحله اول فرد به شناسایی طرف مقابل و ارزش ها و اشتراکات موجود مابین می پردازد تا ارتباطی که شکل می گیرد در جهت شباهت ها باشد که ریشه رابطه را به سمت اعتماد ببرد.

در مرحله بعد لازم است فرد بر صمیمیت تمرکز کند تا تاثیر لازم را بر طرف مقابل بگذارد.

در مرحله ی آخر رابطه به جایی می رسد که شما می توانید بر فرد مقابل تاثیر بگذارید و او را با خود همراه کنید.

روابط موثر

توانایی داشتن ارتباط موثر یک مهارت حیاتی در جهان امروز است. ارتباط یک فرایند پویاست و چگونگی ارتباط به شکل مثبت یا منفی برهمه روابط تاثیر می گذارد.

ارتباط چیست؟

ارتباط فرایندی است که در طول زمان جریان دارد و پویاست. جهان و هر چه در آن است به صورت جبر یا اختیار در یک چرخه ارتباطی است. حتی اشیاء و اجزای پیرامون ما در سکوت در ارتباط هستند و پیام هایی را به ما منتقل می کنند اینگونه است که نمی توان دنیا را بدون انتقال اطلاعات و ارتباط متصور شد. ازین رو نداشتن مهارت اجتماعی ارتباط منشا بسیاری از مشکلات بشر است.

ارتباط

تعریف ارتباط

فعل یا فرایند استفاده از کلمات، اصوات، علامت ها یا رفتار برای تبادل اطلاعات یا برای نشان دادن عقاید، افکار، احساسات و… نسبت به یک فرد دیگر را ارتباط می گویند.

در واقع فرد در برقراری ارتباط تلاش می کند اطلاعاتی را که خود فهمیده یا می دانسته است با دیگری در میان بگذارد. وقتی زبان اختراع نشده بود انسان نخستین برای برقراری ارتباط از اصوات، اشاره ها و علامت ها استفاده می کرد.

برای ایجاد این فهم مشترک فرایند ارتباطی که رخ می دهد به قرار زیر است. در ابتدا به فردی که می خواهد اطلاعات خود را با دیگری به اشتراک بگذارد یعنی فرستنده پیام نیاز است. بخش دیگری از این فرایند کدگذاری است که در فاصله بین درک این مفهوم ذهنی و ارسال آن به دیگران انجام می گیرد و شاید چون به صورت اتوماتیک و خیلی سریع اتفاق می افتد به آن توجه نمی کنیم ولی در زمان کدگذاری تلاش می کنیم تا آن را به شکل قابل فهمی برای دیگران تبدیل کنیم. بخش سوم خود پیام است که بعد از کد گذاری اتفاق می افتد و مفهوم ذهنی تولید می شود که به صورت یک متن نوشتاری یا گفتاری است. جزء بعدی کانالی است که پیام از طریق آن به دیگری فرستاده می شود که یا بصورت رو در رو است یا از طریق کانال هایی مثل کتاب یا سایت یا فیلم با تاخیر به دیگری می رسد. بخش بعدی جایی است که گیرنده مطالب فرستنده را به زبان خود ترجمه یا برداشت می کند، حتی اگر فرستنده و گیرنده ی پیام زبان مشترکی هم نداشته باشند این بخش معمولا به سرعت اتفاق می افتد. این موضوع وقتی یک متن را به زبان خود ترجمه می کنید بیشتر نمود پیدا می کند. قسمت آخر ارتباط بازخورد است که کار را تکمیل می کند و نشان می دهد همان پیامی که ارسال شده دریافت هم شده است یا خیر؟

یادگیری مهارت های ارتباطی در هر لحظه ای از زندگی امکان پذیر است و هیچ وقت برای تغییر خود و تمرکز بر این مهارت در راستای بالا بردن کیفیت زندگی دیر نیست. مهارت های ارتباطی در جنبه های مختلف زندگی اعم از شخصی و اجتماعی تاثیر دارد با کمک این مهارت می شود موقعیت سنج بود و فهمید چه وقت و درباره چه موضوعی و به چه شکلی با دیگران صحبت کنید تا تعامل و همکاری در بهترین شکل خود رخ دهد.

رابطه

ارتباط موثر

یک ارتباط موثر از دو بخش مهارت کلامی و مهارت غیرکلامی تشکیل می شود.

مهارت کلامی

مهارت کلامی گفتگو، تعامل کلامی، جمله ها، کلمه ها، صداها، تن صدا و لحن صحبت کردن را شامل می شود

مهارت غیرکلامی

مهارت غیرکلامی یا حرکات بدن سهم بزرگی از ارتباط را بر عهده دارند، استفاده از حرکات صورت گاهی در فرهنگ های مختلف به قدری جا افتاده است که طرف مقابل نیز معمولا به خوبی مفهوم آن را درک می کند.

انتقال افکار و احساسات به صورت دوطرفه صورت می گیرد بنابراین برای یک ارتباط موثر و هدفمند توجه و آگاهی یا همان تمرکز لازم است که بتوانید ابتدا احساسات خود را مدیریت کنید چون شرط مهم برای ارتباط موثر با دیگران است. در واقع فرد باید هوش هیجانی بالایی داشته باشد تا بتواند موقعیت های پر چالش در ارتباط را هم به خوبی کنترل کند.

مهارت‌های ارتباطی به شما امکان می‌دهد تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید و به ارتباطات بیشتری دست یابید. این مهارت بیشتر از یادگیری یک زبان خارجی یا هر مهارت کاری دیگر مهم است. یک فرد با مهارت‌های ارتباطی بهتر، در جایگاه شغلی بهتری از هم رده‌های خود قرار می‌گیرد.

با تقویت مهارت‌های اجتماعی، حتی در موقعیت‌های پرتنش، بدون از بین رفتن اعتماد و احترام می‌توانید ارتباطات خوبی داشته باشید. ارتباط موثر ترکیبی از مهارت‌هایی از جمله ارتباط غیرکلامی، شنونده فعال بودن، فن بیان و هوش هیجانی بالا است.

مهارت های ارتباطی

برقراری ارتباط موثر با دیگران

چگونه مهارت‌های ارتباطی‌ خود را افزایش دهیم؟

افراد می توانند در تعاملات ساده مهارت های اجتماعی خود را با انجام تمرینات زیر به صورت روزانه بهبود ببخشند.

1.برقراری تماس چشمی که نشان دهنده علاقه و توجه شماست در زمانی که به صحبت های طرف مقابل گوش می کنید یا خودتان صحبت می کنید، این کار گفتگوی شما را موفقیت آمیزتر خواهد کرد.

۲.در صورتی که نمی توانید زبان بدن دیگران را تفسیر کنید احتمالا در هماهنگ کردن کلام و منظور خود با زبان بدنتان نیز مشکل دارید پس بهتر است در کلاس های آموزشی شرکت کنید تا زبان بدن را یاد بگیرید و به خوبی به آن آگاه باشید. برای برقرای ارتباط موثر بهتر است کل بدن شما به صورت هماهنگ یک مفهوم یا پیام را انتقال دهد.

3.اگر قبل از شروع صحبت فرد مقابل را قضاوت کنید، این ذهنیت بر کلام شما نیز تاثیر خواهد گذاشت. تبادل پیام با چارچوب ذهنی که از گذشته می آید، درگیر سوء گیری خواهد شد و احتمال گرفتن نتیجه معکوس از کل ارتباط را افزایش می دهد.

5.گوش کردن فعال را یاد بگیرید، با دقت و توجه کافی گوش کنید، برخی افراد در مدتی که لازم است بر صحبت های طرف مقابل تمرکز کنند در ذهن خود مشغول پیدا کردن پاسخ هستند و این رفتار باعث می شود بخشی از صحبت ها یا پیام های غیرکلامی طرف مقابل را از دست بدهند.

۵. یک شنونده فعال باشید، باید بتوانید به دیگران گوش دهید و در گفتگوی دو طرفه شرکت کنید. وقتی به خوبی گوش می‌دهید از فرد مقابل شناخت بهتری پیدا می‌کنید. همچنین به شما کمک می‌کند که جلوی سوء‌ تفاهم‌ هایی که نتیجه عدم درک و شناخت یکدیگر است را بگیرید، بهتر است همزمان تمایل خود را به ادامه گفتگو با گفتن عبارات تاکیدی و دوستانه نشان دهید.

6.لازم نیست در یک رابطه ی پویا دیگران را دوست داشته باشید و عقایدتان مشترک باشد، کافی است که افراد را قضاوت نکنید و به آنها فرصت بدهید در طول تعامل خود را به شما معرفی کنند.

7.افراد زبان بدن را در قالب آموزش هایی که از خانواده و فرهنگ داشته اند بکار می برند، پس لازم است که در تفسیر آن به چارچوب های فرهنگی فرد مورد نظر هم توجه کنید.

8.نحوه انتخاب و بیان کلمات کفایت اجتماعی فرد را نشان می دهد، پس بهتر است شمرده صحبت کنید و از ادای کلمات با لحنی نامفهوم و با سرعت بپرهیزید. لازم است به صدای خود انرژی اضافه کنید تا یکنواخت نباشد، اما آرامش در کلام به ذهن شما و طرف مقابل این پیام را می فرستد که تنشی وجود ندارد پس در کل لازم است ریتم آرام را حفظ کنید.

9.مثبت گرا باشید، هر چند گاهی اوقات فکر به سمت نکات منفی متمایل می شود، فرد مقابل را به ادامه بحث تشویق کنید اما لازم است به طور واقعی و غیر افراطی از اظهار نظر مثبت استفاده کنید.

10.وضعیت را بصورت کلی توضیح دهید و در چالش های ارتباطی از قانون حل مسئله پیروی کنید.

11.لازم است بدانید که ایجاد اعتماد در طرف مقابل از مهم ترین بخش های روابط موثر است و رابطه را طولانی و بهینه می کند.

۱۲.اگر سعی دارید دیگران را خصوصا در اولین دیدار تحت تاثیر قرار دهید، بهترین راه این است که خودتان باشید و به دیگران هم فرصت دهید که خود واقعیشان را به شما نشان دهند. دیگران تمایل خود را برای همراهی با شما از دست می دهند. پس بهتر است از شروع و ادامه روابط به صورت خشک و جدی بپرهیزید.

13.برای رسیدن به هدف اصلی خود به روابط نگاه ابزاری نداشته باشید، شوخ طبعی و صمیمیت را به

فضای رابطه خود اضافه کنید که باعث شود هم شما در کنار دیگران لحظات خوبی داشته باشید و هم دیگران را به ادامه این نزدیکی ترغیب کنید.

14.در روابط موثر باید ذهن منظم و ساختاریافته ای داشت، ابتدا کلیت ارتباط را سنجید و سپس وارد رابطه شد،  در تعاملات احساسات و افکار خود را به زبان آورد و از چیزی نترسید.

15.دنبال یادگیری بیشتر باشید و از روش های خلاقانه و نو برای برقراری ارتباطات استفاده کنید. در ارتباطات پیش قدم شوید و سهم خود را تمام و کمال انجام دهید، منتظر اقدام از طرف مقابل نباشید که متقابلا جبران کنید.

11 8 20 1443918 2

 

موانع برقراری ارتباط موثر به صورت موردی کدام است؟

1.داشتن تعصب و تفکر قالبی یا باورهایی که از گذشته در مورد هر موضوعی یا بطور بخصوص فرد مقابل داریم.

2.نتیجه گیری عجولانه بدون بررسی چند جانبه همه شرایط و ویژگی های افراد

3.احساس خود را صادقانه بیان نکردن

4.دروغ گفتن

5.گوش ندادن

6.مسخره کردن

7.خشمگین شدن

8.حرف دیگران را قطع کردن

9.فریاد زدن و یا با صدای بلند سخن گفتن

دیدگاه کاربران
  • سحر دهپرور 1 دی 1398

    vaghan ok

  • سحر دهپرور 1 دی 1398

    vaghan ok

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *