در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

از معجزه سحر خیزی غافل نشوید

سنت سحر خیزی

سحرخیز سنتی بسیار پسندیده و نیکو است که در اکثر کشورهای جهان در بین مردمی که برای زندگی و آینده خود ارزش قائل باشند رواج دارد . سحرخیزی در زندگی معجزه می کند ، این را افرادی  موفقی می‌گویند که  تجربه زیبای آن را داشته اند  واز برکات و فضائل آن بهره ها برده‌اند .بعضی به صورت طبیعی زود از خواب بیدار می شوند انگار  بدنشان با ساعت طبیعت کوک شده است . برای عده ای هم صبح زود بیدار شدن کار سختی است و نمی توانند به طور معمول ساعت ۴ یا ۵ صبح از خواب بیدار شوند ،  برای کسانی که عادت به  سحرخیزی ندارند ، هیچ دکمه خاموش و روشنی برای این تغییر وجود ند ار د ، آن ها می توانند از روش های تدریجی بیدار شدن استفاده کنند . به عنوان مثال هر روز   ساعت بیدار شدن خود را کمی جلوتر بکشند ، کافی است ، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زودتر بیدار شوند تا آرام آرام به سحرخیزی عادت کند .

عادت های سحر خیزان که شما می توانید از آن بهره بگیرید :

۱ _ کارهایی که قبل از خواب می توانید انجام  دهید

۲ _ کارهای بعد از خواب ، هنگام  بیدار شدن  می توانید انجام  دهید

کارهای قبل از خواب

_  شب زودتر به رخت خواب بروید و ساعت خواب خود را زودتر تنظیم کنید‌

_  روز های تعطیل مثل هر روز زود بیدار شوید و اصلا “به این فکر نکنید که چون تعطیل است بیشتر بخوابید .

_  در روز نخوابید و یا خیلی کم بخوابید ،که مانع از خواب شب نشود

_   ساعت  خود را روی آلارم و موسیقی دلخواه تنظیم کنید . چون  بعضی از زنگ های ساعت چنان آزار دهنده هستند که  با اولین صدا سریع آن را خاموش می کنید تا ادامه آن را نشنوید .

_  از مصرف مواد غذایی که خواب را به تاخیر می‌اندازد ، بپرهیزید . مثل خوردن قهوه و چای خصوصاً در ساعات نزدیک  به ساعت خواب .

_  از خوردن غذاهای سنگین در شب اجتناب کنید خصوصا”  ساعت پایانی شب که سبب اختلال در روند خواب خواهد شد .

_  سعی کنید از شب قبل اهداف روز بعد را معین کنید و کاری هیجان انگیز برای بعد از بیدار شدن ، در نظر بگیرید کاری که به خاطر آن حاضر باشید  با شور و هیجان از جا بلند شوید .

قبل و بعد از خواب

کار های بعد از بیداری و هنگام صبح

_ سپاسگزاری بلافاصله بعد از بیدارشدن ، هنگامی که هنوز از جا بلند نشده اید برترین کاری است که می توان انجام داد ،سپاسگزاری از نعمت هایی که در گذشته داشته اید یا هم اکنون در اختیارتان است ویا حتی در آینده رویای داشتن آن را دارید .

_  دوش گرفتن با آب سرد ، بلافاصله پس از خواب باعث افزایش جریان خون در بدن شده و میزان خواب آلودگی را کم می کند . اگر این کار امکان ندارد و یا برایتان سخت است ، شستن دست و صورت حداقل کاری است که برای این امر می‌توانید انجام دهید  .

_  آب بنوشید ، خوردن  یک لیوان آب علاوه بر دفع سمومی که در طول شب توسط اعضای استراحت کرده بدن  ، تولید شده ،  باعث سرحالی و نشاط هم می شود .

_  مراقبه و مدیتیشن ، که مسلمانان با خواندن نماز قسمتی از این کار زیبا را انجام می‌دهید ، یکی از کار های مهمی است که می توانید در برنامه صبح گاه خود بگنجانید .به این صورت که بنشینید و فقط تمرکز داشته باشید و سکوت زیبای صبح را همراه با سکوت ذهن تجربه کنید .

_ مطالعه یک عادت بسیار خوب است که می توان  با استفاده از انرژی فوق العاده صبح گاه ،  دقایقی را به این امر مهم اختصاص داد و علاوه بر افزایش آگاهی از قدرت بالای تمرکز در ساعات اولیه صبح بهره برد .

_   ورزش کنید ، لازم نیست  کار را برای خود سخت کنید  و هر روز  ورزش های متنوع انجام دهید . یک نوع ورزش خاص را برای خود در نظر بگیرید مثل نرمش های ساده صبحگاه ، یوگا و یا پیاده روی که زیاد تمرکز شما را دچار اختلال نکند .

 ورزش

_  برای صبحانه خود برنامه‌ داشته باشید و آن را با مواد غذایی مفید غنی سازید ،  زیرا که مهمترین وعده غذایی است و زمان صرف آن حدودا” نیم ساعت پس از بیداری است . خوردن صبحانه باعث تنظیم قند خون و کنترل وزن می‌شود .

_  صبح زود بهترین زمان برای برنامه ریزی کار هایی است ‌که در طول روز می خواهید انجام دهید زیرا بر اثر انرژی بالای صبح گاه قدرت تمرکز و خلاقیت بیشتر شده وشما می توانید با انجام این کار از اتلاف وقت و کارهای بیهوده در طول روز جلوگیری کرده و بدون تلاش زیاد بیشترین بهره را از کار خود بگیرید و در حقیقت به جای سخت تلاش کردن ،از فکر خود برای انجام کار استفاده کنید .

خلاصه

سحرخیزی یکی از شگفت انگیز ترین وقایع  زندگی است و فقط کافی است اراده کنید و خود را مقید سازید که صبح زود از خواب بیدارشده ، کار های روزمره را در همان ابتدای صبح برنامه ریزی کرده  و با یک صبحانه عالی و چند دقیقه مطالعه و ورزش ، روزی بسیار زیبا و دل انگیز را برای خود رقم بزنید و از نتایج بسیار ارزنده ی آن بهر‌ه مند شوید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *