در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

استرس و راه کارهای مقابله با آن

Untitled 17 mi8zc45okp6vl3s5drqj03tsg0wudn58v0h0hgmt2w

” به استرس مضر نه بگویید   “

 

 

استرس چیست ؟

استرس حالتی ایجاد شده در تن وروان است که ناشی از واردشدن فشارهای روحی وجسمی به فرد است. حالتی است که انسان در مقابل محرکهای ناسازگار بیرونی از خود نشان می دهد. در تعریفی دیگر استرس پاسخی است که فرد برای تطبیق با یک وضعیت خارجی متفاوت با وضعیت عادی به صورت رفتار روانی یا جسمانی از خود بروز می دهد. در این تعریف استرس عبارت است از عکس العمل های فرد در مقابل موقعیت های تهدید کننده ی محیط..استرس حاصل نیاز ما به سازگاری فیزیکی ، ذهنی و احساسی در مقابل یک تغییر است.

از تعریفی دیگر استرس به مجموعه ی واکنش های عمومی انسان نسبت به عوامل ناسازگار و غیر منتظره خارجی یا به عبارت ساده تر اختلال در سیستم سازگاری و تطبیق بدن آدمی با محیط خارجی تعریف می شود. ازدیدگاه این تعریف هرگاه تعادل و سازگاری ارگانیسم به علت عوامل مخل خارجی از بین می رود وفرد دچار استرس می شود.

استرس رابطه ی اختصاصی بین شخص و محیطی است که در آن تنش ارزیابی شده از حد امکانات فرد فراتر رفته و سلامتی اورا در معرض خطر قرار میدهد.

رابطه ی تنش زا بین شخص و محیط اشاره دارد وقتی فرد از مقابله با این وضعیت ناتوان است به مشکلات روانی وجسمانی مبتلا می شود.

از دهه های اخیر اصطلاح استرس به محرکی می گویند که می تواند تغییراتی را در شناخت وهیجان رفتار و فیزیولوژی ایجاد کند.

اسنپ توی استرس را اینگونه تعریف کرده : هنگامی که الزامات مربوط به یک فعالیت فراتر از توانایی های فردی واجتماعی افراد است. پاسخ هایی ارایه می شود که به آن استرس می گویند.مثلا رلنندگی برای فردی که درحال یادگیری است شرایط تنش زا محسوب می شود در حالیکه برای راننده ی با تجربه رانندگی فعالیتی بسیار آسان به شمار می رود.

استرس تا حدی می تواند مفید باشد ؛ چرا که به زندگی جذابیت و تحرک می بخشد  مثلا یک ارتقای شغلی که پس از مدت ها رنج و تلاش به آن رسیده اید امری مطلوب و خوشایند است..ارزیابی فرد از استرس و نحوه ی برخورد و رویایی با آن اهمیت بسیاری دارد.معمولا استرس زمانی مضر خواهد بود که فرد آن را برای زندگی خود خطرناک و تهدید کننده تلقی کند و درعین حال منابع مختلف رویایی باآن  را دراختیار نداشته باشد .پژوهش ها حاکی از آن است که بکارگیری راهبردهای مقابله ای موثر نقش مهمی در کاهش استرس دارد.

استرس به معنای اضطراب نیست زیرا اضطراب جنبه ی روانی دارد  در حالیکه استرس حالتی روانی  نیست وجنبه ی روان تنی دارد.

 

عوامل ایجاد کننده ی استرس :

_عوامل ایجاد استرس فردی حاصل خصوصیات فردی

_ عوامل ایجاد استرس گروهی که زاییده ی روابط جمعی است

 

عوامل استرس فردی

تعارض در نقش یکی از عوامل ایجاد کننده ی استرس فردی است. اگر بین وظایف مختلف شغلی ، قوانین ، امکانات و توقعات خود فرد در شغلش تطابق کافی نباشد نوعی تعارض ایجاد میشود و باعث فشار روانی و عصبی در فرد میشود .ابهام در نقش شغلی هم بدلیل عدم اطلاع لازم در مورد شغل می تواند باعث استرس شود.

زمانی که ارتباطات در شغلی ضعیف است و کارکنان آموزش کافی را دریافت نمی کنند احتمال ابهام نقش و بروز فشار عصبی بیشتر می شود.

 

عوامل استرس جمعی ( گروهی )

تعارضاتی که بین افراد و گروه ها در سازمان اتفاق می افتد .مثال : عضویت فرد در گروهی که با افراد مذکور هیچ گونه تجانس ندارد باعث فشار عصبی می شود.اهداف متعارض بین ریس ومریوس ، کارگر و کارفرما ، ارباب رجوع وکارمند هم میتواند جزء عوامل ایجاد کننده ی استرس گروهی به شمار می رود. درصورتی که فرد خود ودیگران  را بدرستی بشناسد و درک کند کمتر دچار استرس خواهد شد در حالی که در صورت عدم شناخت وآگاهی از خود و یا دیگران امکان تعارض بسیار است و احتمالا امکان ایجاد استرس را هم افزایش می دهد.

 

علایم و نشانه های استرس :

علایم استرس به علایم جسمانی و روانی رفتاری تقسیم میشود.

 

1) علایم جسمانی

علایم جسمانی بسیار زیاد است و در افراد مختلف به طریق گوناگون جلوه می کند. بعضی از تجلیات علایم استرس فراوان ترند و جنبه ی عمومی دارند.

فرض کنید درحال رانندگی از مسیر منحرف می شوید تصادف می کنید و دچار شکستگی استخوان می شوید. شما بدلیل مورد تهدید قرار گرفتن واکنش نشان میدهید.یعنی باشروع مراحل هشدار قلب شما تند می زند ، تنفس تند ، و از طرف دیگر بدلیل آسیب دیدگی پا واکنش هایی ازخودتان نشان می دهید، فریاد می کشید وپس از عصبانیت زودگذر توجه شما به مسایل جانبی دیگر معطوف می شود.عضلات شما سفت می شود و احساس درد می کنید بعداز مدتی علایم حاد هشدار از بین می رود.ضربان قلب وتنفس به حالت عادی برمیگردد و حالات هیجانی ملایم تر میشود. با این حال ممکن است بعضی تغییرات فیزیولوژیکی مثل انقباض عضلانی ، درد وحالت تهوع ازبین نرود و برای مدتی پایدار بماند.ازطریق نتایجی که از برخورد با یک عامل تنش زا در فرد ایجاد میشود میتوان علایم فیزیولوژیکی و حتی سطحی استرس را اندازه گیری کرد. برای مثال اگر تنش عضلانی و همچنین سایر تغییرات فیزیولوژیکی ناشی از استرس باشند میزان تنش عضلانی شاخصی از سطح استرس محسوب می شود.

وهمچنین علایم هشداردهنده ی فیزیکی در مقابل هرگونه استرس که هرکسی ممکن بعضی از آنهارا دارد :

 • گرفتگی در (گلو ، سینه ، گردن ، آرواره ها و شانه ها…)
 • سردرد و میگرن
 • کمردرد و گردن درد
 • تنفس نا منظم ، کم آوردن نفس حتی هنگام استراحت ، تپش قلب ،
 • پرش های عضلانی (تیک ) در صورت ، چشم ، دهان ….
 • دهان خشک وصدای بم و بلند..
 • لرزش واحساس گیجی و عدم تعادل …
 • دل درد و فرو ریختن چیزی در دل ، معده درد عصبی ، اسهال ، یبوست
 • مشکلات و اختلالات خواب
 • مشکلات جنسی و…..

 

2) علایم روانی ورفتاری

رفتار واحساسات هم میتواند شاخصی قوی مبنی بروجود استرس در فرد ایجاد کند. در مراحل مختلف سندرم سازکاری کلی مثل پایداری و هشدار ، مجموعه ای از شاخص های رفتاری گوناگون رخ می دهند البته بعضی از این رفتار ها آشکار وعمونی اند و بعضی اختصاصی اند.بعضی از مردم در شرایط تنش زا تمایل به تند راه رفتن ، تند حرف زدن ، حتی تند نفس کشیدن دارند بعضی دیگر به سیگار کشیدن ، مصرف الکل ، پرخوری ،خیلی خیلی کم خوردن و یا هیچ چیز نخوردن ، بی اهمیتی به ظاهر ، با دیگران قطع رابطه کردن ، چندین کار را همزمان شروع کردن و آنها را نیمه تمام رها کردن ،جویدن ناخن ، کشین یا کندن مو ، کندن پوست ، افکار و رفتار وسواسی (چندین بار قفل ها ، شیر آب و چراغ هارا چک کردن )  …..  مبادرت می ورزند . علاوه برشاخص های رفتاری مجموعه ای از علایم روانی هم در شرایط استرس بروز می کند.

برای مثال الگوهای عادی روانی تغییر پیدا میکند و جریان ذهنی فرد ازهم پاشیده میشود وعلایم وتظاهرات دیگر ذهنی در هنگام استرس : عدم تمرکز ، فراموشی و عدم بخاطر آوردن حوادث اخیر ، عدم توانایی در یادگیری اطلاعات جدید ، گیج شدن وشلوغی ذهن ، نداشتن قدرت تصمیم گیری ، بی دقتی و اشتباهات مکرر ، نداشتن قدرت تصمیم گیری وتصمیم گیری های ناگهانی و نا معقول ،برداشت نادرست از شرایط و….

علایم روانی استرس : سازماندهی فرد به هم می خورد، عاطفه و هیجان فرد تحت تاثیر قرار میگیرد ،به طور مثال برای مدتی ناراحت و افسرده شده و در نهایت جریان فکری او مختل می شود.عصبانیت ناگهانی ، سرخوشی ، تغییرات سریع خلق ، گرایش به افسردگی ،پر کاری ، از زمره ی علایم روانی استرس اند. استرس میتواند علتی برای اختلالات حافظه یا افکار تکراری و وسواسی در زمینه ی خاص باشد. علایم روانی_رفتاری و ذهنی می توانند مثل علایم جسمانی شاخصی برای وجود استرس باشند.علایم روانی می تواند مثل علایم    جسمانی در صورت تداوم استرس به مرحله ی تخلیه نزدیک وشدید می شوند. اما علایم جسمانی بدن را به سوی بیماری های شدید و جدی جسمانی سوق می دهند. علایم روانی هم سبب کاهش انرژی و خستگی روانی فرد می شوند که در نهایت ممکن است به روان گسیختگی منجر شود. خانواده هایی که استرس بسیاری را تجربه می کنند اغلب یا انبوهی از شرایط یا تراکمی از حوادث و وقایع زندگی که هرکدام فشار زیادی را بر نظام خانوادگی وارد می آورند مواجه هستند. هر تغییری که برای یکی از اعضای خانواده پیش آیدبدون شک بر دیگراعضای خانواده اونیز تاثیر می گذارد برای کل پیامدهایی را دربردارد. تغییرات در نظام خانوادگی می تواند در ازدیاد وایجاد استرس سهیم باشد.

 مهمترین تغییرات استرس آور عبارت اند از :

 •  تغییر یا انتقال بعضی از اعضای خانواده و نقش های آنان
 • مسائل مربوط به ازدواج و بدنیا آمدن فرزندان
 • از دست دادن عضوی از خانواده ، دوستان و وابستگان نزدی یا از دست دادن درآمد ، مال  و دارایی
 •  مسئولیتهای مربوط به امور مالی و مواظبت از سلامتی و بهداشت خانواده
 •  مسائل مرتبط یا استفاده از مواد مخدر و……
 • فشار زیاد کار ، ابهام در شرایط زندگی و کاهش فرصت برای تفریح و استراحت و ورزش  ، حضور دایمی موبایل ودر تمام ساعات شبانه روز ، ازبین رفتن حریم شخصی و تغییر رژیم غذایی از جمله عواملی هستند که استرس را به یک تهدید جدی در سبک زندگی امروز ما تبدیل کرده است ..

 

گذشته از انعطاف پذیری و سازگاری با تغییرات ، هرکدام از ما از همان بدو تولد مقتضیات بالقوه و خصوصیات منحصر به فردی داریم .این خصوصیات ذاتی به همراه شیوه های تربیتی خانواده ها منجر به بروز شخصیت های گوناگون می شود که بعضی نسبت به استرس آسیب پذیر تر خواهند بود.

تیپ مضطرب :

این تیپ شخصیتی به اندازه ی کافی اعتماد به نفس ندارد و به توانایی ها و استعدادهای خود شک دارد هرچند که دیگران سعی کنند که اورا از استعدادهایش آگاه کنند.اغلب نمی توانند به تقاضای غیر معقول دیگران “نه ” بگویند.اگرچه افراد مضطرب ، مطیع و رام به نظر می رسند ولی اغلب نسبت به کسی که به ظاهر خواسته ی او را با میل انجلم داده اند ، احساس خشم و تنفر دارند. افراد مضطرب به انجام کارهای سبک وآسان تمایل دارند.

تیپ ایده آل گرا (کمال جو) :

ایده آل گراها دوست دارند همه چیز سر جایش باشد  و همه کار در زمان خودش انجام شود. اشتباهات قابل تحمل نیستند. این طرز زندگی اگر چه نوعی جان کندن و زندگی کردن است ولی اوضاع تا زمانی که کارها ثابت و قابل پیش بینی هستند به خوبی پیش می روند. این افراد سخت کوش ، پرکار و قابل اعتماد هستند . ولی به هیچ وجه آمادگی مواجهه با تغییرات ناگهانی را ندارند. افراد ایده آل گرا در سازگاری با تغییرات و عدم تمایل آنها برای ترک روال عادی کارها ناتوان هستند که باعث میشود در مواقع اختلال در جریان عادی کارها دچار استرس شوند.و همچنین توجه مفرط به جزییات نشانگر این است که مدام درحال استرس هستند.آنها بایک اولویت بندی معقول و برخورد ساده تر می توانند از این  همه اتلاف وقت جلوگیری کنند.

 

 

تیپ ماجراجو و هیجان طلب :

این تیپ شخصیتی به ریسک کردن و کارهای پر هیجان علاقه زیادی دارند واغلب به افزایش ناگهانی آدرنالین که همیشه همراه با خطر کردن و انجام کارهای هیجانی است عادت کرده است. معمولا شجاع ونترس هستند.دقت وتوجه آنها بسیار محدوداست . به طور عمده حرفه هایی را برمی گزینند که  به گونه ای ریسک کردن در آنها باشد.این افراد استرس ناشی از خطرات و هیجانات خود را به منزله ی یک استرس مفید و خیلی راحت با آن کنار می آیند.

تیپ زیاده خواه :

این افراد تمایل وافری به انجام کار زیاد دارند و به طور عمده افراد با پشتکاری هستند که در کارشان از همه ی انرژی خود بهره می گیرند. وقتی برای زندگی اجتماعی وعلایقشان ندارند و همه ی زندگی آنها کار است. محول کردن کار به دیگران برایشان سخت است و بسیار خرده گیر وعیب جو هستند. نمیتوانند آرام بشینند . چون فکرشان به جلو میرود تمرکز کامل روی یک کار برایشان سخت  است.

این تیپ شخصیتی پر استرس است.

e1f4e965 eafb 4d1b a12c 648148f7ea1a 1

روشهای مقابله با استرس

 

همه ی ما نیازمند حفظ تعادل فیزیکی و روحی هستیم. فقط در حالت سکون و تعادل است که احساس راحتی وخرسندی می کنیم.هرگونه تغییری ، بویژه اگر نامطلوب باشد ، تعادل بدن را به نحوی تهدید می کند.برای بازگشت به تعادل ، مکانیسم های شناخته شده ای به کار می افتند HANS SELYE  در کتاب استرس زندگی از این عکس العمل تحت عنوان “سندرم سازگاری عمومی “(  (GENERAL ADAPTATION SYNDROMنام می برد. این سندرم به محض اینکه  شخص در معرض یک عامل استرس زا قرار می گیرد ، فعال می شود.شاید بهترین شیوه ی مقابله با فشار عصبی آن باشد که عوامل ایجاد کننده ی استرس را رفع کنیم امادر اغلب موارد این امر ممکن نیست و باید به گونه ای با استرس سازگار شویم و عمل آن را برخود هموار سازیم و از شدت آن بکاهیم.

هیچ عاملی نمی تواند شما را به آرامش برساند مگر خود شما..

 

 •  ورزش و فعالیتهای بدنی :

زمانی که امواج استرس به فرد حمله میکنند روی آوردن به ورزش می تواند راهی برای حصول آرامش عصبی باشد. فرد در زمان ورزش استرس را فراموش می کند وهمین فراغت خاطر از عوامل ایجاد کننده ی استرس باعث  تجدید قوا برای مقابله با استرس وایجاد مقاومت در برابر آن می شود..

ورزشهایی مثل : رکاب زدن ، کشش ، دویدن و کمی شنا دراستخر …می تواند آرام کننده باشد حتما بعد از تمرین مقداری آب بنوشید تا سموم بدن آسان تر دفع شود.

” جیمز مورسل استاد دانشگاه تربیت معلم کلمبیا : نگرانی زمانی به سوی تان هجوم نمی آورد که سخت مشغول کارید و هنگامی  تظاهر می کند که فارغ از کارید . درآن هنگام است که ذهنتان می تواند ازکاه کوهی بسازد و شما را متوجه مطالب عذاب آور کند . درآن هنگام مغز شما مثل کامیونی بدون بار است . باسرعت پیش می رود و حتی ممکن است آسیبی به خود برساند . برای غلبه بر نگرانی و استرس باید ذهن خود را کاملا مشغول نگه داشت. ”

برای جلوگیری از تنش واسترس داشتن حداقل یک علاقه وسرگرمی بسیار مفید است.

 

 • به خودتان فرصت استراحت دهید :

ازآنجا که استرس مرتبط با بسیاری از واکنش های فیزیکی است ، در حین و بعد از دوره ی پر استرس به بدن خود کمک کنید تا تعادل خود را بازیابد . واکنش های مربوط به استرس بدنی (فیزیکی ) در عرض چند ثانیه حادث می شوند ، برای از بین بردن آنها زمان بسیار طولانی تری لازم است. هرگونه تسکینی را که برای بدن خود مهیا کنید روی روان واحساسات شما اثر مثبت دارد. در شرایط پراسترس تنفسی متعادل و اکسیژن گیری مناسب داشته باشید

وقتی هر قسمتی از کار خود را به پایان رساندید زمانی (5 تا 10 دقیقه )استراحت کنید مثلا درحالت نشسته چیزی بخورید ، اگر ممکن است لحظاتی از محیط کار خود دورشوید ، یک ورزش تنفسی انجام دهید، برای لحظاتی به محلی آرام بروید ، در حالیکه چشمهایتان بسته است به قطعه ای موسیقی مورد علاقه یا آرامبخش گوش کنید .

 

 • بهتر بخوابید :

یک خواب خوب در شب دارویی موثر و با ارزش برای غلبه بر فشار روانی و پریشانی است و مهم ترین راه حل برای استراحت بدن وذهن است. برای خواب بهتر در شرایط استرس زا بجای قرص خواب از این تکنیک ها استفاده کنید : زمان خواب بدلیل ساکن وساکت بودن محیط زمان مناسب برای مانور دلواپسی هاست ، چون درحالت مرزی بین بیداری وخواب هستید یعنی ذهن هشیار شما دیگر فعال نیس ، ولی هنوز آنقدر بیدار هستید که افکار واحساسات را ثبت کنید. دراین هنگام است که ذهن شما در حلقه ای از نگرانی گرفتار شود و مانع خواب رفتن شود : مثلا یک فهرست از وسایل واثاث منزل تهیه کنید ، این تمرینات نیازمند مقداری تمرکز حواس وتجسم است که باعث جدا فرد و نگرانی ها می شود.

وقتی در شب نگران چیزی هستید و تمایل دارید این موضوع را بارها با خودتکرار کنیر یا درمیان جزییات روی دادن وقایع ناخوشایند گم کنید برای توقف این دور معیوب روش زیر را امتحان کنید : ازنگرانی های خود  فهرستی در ذهنتان آماده کنید سپس  به خود بگویید بعدی و به ترتیب به سمت نگرانی بعدی بروید. جالب است که با این روش به نقطه ای می رسید که بعد ازآن نمیتوانید به نگرانی دیگری فکر کنید و اینجا خلایی خوشایند را در ذهن خود تجربه می کنید ودر این حالت به طور خودکار به خواب می روید.

آماده شدن برای خواب راحت و بدون استرس :

درست قبل از خواب از انجام تمرینات ورزشی خودداری کنید ، بین ورزش و خوردن شام و به بستر رفتن حداقل دوساعت فاصله باشد.

خیلی آرام دست وپای خود را بکشید و بین یک تا دودقیقه در این حالت باقی بمانید.

حمام ولرم آخرین کار شما باشد.

از مصرف الکل ، کافیین و نیکوتین خودداری کنید

 

 • آروما تراپی :

در این روش از گیاهان ، روغن های خاصی گرفته و روی پوست ماساژ دده می شود ، باید اول فرد متخصص پوست را با دقت تمیز کند و با استفاده از کمپرس های داغ (بعد ازمالیدن روغن ) به جذب آن کمک کند و یا ماساژ روغن روی صورت و کمر است. روغن های آروماتراپی می تواند روی بسیاری از علایم روانی ، هیجانی وذهنی موثر باشد. روغن هایی که فشار عصبی واسترس را کاهش می دهد : ترنج ، بابونه ، شمعدانی ، یاس ، مرزنگوش ، گل رز ودرخت صندل است.

 

 • هیپنو تراپی :

هیپنوتیزم ترکیبی از آرام سازی و تمرکز است و برای مبارزه با اثرات منفی استرس خیلی مفید است. چند جلسه درمان پیشنهادی همراه با نوار خود هیپنوتیزمی برای آموختن چگونگی از بین بردن فشار فیزیکی و بدست آوردن آرامش وسلامت دوباره کافی خواهد بود

 

 • رفلکسولوژی :

رفلکسولوژی براساس چندین نقطه ی فشار در پاهاست که  با مراکز مختلف بدن در ارتباط اند. متخصص این کار با لمس نرم پاهای شما ، به نقاط مختلفی که مانع یل بلوک درآنها وجود  دارد فشار وارد می کند .این بلوک ها نشان میدهند  که اندام داخلی مرتبط با آن نقطه ی خاص فشار به خوبی عمل نمی کند. بافشار یک نقطه ی خاص اندام تحریک می شود. رفلکسولوژی در درمان استرس ، سر درد و یبوست نتایج خوبی دست یافته اند..

 

 • تسلط برشرایط محیطی :

چنانچه فرد بتواند بر موقعیتهای آزار دهنده محیط خود تسلط وکنترل پیدا کند ، می تواند بر فشار عصبی غلبه کند. هر انسانی نسبت به بعضی از آدمها برخی اطلاعات و پاره ای شرایط حساسیت دارد ، او درصورتی که عوامل مذکور را بشناسد به حکم عقل باید از آنها پرهیز کند و کمتر خود را دچار استرس سازد. در این روش بجای آنکه موقعیتهای فرد  را کنترل کند او می کوشد تا با آگاهی احاطه بر موقعیتهای آنهارا به دلخواه خود کنترل کند.

زمان گوش دادن به ناله و غرهای افراد ناسازگار ومنفی باف این افراد را محدود کنید. اگر آن فرد مورد علاقه ی شماست قبل از شروع هر صحبت بگویید وقتتان محدود است و اگر فرد را دوست ندارید مجبور نیستید به صحبتهای او گوش کنید.شما با گوش کردن مکرر به ناله های فرد ناسازگار نه تنها کمکی به او نمی کنید بلکه او را انجام کاری سازنده جهت حل مشکلش باز می دارید.استوار باشید.

اگر فرد غرغرو شما را متهم به بی تفاوتی کرد ، موافقت کنید و به او بگویید تا زمانی که عمل مثبتی از او سر نزند به حرفهای تکراری اش گوش نمی کنید .

 • ادراک درمانی :

در این روش مقابله با استرس ، فرض این است که استرس های ناشی از ادراکات و تفکرات او از محیط اند. در ادراک درمانی هدف آن است که گرایش مثبت نسبت به مسایل و اتفاقات پیدا کنیم که ضمن واقعی بودن آزاردهنده نباشد.

درک واقعیت با دید خوش بینانه و اندیشیدن به رویدادهای خوب و امیدوارکننده شاید بتواند نحوه ی ادراک انسان را به گونه ای شکل دهد کمتر  عصبی شود و با روحیه ای قوی تر با مشکلات روبرو باشد.

 

 • احساس صمیمیت و حمایت گروهی :

انسان در زندگی نیازمند محیطی صمیمی و دوستان و یارانی است که حامی وهمدم او باشند ، در مواقع دچارشدن به فشار عصبی هم اگر چنین محیطی  برای فرد فراهم باشد که بتواند به آن پناه ببرد در رفع استرس او بسیار موثر خواهد بود. بیان مشکلات و مسایلی که انسان را آزار می دهند برای یک دوست موجب تخلیه ی نگرانی می شود و به فرد تسکین می دهد. در زندگی اجتماعی خانواده و سازمان ها همواره نیاز به محیطی محبت آمیز و امن وجود دارد ودر صورت رفع این نیاز و احساس حمایت گروهی به فرد درمواجه با استرس توانمند می سازد

 

مشاوران مثبت اندیشی به شما می آموزند که چگونه به سطح ناهشیار ذهن خود دست یابید و چگونه پیشنهادات مثبت ک مثبت نگری را در آنجا حک کنید. آنها به شما کمک می کنند تا از روی تمام باورهای غیر مفید و رفتارهای منفی خود پرده بردارید و آنها را مثبت وسازنده کنید.

 

 • احساس مفید بودن وخودخواهی دیگر خواهانه :

احساس مفید بودن برای دیگران و مددکار بودن روحیه ای مثبت وقوی به فرد می دهد که به او درمقابله بافشار عصبی کمک میکند. ” خود خواهی دیگر خواهانه ” عبارتی است که یکی از روانشناسان بحث استرس برای توصیف این روش بکاربرده است.

به نظر او بسیاری از رنج ها و بیماری های روانی انسان ناشی از خودخواهی مفرط یا فداکاری بیش از حد است در حالی که اگر آدمی ضمن اینکه خود را می خواهد دیگران را هم بخواهد و سعی کند برای دیگران مفید باشد احساس رضایت میکند واین احساس به او کمک می کند تا از بسیاری از فشار های عصبی مصون باشد.

 

 • روی آوردن به طنز وشوخی :

این ضرب المثل که ” خنده برهر درد بی درمان دواست ”  در کاهش فشار عصبی هم می تواند موثر باشد. لازم است گاهی در انجام کارها مسایل را خیلی جدی نگیریم و برای رهایی از استرس های طاقت فرسا به طنزروی آوریم و با خنده از کنار مسایل بگذریم.

 

 • هدف جو بودن :

داشتن هدف و تلاش برای آن عاملی است که به انسان امید وانگیزه می دهد و اورا به فشار عصبی مسلط میکند.اگر ما برای خود اهداف با ارزشی داشته باشیم که ضمن متعالی بودن قابل وصول هم باشند وطرح هایی برای رسیدن به آنها تنظیم کرده باشیم . اگر شوق به آینده وامید به آن را در خود ایجاد کنیم ، اگر از همه ی تجربیات گذشته برای توفیق در اینده بهره بگیریم دارای روحیه ای هدف جو خواهیم شد ، روحیه ی پرتلاش و هدف دار و ایجاد انگیزه ما را در مقابل فشار عصبی مقاوم خواهد .

 

فرمول جادویی غلبه بر نگرانی

 1. مرحله ی اول : بدون ترس و صادقانه وضعیتم را سنجیدم تا دریابم که در صورت شکست دچار چه مشکلی خواهم شد.دریافتم در صورت عدم موفقیت نه کسی مرا با گلوله از پای در خواهد آورد نه به زندان می روم.
 2. مرحله ی دوم : بعد از اینکه برایم مشخص شد بدترین پیشامد ممکن چیست خود را آماده کردم تا اگر لازم شد آن را تحمل کنم.
 3. مرحله ی سوم : از آن به بعد تمام نیرو و وقتم را صرف مقابله با بدترین موقعیتی کردم که در ذهن به تصویر کشیده و آن را پذیرفته بودم.

نخستین گام جهت غلبه بر هر مشکلی پذیرش آن است.

 

چکیده :

استرس حالتی ایجاد شده در تن و روان است که ناشی از فشارهای روانی وجسمی است که بدن ما درمقابل محرکهای ناسازگار بیرونی از خود نشان می دهد که باعث احساسات ناخوشایندی درما می شود.

دراین مقاله به تعریف استرس و عومل ایجاد کننده ی استرس (فردی ، گروهی ) و همچنین علایم استرس ( جسمانی و روانی ورفتاری ) و روشهای مقابله با آن پرداخته شده است.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *