در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

اصطلاحات پایه ای بازاریابی

پیش گفتار

گفتیم که بازاریابی از دیدگاه فیلیپ کاتلر، پدرعلم بازاریابی نوین، به عنوان فرآیندی مدیریتی-اجتماعی تلقی می شود که بوسیله آن افراد، گروه‌ها و سازمان ‌ها از طریق تولید، عرضه و مبادله کالا (و خدمات) با یکدیگر، به تأمین نیازها و خواسته‌ های خود اقدام می کنند.

برای اینکه این تعریف را بهتر بفهمیم و همچنین در آینده و در یادگیری مطالب تخصصی بازاریابی دچار ابهامی نشویم، لازم است در ابتدا هفت مفهوم اساسی علم بازاریابی را بررسی کنیم که ما در این نوشتار سعی بر آن داریم که حتی الامکان به توضیح کامل این مفاهیم بپردازیم.

اصطلاحات پایه ای و مفاهیم ابتدایی بازاریابی

هفت مفهوم اساسی علم بازاریابی را در شکل زیر مشاهده می کنید که  در ادامه به تعریف هرکدام می پردازیم:

اصطلاحات پایه ای و مفاهیم ابتدایی بازاریابی

 • نیاز (Need) :

اقلام اصلی مورد نیاز هر فرد و آنچه را که فرد برای ادامه زندگی خود ضروری می داند مانند هوا، آب، غذا و … را گویند. به زبانی دیگر احساس محرومیت انسان نسبت به برخورداری از یک خدمت یا کالا را نیاز می گوییم.

 • خواسته (Want) :

وقتی یک نیاز برای انسان برجسته شود تبدیل به خواسته می ‌شود. در واقع خواسته ها، میل و علاقه به اقلام خاصی هستند که برطرف کننده نیاز است.

به قول فیلیپ کاتلر؛ منشا و خواستگاه اصلی نظام بازاریابی، نیاز و خواسته های بشر است.

 • تقاضا (Demand) :

در دنیای اقتصاد، تقاضا یعنی میل و خواست و توانایی یک فرد برای دریافت کالا یا خدمتی. می توان گفت خواسته زمانی به تقاضا تبدیل می شود که با قدرت خرید همراه شود.

 

 • کالا (Good) :

از دیدگاه علم اقتصاد، محصولات و مواد مختلفی که توسط تولید کننده، به بازار عرضه شود و در برابر دریافت پول، یکی از نیازهای انسان را تأمین و رفع کند، کالا نام دارد. در واقع کالا هرچیزی است که بتوان برای تامین یک نیاز یا خواسته عرضه کرد.

می توان گفت نیاز، خواسته و تقاضا انسان را به سمت کالاهایی می کشاند که می توان این نیازها، خواسته و تقاضاها را در فرد برطرف سازد.

انواع کالا :

 • کالاهای مصرفی: کالاهایی که در بازار عرضه می‌شوند و به فروش می‌رسند تا توسط مصرف‌ کنندگان خریداری شوند و به مصرف برسند.
 • کالاهای واسطه ‌ای: کالاهایی که تولید کنندگان دیگری برای تولید کالاهای مختلف دیگر، آن‌ها را خریداری کنند و مورد استفاده قرار دهند.
 • کالاهای ضروری: کالاهایی که نیازهای اولیه مصرف کنندگان را تأمین می ‌کنند.
 • کالاهای تجملی (لوکس): کالاهایی که برای تأمین نیازهای کم اهمیت تر مصرف می ‌شود.

 • مبادله (Exchange) :

مبادله، دریافت چیزی مطلوب از کسی دیگر است، در مقابل ارائه مابه ازایی به او. به عبارت دیگر مبادله فرآیندی است که زمانی شروع می‌شود که فردی یا سازمانی تصمیم به رفع یک نیاز یا خواسته را می‌ گیرد و در عوض، میزان پولی را برای خرید این کالا و سرویس (در جهت برطرف کردن آن نیاز) پیشنهاد می ‌کند.

می توان گفت بازاریابی وقتی محقق می شود که انسان ها برای تامین نیاز و خواسته خود تصمیم به مبادله بگیرند، در حقیقت مبادله، هسته ی مرکزی بازاریابی ست.

 

 • معامله (Transaction) :

معامله یک داد و ستد برای به سود رساندن طرفین (خریدار و فروشنده) است و وقتی یک واحد (محصول یا خدمت) برای مبادله در میان باشد، معامله بوجود می‌ آید. در واقع معامله واحد اندازه گیری بازاریابی به شمار می رود.

 • بازار (Market) :

بازار به مجموعه‌ای از خریداران بالقوه و بالفعل یک کالا یا خدمت گفته می‌شود.

از دیدگاه فیلیپ کاتلر بازار شامل تمام مشتریان بالقوه‌ای‌ ست که دارای نیاز و خواسته مشترک می باشند و برای تامین نیاز و خواسته خود، به انجام مبادله متمایلند و توانایی انجام این کار را نیز دارند.

انواع بازار:

انواع بازار

 • بازار بالقوه

بخشی از کل جمعیت که علاقه به تهیه کالا یا خدمات ما دارند .

 • بازار موجود (بازار آماده)

بخشي از بازار بالقوه که پول کافی برای تهيه کالا يا خدمت را دارند.

 • بازار هدف

بخشي از بازار موجود (که این بازار موجود، از نظر قانونی اجازه تهيه کالا يا خدمت را دارند) که شرکت قصد ارائه کالا يا خدمت را به آنها دارد.

 • بازار تحت نفوذ

بخشي از بازار هدف که کالا يا خدمت را تهيه کرده‌ا ند.

 

 

جمع بندی

همانطور که دیدیم علم بازاریابی دارای هفت مفهوم اساسی نیاز، خواسته، تقاضا، کالا، مبادله، معامله و بازار بود.

اساسی ترین اصل بازاریابی، نیازهای انسانی یعنی نیاز، خواسته و تقاضای مشتری بود که این ها از طریق پیشنهاد بازاریابی یعنی همان کالا (محصول یا خدمت) برآورده می شدند. همچنین گفتیم که فرآیند بازاریابی زمانی رخ می دهد که مردم برای تامین نیاز و خواسته خود تصمیم به مبادله می گیرند. در نهایت کار هم طرفین برای به سود رساندن یکدیگر به داد و ستد یا معامله می پرداختند؛ و این مفاهیم داد و ستد و ارتباطات (مبادله و معامله) بود که ما را به سوی مفهوم بازار سوق دادند و سعی کردیم آنرا نیز به طور کامل بررسی کنیم.

 

آیا این مقاله توانست به شما کمکی بکند و آیا توانست نیازهای شما را رفع کند؟؟

خوشحال می شویم اگر نظرات خود را راجع به این نوشتار با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *