در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

برای تقویت اراده باید چیکار کنیم؟؟

 

اراده چیست؟

اراده چیست

در کل انسان مجموعه ای از خواستن ها و توانستن هاست و خواسته های زیادی دارد ولی اگر توانایی و همت حرکت در مسیر رسیدن به خواسته هایش را نداشته باشد او صاحب اراده نیست و باید اراده ی خود را تقویت کند.

درواقع اراده یک نیروی درونی جهت تصمیم گیری های درست شروع کار و انجام کار برای رسیدن به هدف است و لز تنبلی ها و تعویق انداختن کارها جلوگیری می کند.

اراده توانایی و نیرویی است که توانایی کنترل موارد غیر ضروری و هوس ها را دارد و همچنین نیروی درونی است جهت غلبه بر موانع بیرونی در راه رسیدن به هدف .

و همچنین باید  توجه داشته باشید که نظم و شخصیت همراه با قدرت اراره است و به فرد قدرت پافشاری برای انجام کارهایش را میدهد.

دومهارت مهم اراده و نظم و انضباط شخصی باعث قدرتمندی ، توانایی و مسیولیت پذیری می شود.

وقتی اراده قوی باشد توانایی این را پیدا می کنی که درمورد هر کاری که قصد انجلمش را داری خیلی خوب فکر کنی و با تلاش و استقامت به هر آنچه که می خواهی برسی.

 

 

راهکارهایی جهت تقویت اراده :

افزایش اراده

اراده به تدریج تقویت می شود و باید از امور جزیی شروع شود به طور مثال اراده برای شروع ورزش صبحگاهی و مورد بعد به خودتان قول دهید کاری که سخت یا به دلیل تنبلی انجام نمی دهید را هرطور شده انجام دهید.

 

1. هدف تعیین کنید :

برنامه ریزی کنید و هدف و هرکاری که دوست درید و به آن برسید را مشخص کنید . هدف شما باید قابل عملی کردن ، روشن و با استعدادها و توانایی های شما مطابقت داشته باشد . اگر هدف  طوری باشد که با توانایی های شما مطابق نباشد باعث نا امیدی و دلسردی و درنتیجه استرس و فشار عصبی می شود.

 

2. کاملا خود و توانایی های خود را بشناسید :

در وجود هرکس توانایی ها و استعداد های مخصوص به خود آن فرد وجود دارد که باید کشف شود و به کار گرفته شود.

 

3. برنامه ریزی داشته باشید :

برای تمام کارها و اهداف خود برنامه ریزی منظم داشته باشید . برنامه هایتان را اولویت بندی کنید . هرروز صبح برنامه ی روزانه ی خود را یادداشت کنید . در انجام آنها برای خودتان تشویق و درصورت عدم انجام آن تنبیه در نظر بگیرید.

جهت تقویت اراده باید مصمم باشید و کاملا برای هدف و تصمیم خود باشید.

 

4. کلمات و تلقین مثبت داشته باشید :

زیر بنا و اساس هستی تفکرات است . فراموش نکنید که کلام شما باور شما را می سازد .

با هر کلام مثبت و منفی به کاینات فرمان می دهید که همان شود. ذهن را بررسی کنید .متوجه خودگویی های خود شوید و سعی کنید همیشه خودگویی های مثبت داشته باشید.. ذهنیت خود را تغییر بدهید و نود درصد تغییرات زندگی به نحوه ی نگرش و ذهنیت شما به رویدادهای زندگی بستگی دارد.

 

5. دلیل قوی و محکم داشته باشید :

تغذیه اراده احساسات است. درواقع انگیزه ای برای ادامه دادن است و برای پررنگ  نگه داشتن آن باید یک دلیل قدرتمند پشت ان باشد . این دلیل برای کمک به انجام کار و هدف انتخابی است.

 

6. ترس ممنوع :

ترس قاتل تصمیم و تصمیم گیری است.

وقتی که شما مصمم بر سر تصمیم و هدف خود هستید در سطح بالایی کار می کنید و ترس باعث تداخل و جلوگیری از این فرآیند می شود .

برای مصمم ماندن و تقویت اراده باید باترس خود مواجه شوید .

 

7. مدیریت و کنترل استرس داشته باشید :

یکی از راههای تقویت اراده نحوه ی مدیریت و کنترل استرس است. اراده یک نیروی عاطفی است. استرس باعث آزاد شدن احساسات و انرژی منفی و کاهش اراده می شود و در نتیجه باعث عدم عمل موثر در زمان می شود .

به همین جهت برای افزایش قدرت اراده باید از هر طریقی مثل تمرینات تنفسی و یا مدیتیشن ، تمرینات آرام سازی و ……استرس را مدیریت و کاهش داد.

 

8. خواب کافی داشته باشید :

خواب شب باید به طور متوسط 8 ساعت باشد . خواب کمتر همراه با استرس و یا هر دلیل دیگری باشد باعث کاهش انرژی می شود. دقت داشته باشید هرشب خواب کافی داشته باشید. خواب کافی باعث تغذیه ی بهتر و انرژی بهتر و تقویت قدرت اراده هم می شود

 

9. برای تعهد روی تصمیم تان خود را تشویق کنید :

طبق مطالعات منتشر شده در ژورنال شخصیت استفاده از عبارات تشویقی و مثبت بسیار به افزایش قدرت اراده و کنترل خود کمک می کند و خود کنترلی باعث متعهد ماندن به برنامه ریزی ها و اهداف می شود و این راه رسیدن به موفقیت است.

 

10. تغذیه مناسب داشته باشید :

تغذیه بسیار در دو بخش جسمی و ذهنی مشخص و تاثیر گذاراست. با رژیم غذایی  متعادل و مصرف میوه ا و سبزیجات پروتیین و نشاسته به صورت روزانه باعث ایجاد تغذیه کافی می شود.

مصرف غذای خوب باعث آزاد شدن آندروفین و حس خوب در بدن می شود و این احساسات خوب جسمی باعث توسعه ی اراده می شود .

 

11. ورزش منظم داشته باشید :

ورزش برای جسم و ذهن بسیار موثر و عالی است . ورزش به طور منظم و روزانه باعث تناسب اندام و حس خوب ، تقویت ذهن و اراده و کاهش استرس می شود.

 

12. اولویت بندی داشته باشید :

مسایل بی اهمیت و بی ربط را به تعویق بیندازید و روی مسایل مهم متمرکز شوید . عقب انداختن مسایل بی ربط می تواند برای غلبه به چیزهای مفید مثل عادات بد بسیار کمک کننده باشد . گفتن جمله “حالا نه باشه برای بعد ”  اراده را تقویت می کند.

 

13. برای حفظ اراده گاهی به خود استراحت دهید :

توجه داشته باشید که نیروی اراده به ماهیچه شباهت دارد.

همانطور که ماهیچه توسط ورزش تقویت می شود جهت حفظ و تقویت نیروی اراده توسط خوذاری و خودکنترلی بسیار مفید و موثر خواهد بود. باید هر از گاهی به خود از نظر ذهنی وجسمی استراحت دهید.

 

14. تصور برتری و مصمم تر شدن :

یک مساله ی جالبی که وجود دارد این است که توانایی تصور چیزی را داریم که درست است . اگر تصور کنیم که با اراده تر و مصمم تر شدیم همان روش در دنیای بیرون و واقعی هم قابل انجام است. هر روز خود را در یک درجه بالاتر تصور کنید این کار باعث قوی تر شدن در زندگی واقعی می شود..

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *