در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

تجسم خلاق

برای رسیدن به چیزهای بزرگ، باید اول رویاپردازی کنیم. بعد تجسم کنیم، بعد برنامه ریزی کنیم. به آن اعتقاد داشته باشیم و در انتها آستین ها را بالا بزنیم  و دست به کار شویم. آلفرد مونتاپرت

تجسم ذهنی

تجسم خلاق

تجسم خلاق یک تکنیک قدرتمند است که خود یک تمرین مفید هم محسوب می شود که انسان بارها با ذهن خود آن را انجام می دهد اما  نه به صورت آگاهانه و با قصد و نیت قبلی،اما اگر قرار بر این است که از آن نتیجه درست بگیریم باید به آن دقت کنیم. توجه به این نکته ضروری است که تجسم اگر در جای خود و به درستی انجام شود می تواند متحول کننده زندگی  شود.

تجسم نمی تواند معجزه کند، قرار نیست چیزی را تصور کنید و بعد بصورت جادویی آن برایتان ظاهر شود. در واقع چیزی که اتفاق میفتد این است که تجسم بر ناخودآگاه شما تاثیر می گذارد و ذهن شما را برای رسیدن به خواسته تان فعال نگه می دارد. پس تجسم چیزی را که وجود خارجی ندارد ظاهر نمی کند بلکه باعث می شود تا شما نگرش و ذهنیت لازم را برای حرکت به سمت چیزی که می خواهید را بدست آورید. وقتی تصویرسازی ذهنی می کنید محدودیت ها را در ذهنتان کنار می گذارید و ان روش مدل فکری شما را به کل تغییر می دهد.

تجسم خلاق چیست؟

ذهن دائم در حال تجسم است و در این بین تفاوت بین دنیای واقعی و خیال را متوجه نمی شود. تصوری که تکرار شود ضمیر ناخودآگاه آن را می پذیرد. تجسم کارها همان عصب هایی را فعال می کند که اگر فعالیت مورد نظر را انجام دهیم فعال می شوند، پس وقتی شروع به انجام آن فعالیت در شرایط واقعی کنیم، شرایط به گونه ای پیش می رود که انگار همان کار را قبلا هم انجام داده باشیم. این شرایط به قدری تاثیرگذار است که برای مثال محققان را به این نتیجه رسانده است که ورزشکاران با تجسم حرکت های ورزشی می توانند مهارت انجام آن حرکات را تقویت کنند.

فواید تجسم خلاق چیست؟

تجسم خلاق مسیر را برای رسیدن به هدف هایتان ساده تر میکند.

می توانید با تبدیل به عادت کردن تجسم خلاق شادتر و سالم تر زندگی کنید.

اعتماد بنفس و قاطعیت بیشتری ذاشته باشید.

سطح انرژی و خلاقیتتان را بالا ببرید.

اگر میخواهید قدرت تجسم خلاق را بشناسید و ببینید چطور در رسیدن به اهداف شما را کمک می کند، سعی کنید در دهانتان بزاق ترشح شود، اراده کنید، اگر دهانتان خشک باشد و مدتی باشد که آب نخورده اید، نمی توانید. حالا به صورت ذهنی تصور کنید در حال خوردن آلبالو هستید، تمرکز کنید و می بینید که زود دهانتان از بزاق پر می شود. مشخص است که ذهن و بدن چقدر با یکدیگر وابسته اند. مغز در عین داشتن قدرت در تشخیص شرایط واقعی از غیرواقعی ناتوان است. در زمانی که چیزی را با جزییات و طولانی تجسم کنید، مغز فکر می کند در حال انجام آن هستید و تلاش می کند تا بهترین انرزی خود و بدن برای انجام آن کار استفاده شود. اما اهدافتان باید با جزییات به ذهن بیایند تا به روشنی در ناخودآگاه ثبت شوند و اینچنین شرایط مطلوب برای تجسم به وجود آید.

تصویرسازی ذهنی

هشت قدم عملی برای تجسم خلاق

یادگرفتن مهارت تجسم خلاق در سطح بالا کار راحتی نیست، اما با تکرار و تمرین امکان پذیر خواهد بود. باید بدانید که با چند بار تمرین نمی توانید کوهنوردی شوید که به بلندترین قله ها صعود می کند. به تکرار و تمرین بیشتری نیاز دارید. شما برای پرورش قوه تجسم خود نیاز به صبر و تلاش دارید، نباید خسته و ناامید شوید.

برای پرورش تجسم خلاق چه پیش نیازی لازم است؟

قبل از هر چیز لازم است رسالت و هدفی که در زندگی می خواهید را با تمرکز بر ارزش های خود انتخاب کنید. این کار را به دقت و با جزییات انجام دهید، هدف شما باید معنای روشنی داشته باشد. مهم ترین ملاک خود در ارتباط با زندگی را پیدا کنید، این ملاک یکی از ارزش های اصلی زندگی شما خواهد بود اگر نتوانید آن را با ملاکی دیگر جایگزین کنید.

می توانید چند قدم موثر برای قرار گرفتن در این مسیر بردارید

1.ابتدا خلق خود را تنظیم کنید.

اگر خلق یا حال شما مثبت نیست، سعی کنید با روش هایی در آن تغییراتی ایجاد کنید. مثلا موسیقی گوش کنید یا پیاده روی کنید. بر روی خلق خود تمرکز کنید تا به یک تعادل برسد. تمرکز بیشتر نتایج کارآمدتری خواهد داشت.

  1. هدف خود را تجسم کنید.

در مرحله اول لازم است هدفی داشته و به آن علاقه مند باشید. این هدف را بعد از اینکه علایق خود را سنجیدید از بین چند هدف اصلی خود انتخاب کنید و تمام جوانب امر را در نظر بگیرید. اینکه در همان ابتدا و پیش از شروع به تجسم هدف شما مشخص باشد تا اینکه بعد از چند روز تجسم بر موضوعات پراکنده تازه متوجه شوید که هدف اصلی شما مورد دیگری است کاملا نتیجه را تغییر می دهد. لازم است از قبل و به صورت ذهنی هدف را طراحی کنید. مثلا اگر قرار است سخنران شوید باید صحنه های سخنرانی خود را تجسم کنید و برای این کار از هر پنج حس خود استفاده کنید. یعنی تجسم کنید که در آن لحظه چه می بینید، چه صداهایی خواهید شنید، چه بوهایی از فضای سالن سخنرانی استشمام خواهید کرد، همچنین تصور کنید میکروفن را دست دارید و اینگونه حس لامسه خود را نیز درگیر کنید و حتی طعم دهان خود را حین سخنرانی تجسم کنید.

3.نسبت به نتیجه کار و فعالیت خود نگاه مثبت داشته باشید.

مثبت اندیش باشید و در مواقعی که هدف را تجسم می کنید و به مراحل رسیدن به آن فکر می کنید، در حالیکه جزئیات را بررسی می کنید، دهنتان را به سمت نتایج مثبت ببرید و به صورت واضح مثل وقتی که به خاطره ای در گذشته فکر می کنید به آن فکر کنید. این مرحله مهم ترین مرحله ی یک تجسم خلاقانه است.

4.افکار و احساسات مثبت خود را در طول روز حفظ کنید

در طول روز احساسات مثبت ناشی از تجسم رسیدن به اهداف خود را نگه دارید و سعی کنید به مسائل دیگر زندگی نیط منتقل کنید. به هیجاناتی مثل شادی، غرور، اعتماد به نفس و صلح طلبی را باور داشته باشید. احساساتی که رسیدن به هدف به شما می دهد را با تمام وجود خود حس کنید، ااین کافی نیست که فقط فکر کنید که موفق خواهید شد، درگیرانه و با واقع گرایی به آن بپردازید، به طوریکه سبب کاهش یا افزایش آدرنالین شود و ضربان قلبتان را هم تغییر دهد.

5.تجسم خلاق را تبدیل به یکی از عادات روزمره خود کنید.

وقتی به نقطه ی مطلوبی در تجسم خلاق می رسید که آن را تبدیل به یکی از عادات روزمره یا قسمتی از فعالیت روزانه تان کنید. مثل عادت به مسواک کردن یا صبحانه خوردن لازم نیست ساعت دقیقی را برای تجسم هم در نظر بگیرید بلکه کافیست در طول روز به آن بپردازید.

6.به روشنی تجسم کنید.

مسیر هدف را قدم به قدم در ذهن خود تصور کنید و تا نقطه ی هدف پیش بروید میتوانید عکس ها و فیلم هایی مرتبط با هدف خود را انتخاب کنید و ببینید تا مسیر تجسم کردن در ذهنتان شکل بگیرد و یا یک شی را روبروی خود بگذارید و با دقت آن را بررسی کنید و سپس آن را بدون حضورش تصور کنید.

7.هدف اصلی را به چند بخش کوچکتر تبدیل کنید

اگر مایل هستید سخنران موفقی شوید لازم است ابتدا مهارت های لازمه برای این فعالیت را یاد بگیرید. مهارت هایی مثل، اعتماد به نفس و انعطاف پذیری را لازم است در مرحله ی قبل از فن بیان یا تسلط بر صحنه آموزش ببینید.

8.تلاش قدم اصلی است.

تلاش سکوی اصلی پرتاب هر فردی به سوی موفقیت است. اگرچه تجسم خلاق مفید است اما در صورتی که تصوراتتان را در واقعیت عملی نکنید نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *