در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

ثروتمند ترین مرد ایرانی، پیر امیدیار

پیرامیدیار:

رئیس و بنیان‌گذار بزرگترین سایت حراج، مزایده و خرید و فروش آنلاین جهان به نام ای بی، چهل و دومین ثروتمند امریکا، پنجمین میلیاردر فرانسه و ثروتمندترین ایرانی حال حاضر، پیر امیدیار، میلیاردر نیکوکار امریکایی ایرانی در سال 1995 شرکتش را تاسیس کرد. پرویز مراد امیدیار در 21 ژوئن سال 1967 در پاریس متولد شد. پدر و مادر ایرانی او برای تحصیل به فرانسه رفته بودند. مادر او الهه میرجلالی امیدیار مدرک دکترای زبان شناسی خود را از دانشگاه سوربن دریافت کرده بود و پدرش یک جراح بود. خانواده پیر زمانی که او 6 ساله بود به آمریکا مهاجرت کردند و پیر در واشنگتن بزرگ شد و در آنجا نامش را از پرویز به پیر تغییر داد. وی در ۱۴ سالگی با نوشتن دومین برنامه رایانه‌ای برای کتابخانه مدرسه به دنیای بیت‌ها پا گذاشت. امیدیار به دبیرستان سنت اندرو در مریلند رفت و در سال 1984 فارغ‌التحصیل شد. وی سپس به دانشگاه تافتز رفت و در سال 1988 با مدرک علوم کامپیوتر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. امیدیار کمي ‌بعد برای کار به شرکت کلاریس، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت اپل رفت. او در این شرکت برای نوشتن برنامه مک همکاری مي‌کرد. وی در سال 1991 یکی از افرادی بود که شرکت توسعه اینک، که یک شرکت نرم‌افزاری بود، را تاسیس کردند. این شرکت بعدها تبدیل به یک شرکت تجارت الکترونیک شد و به ای‌شاپ تغییر نام پیدا کرد.

امیدیار در 21 ژوئن سال 1967 در پاریس متولد شد. پدر و مادر او ایرانیانی بودند که برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند. مادر او الهه میرجلالی امیدیار مدرک دکترای زبان شناسی خود را از دانشگاه سوربن دریافت کرده بود و پدرش یک جراح بود. خانواده پیر زمانی که او 6 ساله بود به آمریکا مهاجرت کردند و پیر در واشنگتن بزرگ شد. وی در ۱۴ سالگی با نوشتن دومین برنامه رایانه‌ای برای کتابخانه مدرسه به دنیای بیت ها پا گذاشت. امیدیار به دبیرستان سنت اندرو در مریلند رفت و در سال 1984 فارغ‌التحصیل شد. وی سپس به دانشگاه تافتز رفت و در سال 1988 با مدرک علوم کامپیوتر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. امیدیار کمي ‌بعد برای کار به شرکت کلاریس، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت اپل رفت. او در این شرکت برای نوشتن برنامه مک همکاری مي‌کرد. وی در سال 1991 یکی از افرادی بود که شرکت توسعه اینک،که  یک شرکت نرم‌افزاری بود، را تاسیس کردند. این شرکت بعدها تبدیل به یک شرکت تجارت الکترونیک شد و به ای‌شاپ تغییر نام پیدا کرد. و این شرکت در سال 1996 توسط ماکروسافت خریداری شد.

اما اولین وسیله‌ایی که در eBeY به حراج گذاشته شد یک روان نویس شکسته بود به مبلغ 14.83دلار و با اولین فروش جرقه‌ی فروش آنلاین در ذهن امیدیار زده شد. در سپتامبر سال ۱۹۹۸، شرکت برای اولین عرضه‌ی عمومی سهام خود آماده شد. درحالی‌ که پیش‌بینی می‌شد ارزش هر سهم ۱۸ دلار باشد، در همان روز اول رکوردها شکسته شد و هر سهم با قیمتی معادل ۵۳.۵۰ دلار به فروش رسید و امیدیار را تبدیل به میلیاردر جدید بازار کسب‌وکار کرد. امیدیار به‌عنوان رئیس کل  eBay برای پیشرفت بهتر و بیشتر سایت مگ ویتمن را به سمت مدیر ارشد اجرایی انتخاب کرد . با مدیریت مگ ویتمن، eBay رشد چشمگیری کرد و در کشورهایی چون استرالیا، آلمان، کانادا، انگلیس و ژاپن فعالیت خود را آغاز کرد.

بنیان گذار ebay، پیر امیدیار

امیدیار و فعالیت‌های خیر خواهانه:

در سال ۲۰۰۴ پیر امیدیار، مرد ثروتمند ایرانی و همسرش؛ بنگاه بشردوستانه‌ایی تاسیس کردند و فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای را برای سهولت زندگی مردم نیازمند انجام می‌دهند. این موسسه همچنین از سازندگان نرم‌افزار «ارتباطات اضطراری» حمایت می‌کند. این نرم‌افزار کمک می‌کند با استفاده از داده‌های فرستاده شده از طریق تلفن همراه کاربران، مسیر و نقشه‌ی مورد استفاده به تصویر کشیده شود.

این نرم‌افزار در سال ۲۰۱۰ سبب نجات بازماندگان زلزله هائیتی شد، که با حمایت امیدیار، اکنون نسخه‌ی رایگان آن برای عموم در دسترس است .

در سال ۲۰۱۰، پیر امیدیار به فهرست ۴۰ میلیاردری که عهدنامه‌ی نیکوکاری را امضا کرده‌اند پیوست؛ که حتی بیل گیتس و وارن بافت نیز آن را امضا کرده‌اند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *