در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

خودباوری

خودباوری 5

هیچ کس برتر نیست …هیچ کس پست تر نیست..اماهیچکس برابر هم نیست.

انسانها منحصر به فرد هستند و غیرقابل مقایسه.

تو ، تو هستی و من ، من هستم.

 

شما در دنیا خاص هستید ، این را باور کنید.

شما جلوه ای بی همتا و یگانه از هرکسی که تمام این چیزهارا خلق کرده است وهرآنچه خلق خواهد شدهستید ….خودتان راباور کنید.

 

خودباوری چیست؟                    

خودباوری یعنی خودآگاهی وشناخت کامل خود. یعنی آن چیزی که شخص درمورد  خودش  فکر میکند نه تصور دیگران. یعنی اینکه کاملا نسبت به توانایی خود شناخت پیدا کنید وبتوانید به توانایی هایتان اعتماد کنید.برای این منظور ابتدا باید خودشناسی کرد.باید کمی بیشتر به خود ، علایق ، احساسات و توانایی و خواسته هابیشتر توجه وتمرکز کنید.

برای اینکه دیگران شمارا جدی بگیرند باید ابتدا خودتان شخصیت وجودی تان راجدی بگیرید وبه باور درمورد خودتان برسید. رسیدن به این هدف شامل دو وجه بیرونی و درونی است که وجه درونی مهم تر است. باید روند افکار واحساسات راتغییر داد. واقع بین باشید و مسیولیت رفتارهایتان را بپذیرید. اگر مرتکب اشتباهی شدید آن را بپذیرید ودر جهت رفع و اصلاح آن تلاش کنید. این چنین است که خودرا باور کرده اید.. خودباوری برای هرسن وموقعیتی بسیار مهم است زیرا خودباوری وقضاوت ازخود قوی تر ین احساسی است که بر تمام لحظات زندگی اثر می گذارد. البته این نباید با خودخواهی وخودپسندی اشتباه گرفته شود وهمچنین تمجید وستایش دیگران خودباوری ایجاد نمیکند.زمانی که به مرحله ی خودباوری می رسید یعنی خود را با همه ی ویژگیهای منحصر به فرد و کم وکاست های خود پذیرفته اید وقبول دارید که برای انجام هرکاری توانایی وویژگیهای خاص خود را دارید وهمین کافی است..

 

نداشتن اعتماد به نفس وخودباوری دارای عواقب وخصوصیات زیر است:

افرادی که خود راباور ندارند مدام احساس پوچی وبیهودگی می کنند . کمبود اعتماد به نفس یک مانع بزرگ درمسیر موفقیت وپیشرفت می باشد ، این افراد کارهایی که انجام می دهند را قبول ندارند به همین دلیل اغلب کارهایشان با شکست مواجه میشود وبه دلیل ناامید بودن که برافکارشان تسلط دارد موقعیت هایشان را از دست می دهند.

این افراد همیشه تصویر گنگ ومبهمی ازخود دارند واستعداد و توانایی هایشان را به خوبی نمی شناسند و راه خود راپیدا نمیکنند..

 

توجه داشته باشید که خودباوری یاد گرفتنی است.هرزمان که اراده کنید می توانید نسبت به خود ، توانایی و نقاط قوت خود به شناخت بهتر برسید و برای بهبود فردی تلاش کنید . پس نا امید نباشید و به توانایی های خود اعتماد کنید..

 

لحظه ای که حتی اولین گام را به سوی دستیابی به یکی از رویاهایتان بردارید احساس اعتماد به نفس تان شروع به افزایش میکند چون اطمینان می کنید که می توانید به خودتان امیدوار باشید .هرچه گام هایی که برمیدارید بیشتر باشد درباره ی خودتان احساس بهتری خواهید داشت چون دست به عمل زده اید و این اعتماد به نفس جدید به شمادر خلق نتایج بهتر کمک خواهد کرد…

خودباوری

راهکارهای رسیدن به خودباوری :

1) قبول کنید که حس اعتماد به نفس وخودباوری تان کم است :

ابتدا بپذیرید و بعد تمام تلاش خودرا برای بهبود این مشکل به کار بگیرید.

 

2) وانمود کنید که اعتماد به نفس دارید.

نحوه ی صحبت و حرکات بدنی یکی از راههای تاثیر گذار روی دیگران است که باعث میشود دیگران  شماراجدی بگیرند. برحسب تحقیقات انجام گرفته افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند معمولا سرشان رابالا می گیرند. نگاه چشمی خوب و مداوم تری بادیگران دارند. باصدای رساتری صحبت میکنند. حتی برخی از نتایج نشان داده که با انجام تقلیدی این حرکات هم هورمون تستوسترون (ترشح این هورمون هنگام قدرت زیاد میشود ) و کورتیزول (هنگام استرس زیاد میشود ) در بدن با تغییراتی همراه میشود. یعنی تغییرات هورمونی افرادی که به تقلید یا تظاهر اعتماد به نفس می پردازند شبیه کسی است که واقعا اعتماد به نفس بالایی داشته است.

با استفاده از این تکنیک ها یعنی با اعتماد به نفس رفتار کردن می توان حس باور پذیری را درخود ایجاد   کرد و اطرافیان هم این را جدی بگیرند.

 

3) گام های کوچک

تغییر بزرگ نیاز نیست. انجام کارهایی که حالتان را بهتر میکند. دانستن روزانه که از زندگی چه می خواهید و باید بدست آورید باعث می شود کمتر در زندگی دل مشغولی داشته باشید و کمتر خودرا درگیر افکار بی معنی و بی فایده کنید..

 

4) خودتان راجدی بگیرید.

حتی اگر به ظاهر کار کوچکی انجام می دهید به آن اهمیت دهید و برای آن ارزش قائل شوید تا این حس ارزش اعتماد به نفس شمارابالا ببرد.

هیچ قطعه ای ازخود را نادیده نگیرید ، هرتکه ای نباشد قدرت شما ناقص می شود.

 

5) تلاش کنید.

“میزان بزرگی و موفقیت هر فرد بستگی به این دارد که تا چه حد می تواند همه ی نیروهای خود را در یک کانال واحد بریزد. اریسون سووت ماردل “

زندگی به سرعت درحال گذر است . به جای نگرانی های بی مورد و بی اهمیت فقط تلاش کنید. هرچیزی که از آن ناراضی هستید را تغییر دهید و یا راهی برای کاهش نارضایتی و پذیرفتن پیدا کنید. ولی زندگی خود را صرف چیزهایی که دوست ندارید نکنید

 

6) درموقعیت های چالش برانگیز باشید.

” دنیس وتیلی سخنران معروف می گوید : انسانهای ناموفق به کارهایی می پردازند که رفع کننده ی تنش هاست درصورتی که انسانهای موفق کارهایی میکنند که آنهارا به اهدافشان می رساند .”

هرچه بیشتر خود را در موقعیت هایی قرار دهید که ازآن می ترسیدید و فرار می کردید بیشتر به خودباوری می رسید. کارهای جدید و موقعیت های جدید را امتحان کنید. دوری از چالش و موقعیت های ترس آور تردیدتان را بیشتر می کنید.. دربرابر مشکلات بایستید و موانع را از سر راه بردارید .با اجرای این تمرین سریعتر به خودباوری می رسید.

 

7) واقع بین باشید.

یعنی درحالیکه به توانایی های خودایمان دارید اگر دچار اشتباه شدید آن را بپذیرید وسعی کنید جبرانش کنید .اگر ضعفی دیدید مهارت خودرا تقویت کنید . تصویرسازی ذهنی در بالا بردن قدرت بالایی دارد.

خودرا قوی و قدرتمند تصور کنید .تصویر سازی ازخود بسیار مهم است . سعی کنید تصویر خوبی ازخود بسازید و به خود روحیه ی  مثبت بدهید. نقاط قوت خودرا بشناسید و به طور ویژه روی آن تمرکز کنید و به نقطه ی قوت تبدیل کنید.

روزانه دقایقی را آرام بنشینید و چشمهایتان را ببندید و خودتان را تصور کنید. با قاطعیت ، آرامش و قدرت رفتار می کنید و کارتان را انجام می دهید. هرچه تمرین تان رابیشتر کنید نتیجه ی بهتری خواهید دید..

 

8) وقتی حتی موفق می شوید به تلاش ادامه دهید. از حرکت باز نایستید .فکر نکنید همه چیز را میدانید تا جایی که می توانید بهترین باشید.همیشه یک شاگرد باقی بمانید. هرچه در ارتباط با کارهایتان دانش ومهارت بیشتی بدست آورید می توانید سریع تر آنهارا شروع کنید وزودتر به اتمام برسانید. متوقف و ناامید نشوید .همین استواری وثبات قدم به تنهایی می تواند شمارا به یکی از موفق ترین و فعال ترین افراد نسل خود تبدیل کند..

 

9) افکار تان را تغییر دهید.

همیشه افکار مثبت نیستند ویک سری افکار منفی وجود دارند مثل من گیجم ، من نمیتوانم ، مت از انجامش میترسم ، من  شکست می خورم ….به هرچیزی که فکر کنید مستقیما روی شما تاثیر می گذارد. پس مراقب باشیدو به افکارتان توجه کنید. وروی مسایل مثبت فکر کنید و تمرکز کنید و قدرت های برتر خود را تقویت کنید وسعی کنید هر روز آنهارا بنویسید وبرای رسیدن به آن تلاش کنید. مجهز کردن ذهن با فکر کردن به ویژگیهای مثبت واقعا می تواند در رفتارتان موثر باشد.

” به نقل ازگوته : اگر کارهارا شروع کنید ذهن شما گرم نی شود واگر ادامه دهید کار به انجام نی رسد. “

 

 ودر پایان جملات تاکیدی مثبت که باید هر روز با خود تکرار کنید :

اول اینکه شما فرد ی بی نظیر و بی همتایید .هیچ کس دقیقا مثل شما در جهان وجود نداره هرگز نبوده ودر آینده هم نخواهد آمد. این آگاهی به اینکه چه کسی هستید یا چه چیزی عرضه می کنید بخشی از اعتماد به نفس و خودباوری است. شما یگانگی تان را درک خواهید کرد که برای هرکسی که شما را می شناسد چقدر با ارزش هستید و وجودتان وآنچه به دنیا عرضه میکنید ضروری است. هرچه بیشتر خود را دوست داشته باشید واز این زندگی لذت ببرید بیشتر به کسی که شمارا خلق کرده احترام می گذارید.

 

_هرچه بیشتر زیبایی واقعیتان وتوانایی تان را اشکار کنید و موهبت بی همتای تان را بروز دهید بیش تر از جهان هستی لذت می برید.

_من میتوانم بهترین باشم. هرشخصی توانایی های مخصوص به خود را دارد و من توانایی لازم برای انجام کاری که میخواهم رادارم.

_ اعتماد به نفسم ازاعتمادی نشات می گیرد که علی رغم ترسم به عمل کردن ادامه میدهم و برای رسیدن به هدفم یک گام بعداز دیگری بر میدارم. زمانی بابت توانایی تان به خودباوری می رسید که همان کار را انجام دهید.

 

 

چکیده :

شما جلوه ای بی همتا هستید .به این نتجه رسیدیم که در هرشرایطی باید خودتان و یگانگی تان در دنیا را باور کنید و به خود ونیازهایتان احترام بگذارید ، اینگونه است که احساس ارزشمندی خواهید کرد و به اعتماد به نفس لازم برای زندگی بهتر و شکوفایی استعدادتان می رسید و اینکه اگر خودتان را باور نداشته باشید دارای پیامد های ناخوشایندی مثل احساس پوچی و بیهودگی و… است. در این مقاله به راهکارهایی برای رسیدن به این میزان خودباوری اشاره هایی شده است. وهمچنین جملاتی مثبت که هر روز برای تقویت خودباوری باید تکرار کنید..

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *