در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

در هر شرایطی آرامش را حفظ کنیم..

شادی و نشاط در زندگی

ارامش در زندگی

آرامش یکی از ضروری‌ترین‌های زندگی هر فردی است.

زندگی همراه با آرامش به معنای زندگی و رفتار مسالمت آمیز با خود و موجودات و اطرافیان است. چگونگی داشتن آرامش به افکار و باورها و روش زندگی هر فرد بستگی دارد. ولی بطور کلی اصولی زیربنایی وجود دارد که آرامش را تشکیل می‌دهد. این اصول مشمول اعتقادات در حد تعادل و اجتناب از هرگونه افراط و تفریطی، عدم وجود خشونت و صبوری در مقابل تفاوت‌ها ، لذت و توجه به زیبایی‌های زندگی و دیدن نیمه‌ی پر لیوان و جنبه‌های مثبت هرچیزی و مواردی از این دست ..

آرامش، زندگی بدون خشم و خشونت (از نظر جسم و روح ، ذهن و رفتار) است. احترام، درک و احترام به تفاوت‌ها و صبوری است.

انواع آرامش:

آرامش درون

  • آرامش درون:

به معنای این است که باید آرامش را در درون رشد و تقویت کرد. یعنی باید خود آگاهی داشت و موارد منفی مثل ترس‌ها ، عصبانیت و کنترل خشم، تعصب‌ها و اعتقادات را که گاها باعث عصبانیت و رفتارهایی همراه با خشونت می‌شوند را در خود شناخت و کاملا به روش‌های غلبه و کنترل آنها آگاه بود. چرا که اگر خشم را کنترل نکنیم قطعا باعث سلب آرامش می‌شود.

  • آرامش بیرون:

آرامش بیرون همان صلح است. به معنای اینکه همه‌ی انسانها بتوانند با وجود تفاوت‌های بسیاری در فرهنگ، دین، نظرات و اعتقادات به هم احترام بگذارند و با یکدیگر مهربان باشند.

ارامش

راهکارهایی را در خصوص داشتن آرامش یادآور می‌شوم ولی هر کس خودش با روش زندگی و خودشناسی آرامش را در خود پرورش می‌دهد:

1. نمی‌توانید دیگران را تغییر دهید، خودتان را تغییر دهید:

به قول گاندی ” تغییری باشید که می‌خواهید در دنیا ببینید “

این جمله یعنی بلند شو و عمل کن و آرامش را ایجاد کن. خودت را تغییر بده. خشونت رفتاری است که باعث از بین رفتن آرامش خودت و دیگران می‌شود. پس برای یک زندگی مسالمت آمیز و آسیب نرساندن به موجودات ، اطرافیان و خودت ، خودت را تغییر بده تا دنیا تغییر کند.

افراد و اطرافیان خود را همانطور که هستند دوست داشته باشید . به آنها اجازه دهید که کاملا خودشان باشند و در کنار شما احساس راحتی داشته باشند. اینگونه هم خودتان آرامش دارید و هم آرامش و عشق بیشتری به دیگران هدیه می‌دهید.

2. زندگی شاد داشته باشید:

سعی کنید لحظات زندگی خودتان را شاد بسازید. وقتی روحیه‌ی خوبی داشته باشید و هنگامی که عادت کنید که به اطرافتان و زیبایی‌های دنیا با عشق، زیبا و شگفت انگیز نگاه کنید نمی‌توانید رفتار خشونت آمیز داشته باشید. شادی آرامبخش است.

شاد بودن و حفظ روحیه‌ی خوب حق مسلم هر انسانی است. به نظر دیگران در مورد خودتان اهمیتی ندهید.

اجازه ندهید افکار منفی شما را از شادی‌های زندگی منع کند. یادتان باشد شما کار می‌کنید که زندگی کنید، نه زندگی کنید که کار کنید. پس کنار کار و شغل کارهایی که دوست دارید انجام دهید. شغل و کاری که که انجام می‌دهید را با علاقه انتخاب کنید که باعث از بین رفتن آرامش نشود.

3. اندیشه عمیق :

قبل از انجام هر کاری و یا گفتن هر حرفی فکر کنید زیرا گاهی رفتار و صحبت بدون فکر و با عجله باعث اتفاقات ناگوار و پشیمانی می‌شود و آرامش را مختل می‌کند .

عادت کنید که گاهی به خودتان فرمان “ایست بدهید”. هر وقت حس کردید که عکس العمل و رفتار شما در برابر یک موضوع خشم، ناکامی، خشونت است. خودتان را متوقف کنید و از هر شرایطی که باعث آشکار شدن ضعف و ناتوانی شما می‌شود دوری کنید. با این تمرین رفتارهای عاقلانه تر و در نتیجه درست و با آرامش و توجه آرامش بیشتری خواهید داشت.

4. گوش کردن را یاد بگیرید :

” جان پاول (موسیقیدان بریتانی) می‌گوید: با گوش دادن درست به صحبت‌های دیگران می‌توان به آنچه دقیقا پشت کلمات گوینده و عمق ضمیرش وجود دارد برسیم و به منظوری که با کلام و بدون کلام می‌رساند پی ببریم .”

این نوع گوش کردن برای زندگی مسالمت آمیز و با آرامش الزامی است .

5. در باورهای خود متعادل باشید :

اصرار به نظرات و باورهای شخصی و توجه نکردن به عقاید دیگران باعث تخریب آرامش می‌شود. افکار افراطی باعث رفتارهای سریع و با عجله می‌شود. آزادی در اندیشه و آماده بودن برای درک اندیشه و نظرات دیگران حتی اگر گاهی سخت باشد ولی با ارزش است و باعث آرامش و سازگاری در زندگی می شود.

بپذیرید باورها و عقاید و افکار هرکسی مثل قطره‌ای از دریا است.

“با دیگران رفتاری داشته باشید که دوست دارید با شما آنطور رفتار شود .”

شوخ طبع باشید. دیدگاه منفی نسبت به هیچ کسی نداشته باشید و همیشه مراقب برند شخصیت خود باشید و به دیگران احترام بگذارید.

6. بله به عشق‌ورزی و به کنترل نه بگویید :

لازمه داشتن آرامش در زندگی عدم کنترل دیگران است. همانطور که خودتان دوست ندارید که کنترع شوید دیگران هم دوست ندارند. سعی کنید از دیدگاه هرکسی به قضایا نگاه کنید. تمام افراد را با وجود تفاوت و عقاید مخصوص خودشان دوست داشته باشید .

اول آرامش بعد قدرت.

“گاندی درمورد قدرت می‌گوید : قدرتی که براساس عشق بوجود آمده باشد هزارن بار از قدرتی که براساس تهدید و مجازات بوجود آمده موثرتر و محکم‌تر است. اگر با رفتارهای خشونت آمیز و تهدید آمیز بر دیگران صاحب قدرت شدید بدانید که اطاعت آنها از سر احترام نیست بلکه از سر اجبار است . این روش مختل کننده‌ی آرامش است .”

مهارت‌های بیان درست، مذاکره و حل اختلافات و ارتباطات را یاد بگیرید. مهارت‌های ارتباطی موثر و موفق باعث می‌شود تا شما با دیگران با احترام و بهتر صحبت کنید و از بسیاری از درگیری‌ها و تعارضات و سوء تفاهم‌ها جلوگیری شود.

از دستور دادن، سرزنش، نصیحت، قضاوت عجولانه و تهدید دیگران پرهیز کنید. این رفتارها برهم زننده‌ی آرامش خودتان و دیگران است و باعث اختلاف می‌شود.

7. همواره دنبال صلح باشید :

افرادی که صلح جو هستند علیه هیچ انسان و حیوانی رفتار خشونت آمیز ندارند .

“گاندی می‌گوید : دلایل بسیاری برای آماده مرگ بودن من وجود دارد ولی حتی یک دلیل برای کشتن کسی را ندارم “

هیچ وقت دنبال جنگ نباشید .

“مری رابینسون (عضو سابق هیئت عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد) می‌گوید : تجربه‌ای که من از جنگ دارم این است که تمام کسانی که درگیر آن هستند آرزوی روز صلح را دارند. وقت آن رسیده که جنگ و خشونت متوقف شود .”

این نظر را مد نظر داشته باشید و همیشه به یاد داشته باشید که آرزوی هر فردی صلح است خصوصا افرادی که درگیر جنگ و خشونت هستند. پس همیشه دنبال صلح باشید یعنی بتوانید حتی در برابر افراد خشن هم با انصاف و مهربانی رفتار کنید. از دیدن فیلم‌ها و صحنه‌های خشن دوری کنید. اطراف خود را پر از مناظر و تصاویر آرام بخش کنید. موزیک‌های آرام بخش و ملایم گوش کنید و با افراد آرام و صلح جو معاشرت کنید.

7. هیچوقت دنبال انتقام نباشید:

بخشش یک احساس خوب و عالی همراه خودش دارد. همه انسان هستند و همه‌ی انسان‌ها دنبال خوبی هستند. تفاوت‌ها نباید باعث اختلاف و تعارض و درگیری شود. برای یک زندگی آرامبخش بجای خشم و خشونت و تلافی و انتقام در برابر رفتار زشت دیگران سعی کنید بخشش داشته باشید. مثل خودتان رفتار کنید. در لحظه زندگی کنید و اتفاقات بد گذشته را فراموش کنید.

اگر نتوانستید در برابر بعضی موارد بخشش داشته باشید از آن شرایط فاصله بگیرید و همیشه برند شخصیت خوب خود را حفظ کنید.

8. آرامش درونی را پیدا کنید:

هر قدر برای ارتقای جایگاه اجتماعی خود تلاش کنید اما ارزش درون و وجودی خود را پیدا نکنید باز هم رضایت و خشنودی لازم از زندگی را نخواهید داشت. سپاسگزاری و قدردانی را فراموش نکنید. رمانی که برای ارتقای موقعیت‌های زندگی و مادیات زیاد تلاش می‌کنید گاهی باعث از بین رفتن ارامش از زندگی می‌شود.

هرچه زندگی را زیباتر می‌کند و سبب ارامش می‌شود را حفظ کنید و بقیه را کاهش دهید و یا دور بریزید .

زمان عصبانیت مکان قشنگ و آرامی را پیدا کنید، نفس عمیق بکشید و سعی کنید آرامش را حفظ کنید. هرچیزی که مانع آرامش در آن لحظه است مثل تلویزیون، موبایل، رادیو، رایانه را کاملا خاموش کنید. سعی کنید یک پیاده روی داشته باشید. موزیک ملایم و آرامبخش گوش کنید.

زمانی که آرامش خود را پیدا کردید دوباره به زندگی عادی برسید. سعی کنید روزانه حداقل ده دقیقه هم شده در یک جای آرامبخش خلوت داشته باشید. زمانی آرام و بی سر و صدا و دوراز دغدغه‌ای فقط برای آرامش خودتان بنشینید و استرس‌ها را کاهش دهید و آرامش خود را بدست آورید .

سخن پایانی

در این مقاله ما با هم راه‌های رسیدن به آرامش را بررسی کردیم، و همانطور که همه ما می‌دانیم برای آرامش مهمترین عامل خود ما هستیم، و ما باید با تغییر سبک زندگی و خصوصیات رفتاری خود به آرامش دلخواه خود برسیم. آرامش در زندگی هر شخص ارزش والای دارد. با آرزوی آرامش فراوان برای شما عزیزان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *