در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

راههای کسب آرامش در زندگی

فرمول زندگی سالم و شاد

چرا بعضی از افراد احساس می کنند که آرامش داشتن کاری سخت است؟

ارامش

اگر خیلی دقیق یه مشکلات توجه ودقت کنید متوجه این مهم می شوید که بیشتر آنها ریشه در افکار و ذهنیت دارند.

یعنی یک اتفاق که در بیرون افتاده است را انتخاب کرده و طوری تعبیر و تفسیر می کنید که باعث تعارضات و استرس و نگرانی می شود و در واقع یک اتفاق را مثل یک بادکنک بزرگ می کنید که در نهایت باعث آسیب رساندن به خودتان می شود.

البته این درست است که گفتن ” مشکلات را بیخیال شو ” فقط در حد حرف زدن راحت است ولی با تمرینات آرام سازی و آرامش بخشی بهتر می توان با مشکلات روبرو شد و آنها را حل کرد.

انواع راهکارها جهت آرامش روحی و آرام سازی ذهن جهت انجام تمرینات آرام سازی ذهن هیچ ضرورتی به استراحت و حالت ساکن و ثابت و نشسته نیست بلکه شما در هر حالت و درحال انجام هرکاری می توانید این تمرینات را انجلم دهید.

طبق مطالعات فواید حالت ریلکس و آرامش بر بدن کاملا ثابت شده و روشن است.

واکنش و عکس العملی که بدن انسان زمان آرامش کامل و ریلکس بودن از خود نشان می دهد شامل آسودگی و آرامش ذهن همراه با آرامش جسم و کاهش فشار خون ، شل شدن عضلات و کاهش ضربان قلب و منظم شدن تنفس است.

زمانی که به این آرامش و حالت برسید کامل جهت تسلط بر اضطراب و نگرانی ها و همچنین فشارهای عصبی و عصبانیت توانا می شوید.

 

راهکارهای پیشنهادی برای آرامش ذهن :

1. تمرکز در افکار :

این یک روش قدیمی است ولی همیشه اولین و بهترین گزینه برای پیدا کردن آرامش است . خدا همیشه بهترین و اولین تکیه گاه و همراه است. یک ذکر یا دعای کوتاه یا عبارت آرامش بخش که یادآوری آن باعث آرامش در شما می شود را به یاد داشته باشید . بعد با چشم بسته و در وضعیت آرام از طریق روش های آرام سازی که در ادامه به طور کامل توضیح دادم بدن خودرا آرام کنید . و بعد با هر بازدم در نفس کلمه و عبارت آرامبخش مورد نظر را با تمرکز کامل تکرار کنید.

اگر افکار مزاحم و منفی به ذهنتان رسید نگران نباشید و سعی کنید اهمیتی ندهید و فقط به جملات با تمرکز کامل فکر کنید و تکرار کنید . این تمرین از 5 دقیقه تا 10 20 دقیقه باعث آرام سازی ذهن میشود.

 

2. شیوه ی تنفس :

به طور شمرده و محسوس نفس بکشید (هر نفس 10 تا 15 تتانیه طول بکشد ) با هر بازدم یک عدد را بگویید . نفس عمیق شکمی (ریه پر از هوا شود) داشته باشید . بعد یک مکث کوتاه داشته باشید.

 

3. در هنگام انجام کارها هم آرامش داشته باشید :

حتما نباید برای انجام تمرینات آرامش بخش نشسته و ثابت باشید . تمرینات را می توان در حال انجام کارهای روزانه و هر فعالیتی هم انجام داد. مثلا در حال پیاده روی یا انجام کار هنری یا انجام هر کار ساده و ……

یوگا و مدیتیشن هم برای آرامش و ذهن سالم و آرام بسیار مفید و کمک کننده است.

همچنین اقدامات دیگری که می توان در زمان استرس انجام داد مثل اطمینان از اینکه تنها نیستی و در صورت نیاز دیگران هستند و می توان از آنها کمک گرفت.

سرگرم شدن با انجام کارهای مورد علاقه و مطالعه ، نقاشی و باغبانی و هرکار مورد علاقه ی دیگر .

صحبت کردن و دیدار افراد مورد علاقه و اقوام و دوستان

بیرون رفتن ، قدم زدن و پیاده روی در پارک

ورزش ، گوش کردن به موسیقی های شاد و مورد علاقه

 

تمرینات آرام سازی :

اگر احساس استرس دارید چند دقیقه فقط روی تنفس خود متمرکز شوید و تمرینات آرام سازی را به طریقه ی زیر انجام دهید :

 1. در شروع به یک جای خلوت و ساکت و آرام بروید . سعی کنید به چیزی فکر نکنید و یا به چیزهای خوشاسند ومثبت فکر کنید . روی یک صندلی قرار بگیرید و کاملا پشت خود را صاف نگه دارید. کف پا را کامل روی زمین و دستهای خود را روی قسمت ران قرار دهید.

2 . مرحله ی بعد ابروهای خود را تا جایی که امکان دارد و به سمت بالا بکشید و در همان حالت نگه دارید و بعد خیلی آرام به حالت قبل برگردید .

 1. چشم ها را بسته و پلک ها را محکم روی هم فشار دهید . مدتی این فرم را حفظ کنید و بعد چشم ها را بازکنید.
 2. با دهان بسته زبان را به سقف دهان فشار داده و چند ثانیه به این حالت نگه دارید و بعد آرام رهایش کنید.
 3. لب ایتان را محکم به هم فشار داده و چروک کنید . چند ثانیه در این حالت حفظ کنید و بعد به حالت قبل برگردید.
 4. شانه ها را به سمت بالا بکشید و سفت و محکم نکه دارید و بعد آرام رها کنید.
 5. و حالا دست ها : دست راست را به حالت مشت کرده و قسمت ساعد را به سمت و روی بازو خم کنید و خیلی محکم فشار دهید . این حالت را حفظ کنید و به آهستگی باز کنید . این حالت را با دست چپ هم تکرار کنید. تنفس عمیق داشته باشید (تنفسی که نفس را در ریه حبس کنید و بعد طوری بازدم داشته باشید که شکم به سمت بیرون بیاید. )
 6. در قسمت کتف ها : کتف ها تاجایی که امکانش وجود دارد به سنت عقب ببرید و فشار دهید و در این حالت به صورت سفت و محکم حفظ کنید و بعد براحتی و آرام رها کنید.
 7. خوب میرسیم به قسمت پاها : پای راست را به صورت صاف نگه داشته و پنجه را به سمت بیرون و کشیده نگه دارید. سپس قسمت پنجه را به سمت خودتان خم کرده و در این حالت سفت و محکم نگه دارید. بعد از مدتی آرام پا را روی زمین قرار دهید و این حرکات را با پای دیگر هم انجام دهید.
 8. ودر نهایت قسمت زانو :

زانوی راست خود را به صورت خم نگه دارید و ران خود را تا جایی که امکان دارد به سمت بالا بیاورید و به صورت سفت و محکم این حالت را نگه دارید بعد از مدتی آرام پا را روی زمین بگذارید و با پای دیگر هم انجام دهید.

سعی داشته باشید که این تمرینات موثر را روزی یک تا دوبار انجام دهید.

 

 

راهکارهای دیگری جهت ایجاد آرامش روح و روان :

1. الان و لحظه ی حال مهمترین زمان زندگی است :

بسیاری از افراد با فکر کردن و حسرت گذشته و یا استرس اینده تنها لحظه ای که فرصت زندگی کردن را دارند (لحظه حال) را از دست می دهند . نگرانی و استرس برای آینده قسمت اعظمی از ذهن را درگیر می کند . در حالیکه این نگرانی کاملا بیهوده است و هیچ کمکی نمی کند و آرامش را کامل از بین می برد .. برای آرامش روح و روان و فکر باید کاملا در لحظه زندگی کنید و متمرکز روی هرکاری که در هر لحظه انجام می دهید باشید و نه حسرت گذشته را بخورید و نه نگران آینده باشید.

 

2. نظم فضای اطراف بسیار مهم است :

جایی که در آن حضور دارید بسیار در وضعیت آرامش و فکر شما تاثیر گذار است . در هرجا و اتاقی که آرامش بیشتری دارید باشید. اطراف را همیشه مرتب نگه دارید و محیطی آرام و مرتب و دلچسب داشته باشید . سعی کنید در اطراف شمع و گل طبیعی و عطر برای خوشبو شدن فضا داشته باشید.

 

3. کارها را سر وقت انجام دهید :

باید یاد بگیرید چطور در حال انجام هرکاری هستید آرامش داشته باشید . انجام کارها را اولویت بندی کنید و کاملا برنامه ریزی داشته باشید تا کاملا بدانید چه کاری را چه موقع انجام دهید.

انجام هرکاری به طور مناسب و سروقت باعث کاهش استرس و فشار و ایجاد آرامش مغز می شود . برای هرکاری زمان تعیین کنید و آن را تکمیل کنید.

 

4. به نظر دیگران وابسته نباشید :

هر زمان که نگران حرف مردم هستید باعث تحمیل یک بار فکری به خودتان می شوید که همیشه طوری حرکت کنید که

دیگران را خوشحال کنید که باعث سلب آرامش فکری می شود.

فراموش نکنید که اگر به نحو احسن هرکاری را انجام دهید باز هم افرادی هستند که ایراد بگیرند . پس طوری باشید که تحت تاثیر انتقاد و تحسین دیگران قرار نگیرید.

تاثیر عقاید دیگران را در زندگی کاهش دهید و کار خود را انجام دهید.

 

5. برای خود وقت بگذارید :

در بین هرکاری که انجام می دهید و هر وقتی که برای دیگران می گذارید زمان و قراری را برای خود بگذارید و کارهایی انجام دهید که باعث آرامش و لذت خود شما می شود . استراحت هرچقدر که شده کوتاه داشته باشید.

خودتان را خوشحال نگه دارید. اینطوری با انرژی و آرامش بیشتری به ادامه ی کارها می رسید .

 

6. تغییر و تنوع داشته باشید :

اجازه ندهید که زندگی کاملا تکرار باشد . کارهای متفاوت انجام دهید . به طور مثال اگر هرروز عصر یه کاری انجام می دهید و بعد از مدتی از انجام آن کار تکراری خسته شدید یک کار متفاوت انجام دهید . تغییر رویه باعث آرامش و رضایت از زندگی می شود.

 

 

و در نهایت یک راهنمایی و قوانین ساده جهت پاکسازی فضای درونی ذهن :

اجازه ی ورود هرچیزی به ذهن ندهید .

 1. صریح صحبت کنید و دقیقا منظورتان را بیان کنید و چیزهایی را بیان کنید که واقعا به آنها معتقد هستید.

 

 1. چیزی را بیان کنید که بتوانید به همه بگویید (مخفی کاری نکنید که باعث استرس می شود )

 

 1. چیزی که در بیرون قابل گفتن نیست در درون بیان نکنید.

 

 1. موارد درست و مفید و با محبت را بیان نکنید

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *