در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

راه های افزایش انگیزه در کارکنان

ایجاد انگیزه در کارکنان

افزایش انگیزه در کارمندان هنری است که کارفرمایان باید به کار ببرند تا بی‌انگیزگی و بی‌حوصلگی کارمندان برای انجام وظایف و مسئولیت‌هایشان از بین برود. تکنیک‌های فراوانی وجود دارد که باعث انگیزه دادن به کارمندان برای بدست آوردن شور و نشاط کافی برای انجام کار می‌شود. داشتن انگیزه یکی از ارکان فعالیت بهتر با بازده بیشتر است.

نشانه‌های بی‌انگیزگی در کارکنان

– عدم همکاری در فعالیت‌هایی که تلاش و همت بیشتر می‌طلبد.

– خودداری از انجام کارهای اضافه بر وظایف معمولی.

– عدم حضور به موقع در محل کار یا زود ترک کردن محل کار یا غیبت موجه.

– کشدار کردن اوقات تنفس روزانه مثل اوقات چای خوردن یا ناهار

– بی‌توجهی به زمان تنظیم و تحویل گزارش ها یا امتناع از به اتمام رساندن کارهایی که می بایست در زمان مشخصی به پایان برساند.

– ضعف کیفیت در انجام وظایف.

– شکوه و شکایت دائمی از موضوعات ساده و بی‌اهمیت.

– در هنگام بروز مشکلات، گناه یا تقصیر را متوجه دیگران دانستن.

– خودداری از اطاعت از دستورات مافوق.

عوامل ایجاد انگیزه در کارکنان

رشد و ارتقای شخصی است. اگر کارمندان احساس کنند که در مهارت‌هایشان پیشرفت می‌کنند یا چیزی جدید و مهم را می‌ آموزند، انگیزه بیشتری برای ارائه بهترین آنچه در توان دارند، پیدا می‌کنند.

تشویق و انگیزش، همان مواردی هستند که اغلب افراد اول به آن‌ها فکر می‌کنند! منظورم پول و شرایط کاری است. پول و شرایط کاری به افراد انگیزه می‌دهند اما برخلاف باور معمول، مهم‌ترین انگیزاننده‌ها نیستند.

حقوق کارمندان را به موقع پرداخت کنید. این نکته دیگر توضیح زیادی نمی‌خواهد. پرداخت به موقع حقوق، مزایا، پاداش، وام‌ها و هزینه‌هایی از این دست باعث استمرار حضور هر کارمندی در هر شرکتی می‌شود.

شرکت‌های موفق سعی می‌کنند زودتر از اتمام برج‌های مالی حقوق کارمندانشان را به حساب‌هایشان واریز کنند. بسیاری از شرکت‌ها نیز به برخی از بهترین کارمندان‌شان حقوق‌های ویژه‌ای اعطا می‌کنند.

در هر صورت، مساله‌های مالی پیوند تنگاتنگی با ادامه حضور یک کارمند در شرکت شما دارد. یادتان نرود که هرگز یک کارمند شایسته، ماهر، بااستعداد و توانا را به خاطر مسائل مالی از دست ندهید.

مدیری باشید که کارمندانتان می‌خواهند. سعی کنید مدیر منعطفی باشید و با همه کارمندان گشاده‌رو برخورد کنید. یک مدیر شایسته می‌تواند با همه بخش‌های یک شرکت به راحتی ارتباط بگیرد. بسیاری از کارمندان به خاطر ترس از قضاوت مدیران شرکت‌هایشان را ترک می‌کنند.

آنها گرچه از شرایط کاری‌شان راضی هستند؛ اما از مدیران‌شان می‌ترسند. یادتان نرود که شرکت صرفاً محل کار کارمندان نیست. شرکت باید برای کارمندان به فضای لذت از کار بدل شود و ريیس شرکت باید مانند یکی از اعضای خانواده باشد.

برنامه‌ای برای دادن هدیه و پاداش داشته باشید. اگر افزایش حقوق ممکن نیست حتی الامکان برنامه‌ای برای پاداش غیرنقدی داشته باشید، تایید و تشکر از کار درست همواره تاثیر بیشتری نسبت به معیارهای کیفی دارد. پرداخت مالی بیشتر بعد از خرج کردن پول فراموش می‌شود حال آنکه حس ناشی از تایید عملکرد خوب تا مدت زیادی باقی می‌ماند.

حل مشکلات کارکنان: در برخی مشاغل در محیط کار مشکلاتی برای کارکنان به وجود می‌آید. به عنوان مثال در برخی صنایع می‌تواند مواردی چون نبود تهویه مناسب را مطرح کرد.

در برخی محیط‌های اداری نبود نور مناسب می‌تواند از این دست موارد به شمار برود. مدیران باید مرتب در میان پرسنل خود رفته و از این مشکلات آگاه شده و در صدد رفع آن ها بر بیایند. وقتی کارکنان ببینند که این مسائل آنها نیز برای مدیران مهم است و مدیران می‌خواهند کارکنان در محیط بهتری کار کنند.

احساس مالکیت در ایجاد انگیزه در کارکنان: شما که ممکن است مدیری باشید که هزاران نفر یا اینکه کارمندی باشید که تعدادی انگشت‌ شمار تحت کنترل شما باشند، در هر صورت می‌توانید با پرسیدن سوال، تشویق و گوش دادن به افراد، آن‌ها را به مالکیت کارشان ترغیب کنید و کاری کنید که احساس کنند کار از خودشان است تا میل و رغبت بیشتری به کار داشته باشند.

افزایش انگیزه در کارمندان

چه مواردی انگیزه کارکنان را از بین می برد؟

برای یک مدیر بدترین خبر می‌تواند بی‌انگیزگی کارکنان سازمانش باشد. انگیزه دادن به کارکنان همان طور که پیش‌تر ذکر شد، باعث بالا رفتن بهره‌وری سازمان می‌شود و بیلان کاری خود مدیر را به شکل چشمگیری مثبت می‌کند. از این جهت اکثر مدیران، بسیار تمایل دارند که بتوانند از روش‌های مختلف به انگیزه دادن به کارکنان خود بپردازند

شرایط نامناسب محیط کار:

همان طور که ذکر شد، شرایط نامناسبی چون عدم وجود تهویه مناسب هوا که بیشتر در کارخانجات دیده می شود یکی از مواردی است که روح و جسم کارکنان را فرسوده کرده و آنان را بی‌انگیزه می‌کند.

– شفاف نبودن وظایف کارکنان:

اینکه هر فرد در سازمان وظایف مشخصی نداشته باشد بسیار مشکل زا و از بین برنده انگیزه است. زیرا ممکن است کارهایی بسیار بیش از میزان وظایف عادی یک کارمند بر سر وی ریخته شود و وی را بسیار فرسوده و ناامید و کم انگیزه کند.

– عدم پرداخت منظم و به موقع دستمزد کارکنان:

کارکنان باید بتوانند روی این موضوع حساب کنند که آخر هر ماه دستمزد ماهی که کار کرده‌اند را دریافت می‌کنند، در غیر این صورت چه انگیزه‌ای برای زحمت کشیدن و سود رساندن به شرکت برای آنها باقی می‌ماند.

سخن پایانی

در این مقاله به دلایل مهم وجود انگیزه در کارمندان را توضیح دادیم که یکی از دلایل مهم آن پویاتر شدن کارمندان است. و برای این امر باید عوامل کاهش انگیزه را حذف کرد و عوامل افزایش انگیزه را ایجاد کرد؛ به عنوان مثال ایجاد محیط کاری مناسب، پرداخت به موقع حقوق و مزایا و … که با انجام این امور به افزایش انگیزه کارمندان کمک کردیم و نتیجه نهایی آن را در کار خودمان می‌توانیم مشاهده کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *