در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

رسیدن به اهداف

تا حالا به این موضوع فکر کردید که چرا افراد به خواسته هایشان نمیرسند و یا چرا همیشه در حسرت رسیدن به اهدافشان هستند؟ روزها میگذرد اما افراد هنوزاقدام به کاری که علاقه دارند ، نکردند. مشکل کجاست؟

 

دلالیل اصلی که افراد نمیتوانند اهدافشان را دنبال کنند عبارتند از :

  1. .عدم اعتماد به نفس
  2. ترس از شکست
  3. نداشتن اطلاعات کافی و لازم
  4. کمال گرا بودن
  5. نداشتن تجربه کافی و لازم
  6.  بهانه تراشی

 

باید این موضوع مهم را هم بدانید که ترس هایی که از کودکی با شماهستند عبارتند از ترس از افتادن و ترس های لحظه ای مانند ترکیدن بادکنک است و مابقی ترس ها مثل ترس از شکست خوردن ،ترس از سرزنش شدن و ..ترسهایی است که توسط ساخته ذهن خود افراد است.

 

همه ی افراد ناحیه ی امنی برای خود دارند .ناحیه امن یعنی حیطه ای که در آن کارهای روزمره خود را انجام میدهند .در ناحیه ی امن ،افراد هیچ پیشرفتی ند ارند،رشد نمیکنند و زندگی معمولی و روتین خود را سپری میکنند.افراد در ناحیه امن براین باورند که همه چیز رامیدانند.

 

ناحیه ی امن بدون چالش است شاید برایتان سوال پیش بیاید که چالش چیست؟ هر وقت افراد در زندگی شان با کارهایی مواجه میشوند که انجام آنها  برایشان سخت و دشوار است و به صورت ناخود آگاه و عادت گونه نمیتوانند آن را انجام دهند .به آن امور و کار چالش میگویند.در واقع چالش در افراد مختلف متفاوت است مثلا چالش برای یک کودک دو ساله این است که غذایش را خودش بخورد و برای نوجوانان ممکن است موفقیت در کنکور چالش باشد.یا بعضی افراد با دغدغه یادگرفتن مهارت خاصی روب رو هستند. که به این دغدغه ها ،چالش گفته میشود.زمانیکه با چالشی رو به رو نیشوید ممکن است دچار اصطراب و استرس شوید که ناشی از از ورود به اطلاعات ناشناخته و دنیای جدید است.

 

Obstacles to achieving goals 1

مزایای رو به رو شدن با چالش ها

 

  1. چالش ها باعث پیشرفت انسانها میشود.روحیه مثبت را در افراد تقویت میکند.
  2. باعث میشود آدمها دچار روز مرگی و بی انگیزگی نشوند.
  3. اعتماد به نفس افراد را تقویت میکند.
  4. باعث میشود تجربیات جدید به دست آورید.

 

زمانی که با چالشی رو به رو میشوید ،به سه روش میتوان عکس العمل نشان دهید:

 

1.تسلیم شوید:بعضی افراد وقتی با چالشی رو به رو میشوند ،خود را میبازند و هیچ کاری نمیکنند.مانند افرادی که دچار ورشکستگی مالی میشوند.

 

2.فرار: به این معنی است که  فرد با سرگرم کردن خود به کارهای دیگر خود را فریب میدهد واز فکررویایی با آن مسیله و حل آن بیرون می آید.مانند فردی که اضافه وزن دارد و با چالش کاهش وزن رو به رو است ولی با سرگرم کردن خود با امور دیگر،این هدف خود را به تعویق می اندازد.

 

3.مقابله : یعنی فرد مشکل و مسئله ای که با آن رو به رو شده است را میپذیرد.اومیداند که هر مسئله ای راه حلی دارد پس درصدد حل آن برمی آید و در راستای حل آن گام برمیدارد.

هر انسانی پتانسیلی  به اندازه دنیای واقعی دارد که نیتواند به بهترین ها برسد برای مثال بهترین کار ،بهترین درآمد ،ّهترین مهارتها،امکانات و…

اما مناسفانه اکثر افراد درناحیه امن خود میمانند .زیرا می دانند خروج از ناحیه امن و پیگیری کردن هدف جدید برای رشد و تعالی نیاز به تغییر بعضی از عادت ها،رو به رو شدن با بعضی سختی ها  و نگرانی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *