در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

زبان بدن

 ” زبان بدن را یاد بگیریم”

body language

 

IMG 20191213 WA0001

زبان بدن

حدود 80 درصد بیداری صرف برقراری ارتباطات و تبادل عقاید و افکار با دیگران می شود.که 51 تا 71 درصد آن غیرکلامی است..دوجزء ارتباط وجود دارد : کلامی وغیرکلامی (زبان بدن ) که در این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

ارتباط کلامی درقالب زبان و کلمات وجملات انجام می شود.

ارتباط غیرکلامی (یکی از اشکال قدرتمند ارتباط) :

تا حالا متوجه شدید که یک شخص هنگام صحبت باشما به صورت غیرارادی یک سری حالات و رفتار بدنی خاصی از خود بروز می دهد . استرس ، اضطراب ، ترس ، احترام ، تتواضع ، اعتماد به نفس وصدهامورد دیگر در زبان بدن یک شیوه ی انتقال اطلاعات : اظهارات صورت ، حالات بدن . حرکات فیزیکی : وضعیت بدن ، لباس وآرایش و افکار و احساسات و نیات واقعی است.

اهمیتی که زبان بدن دارد این است که ” تاثیر احساسی که در پس سخنان وجود دارند را به خوبی انتقال می دهد. به گفته آلبرت محرابیان استاد دانشگاه کالیفرنیا  متوجه شد که از میزان تاثیر کلی یک پیام 7 درصد کلامی (فقط کلمات )  38  درصد آوایی (از جمله تن صدا) و بیش از 55 درصد از پیامی که منتقل می کنید توسط زبان بدن است ، به همین دلیل مطالعه ی زبان بدن تاریخچه ای طولانی دارد.

شاید بتوان گفت صایب تبریزی یکی از قدیمی ترین کارشناسان ارتباطات غیرکلامی در جهان باشد.مردی که در نقطه ای در تاریخ ایران در جایی بیش از 380 سال قبل و با میراثی حدود 120 هزار شعر ایستاده است.

چارلز داروین زیست شناس معروف اولین تحقیق آکادمیک را در بازی زبان بدن نوشت که در سال 1872 به نام ” بیان عواطف در انسان و حیوانات ” منتشر شد. این آغاز مطالعات چهره وزبان بود. از آن زمان تا الان محققین تقریبا یک میلیون نشانه ی غیر کلامی ثبت کردند.

پروفسور بیرد وسیل نیز برآورد کرد که یک انسان به طور متوسط روزانه حدود ده دقیقه صحبت می کند و یک جمله ی معمولی حدود 2/5 ثانیه زمان می برد. او هم مثل محرابیان دریافت که یک بخش کلامی و یک گفتگوی چهره به چهره کمتر از 35 درصد و بخش غیر کلامی آن بیش از 65 درصد است.

227834603 9526609812

بیشتر محققین با هم اتفاق نظر دارند که کانال کلامی اساسا برای انتقال اطلاعات است درحالیکه کانال غیر کلامی برای تبادل نگرش های بین فردی ، ودر برخی موارد به عنوان جایگزینی برای پیام های کلامی.

” یک پزشک فرانسوی به نام ” ایزراییل واین بام ” در مقاله ی مهمی که در سال 1907 نوشته می گوید : حالات صورت و بدن عملا بر احساسات انسان تاثیر گذاشته و آنهارا تغییر می دهند “

توجه یا جنبه ی غیر کلامی گوش کردن ، زیربنای اصلی این فرآیند است.(توجه کردن به معنای اختصاص توجه جسمی به فزد دیگر است ) گاهی اوقات از توجه به عنوان گوش کردن با تمام بدن یاد می شود.توجه ارتباطی غیر کلامی است که نشان می دهد شما به فرد در حال صحبت دقیقا گوش می دهید. مهارت توجه کردن شامل حالت درگیر بودن ، تحرک جسمانی مناسب ، تماس چشمی و محیط غیر مزاحم است.

از نظر کاربردی هنگامی که ما شخصی را ادراک گر یا دارای بصیرت می نامیم که توانایی او در خواندن تشخیص نشانه های غیر کلامی و مقایسه با نشانه های کلامی را باور داریم .در این مورد خانم ها تیزبین تر از آقایان هستند  به همین دلیل زنان دارای قدرتی به نام شهود زنانگی هستند . زنان دارای یک توانایی ذاتی برای گرفتن و تغییر علایم غیر کلامی و نکته های ریز هستند.

زبان کلامی تحت کنترل بخش هوشیار مغز انسان قرار دارد و ما می توانیم که کلماتی را بگوییم که با احساسات ما همخوانی نداشته باشند . اما زبان بدن توسط بخش نا هوشیار مغز کنترل می شودکه ما کنترل چندانی برآن نداریم وبخاطر همین بازتاب دهنده ی احساسات واقعی درونی ماست. فرد تیزبین و بادقت کسی است که می تواند جملات غیرکلامی را فهمیده و آنهارا با جملات کلامی هماهنگ کند.

” جی . دبلیو پورتر ارتباط غیر کلامی را در چهار گروه تقسیم بندی می کند :

جسمی :ارتباط فردی شامل اشاره های چهره ، لحن صدا و حرکات بدن

هنرشناسی : ارتباط از طریق موسیقی ، بازیگری و پانتومیم ، نقاشی و مجسمه سازی …

علایم : شامل پرچم ها ، آژیر وسوت زدن ..

نمادها : بکارگیری آداب و رسوم مذهبی ، شان و منزلت و جایگاه اجتماعی ”

 

تنظیم کننده ها : علایمی هستند که ماهیت گفتن و شنیدن را کنترل میکند و گاهی برای وقت گرفتن هم بکار می روند.حرکات سر و چشم جزء مهمترین تنظیم کننده ها می باشند.

تعدیل کننده ها :حرکاتی که نشانه ی خستگی ، بی حوصلگی یا عدم علاقه فرد به موضوع صحبت هستند را تعدیل کننده می نامند.

” دونالد مواین روانشناس سازمانی “انجمن پیشرفت انسانی رولینگ هیلز ” در کالیفرنیا می گوید : بسیاری از علایم جسمی تفکرات پنهان را آشکار می کنند “

V3iZ3 1024x576 1

انواع اشکال و گونه های زبان صورت وبدن و معانی آنها :

یک سری الگوهای ارتباطی اصلی وجود دارد که در سراسر دنیا یکسان است مثل زمان خوشحالی که همه هنگام خوشحای می خندند و موقع عصبانیت و ناراحتی اخم دارند و یا تکان دادن سر به معنی تایید…..این حرکات ذاتی هستند و حتی توسط نابینا و ناشنوایان هم صورت میگیرد .

_ لباس وظاهر :

یکی از مهمترین جلوه های زبان بدن ، نوع پوشش یا شکل ظاهری است.لباس نمایانگر شخصیت افراد است و شکلی از اطلاعات اجتماعی را انتقال می دهد. با موقعیت سنجی در انتخاب لباس وقار و اعتماد به نفستان افزایش می یابد. (البته نوع پوشش و برداشت افراد جامعه با توجه به زمان و آداب ورسوم اجتماعی در هر منطقه متفاوت است)

درطول تاریخ این عقیده همیشه بوده که مجموعه ای از ترکیب فیزیکی یا داده های غیرکلامی منعکس کننده ی منش درونی افراد است و نوع پوشش و استفاده از نوع زیورآلات بازتاب شخصیت درونی اوست.در انتخاب آن در هرموقعیت دقت کنید.

_حالات درگیر بودن :

از آنجا که زبان بدن یاتن ، اغلب با صدایی رساتر از واژه ها صحبت می کند ، حالت درگیر بودن برای گوش کردن بسیار مهم است. خم شدن به سمت گوینده ، در مقایسه با لم دادن یا تکیه دادن بر روی مبل انرژی و توجه بیشتری انتقال می دهد.شنوندگانی که به صندلی هایشان محکم تکیه می دهند و خشک هستند برای گوینده بسیار ضد انگیزه است!

_ مالیدن کف دستها به هم:

وقتی در انتظار یک اتفاق مثبت هستیم کف دستهارا به هم می مالیم که به طور غیر کلامی انتظارات مثبت را بیان میکند .مثل بازی های ورزشی ، فکری و…مثلا در بازی شطرنج وقتی حریف دستهایش را به هم می مالد یعنی انتظار حرکتی به نفع خود دارد.

_ بالا انداختن شانه ها :

شانه بالا انداختن شامل حرکتی سه قسمتی است : بازکردن دست و نشان دادن کف دست ، بالا بردن شانه برای محافظت از اعتراض یا حمله . و بالابردن ابرو که نشان دهنده ی مطیع و تسلیم بودن است. یک نشانه ی بین المللی حاکی از عدم آگاهی و ندانستن در مورد چیزی یا اوضاع موجود است. فرد گاهی شانه هایش را بالا می اندازد که نشان می دهد متوجه نمی شود یا نمی داند که چه می گویید .

_نشان دادن کف دست  :

“دست انسان یک وسیله فوق العاده پیچیده و نیرومند است : یکی از فیلسوفان دست انسان را قسمت قابل رویت مغز نامیده است و دیگری از آن به لبه برنده مغز نام برده است.” یکی از اشارات غیر کلامی که کمترین توجه را به خود دارد اما بیشترین قدرت را دارد کف دست است و زمانی که به نحو صحیح استفاده شود توشه ای از اقتدار برای استفاده کننده اش فراهم می کند و قدرت صدور فرمان سکوت به دیگران را می دهد ؛ سه حالت اصلی در حرکت کف دست : کف دست رو به بالا ، کف دست رو به پایین و کف دست بسته با یک انگشت به حالت اشاره.

حالت کف دست رو به بالا : به عنوان یک حرکت غیر تهدید آمیز وسلطه پذیر استفاده می شود که یادآور التماس گدای خیابانی است.

حالت کف دست برگشته به سمت پایین : اقتدار را تداعی می کند.

استفاده از انگشت اشاره : یکی از ناراحت کننده ترین اشارات است که یک شخص می تواند حین صحبت کردن بکار ببرد ، بخصوص موقعی که همراه با کلمات  ضربه بزند.

نشان دادن کف دست نشانه ی صداقت ، بیعت و تسلیم و…است . یکی از قوی ترین علایم غیر کلامی توسط کف دست ارسال می شود.

به گفته ی باربارا وآلن پیز در کتاب تعاریف زبان بدن باز کردن دست نشانه “حقیقت ، صداقت ، تبعیت و تسلیم “

. انسان برای نشان دادن تسلیم و نداشتن سلاح از کف دست استفاده می کند . مثلا هنگام قسم خوردن حقیقت یک دستش را روی قرآن  می گذارد و کف دست دیگرش را بالا می برد.

_مشت کردن دست ها وباز کردن انگشت اشاره :

نشان دادن تسلط و قدرت به طرف مقابل. به گفته ی باربارا و آلن پیز :”در حالت مشت بسته انگشت اشاره باز” انگشت اشاره شبیه یک چماق  است که گوینده تلاش می کند به استعاری شنونده را وادار به تسلیم و اطاعت کند . اما این کار ناخودآگاه  باعث تحریک احساسات منفی در دیگران می شود.

_ تشخیص لبخند واقعی :

لبخند واقعی که به آن لبخند دوشن  Duchenne هم می گویند . براساس تحقیقات لبخند را از روی خط وخطوط اطراف چشم قابل تشخیص است . زمان خنده از روی شادمانی و خوشحالی کناره های چشم چین میخورند. وقتی تصنعی لبخند میزنید و میخندید این خطوط تغییر نمی کنند. اگر شخصی ناراحت باشد و فقط بخواهد برای حفظ ظاهر لبخند بزند چین وچروکی دور چشم نخواهد آمد. لبخند شادی با چشمهای گرد شده و گونه های بالا آمده و لبخند پررنگ وعمیق همراه است.

_ بالابردن ابرو وناراحتی :

سوزان کراس وایتبورن استاد دانشگاه ماساچوست می گوید : افراد هنگام ترس ، تعجب و نگرانی باعث میشود افراد ازروی ناراحتی ابروهایشان رابالا می برند.

_ نوسان وطیف صدا :

برای جذابیت موضوع ، طیف صدا علاقه را نشان می دهد. هنگام گفتگو زنان وقتی به موضوعی علاقه مند هستند از لحن  آهنگین استفاده می کنند. درحالیکه مردان صدایشان را یک اکتاو پایین می آورند.

_ تقلید زبان بدن از یکدیگر :

هنگامی که دونفر هم عقیده باشند معمولا حالات بدن و حرکات شان مثل هم می شود . به گفته ی باربارافردریکسون روانشناس مثبت :” وقتی ما با کسی احساس نزدیکی وصمیمیت می کنیم حرکات اورا تقلید می کنیم ”

_حالات چشم :

signsoflying

درطول تاریخ بشریت چشم ها و تاثیر آن بسیار مهم بوده است. اصطلاحاتی مثل چشم های نجیب و معصوم ، چشمهای حریص ، چشمهای از حدقه درآمده و چشم های ناپاک و تنگ چشم ……در همه ی فرهنگ ها رایج است . این اصطلاحات و قضاوت ها در واقع براساس اندازه ی مردمک چشم و خیره شدن هاست. وقتی کسی هیجان زده می شود مردمک چشم او به شدت بزرگ می شود ودر مقابل هنگام عصبانیت مردمک چشم کوچک می شود. چشمها در موقع عشق ورزی نقش مهمیدارند شاید به همین دلیل است که عشاق مایل اند یکدیگر را در محیط دارای نور کم مثل شمع ، نورماه و مکانهای کم نور ملاقات کنند زیرا نورکم باعث باز شدن مردمک چشم ها می شود.

مردمک چشم کودکان بزرگتر از بزرگسالان است وبسیار جذاب است.

یک ضرب المثل معروفی می گوید :” هنگام صحبت کردن باهرکسی به چشمهایش نگاه کن ، زیرا چشم ها هرگز دروغ نمی گویند. “

_ تماس چشمی و علاقه مندی مثبت یا منفی :

“رالف والدوامرسون گفته است : چشم انسان هانیز به اندازه ی زبانشان حرف می زند ، با این تفاوت که چشم این مزیت را دارد  که بدون نیاز به فرهنگ لغت ، در سراسر جهان قابل درک است”

تماس چشمی اثر بخش بیانگر میل وعلاقه به گوش کردن  و یکی از موثر ترین مهارت های مربوط به گوش کردن است.

است. این کار شامل تمرکز آرام چشم شنونده برگوینده و تغییر گاه به گاه مسیر چشم از صورت او به بخش های دیگر بدن مثل دست در حلل حرکت ، و سپس برگرداندن نگاه به صورت تا برقراری مجدد تماس چشمی می باشد..تماس چشمی ضعیف : شیعنی هنگامی که شنونده نگاه خود را از گوینده میگیرد و یا به شکلی ثابت وسرد ومات به او خیره میشود ویا به محض اینکه گوینده او را نگاه می کند ، او به جای دیگری می نگرد. تاز طریق تاس چشمی گوینده می تواند میزان پذیرش خود و پیامش را از جانب شنونده ارزیابی کند.وباعث میشود کمک کند که فرد مشخص کند وقتی کنار شماست تا چه حد امنیت دارد.

وقتی مستقیم در چشم کسی نگاه کنید حالت برانگیختگی در بدن ایجاد می شود. رونالدای ریجبیو روانشناس سازمانی کالج مک کنا می نویسد : “شیوه ی تغییر این برانگیختگی بستگی به طرفین و شرایط دارد . مثلا اگر غریبه ای درشت اندام و وحشتناگ به شما زل بزند ممکن است احساس کنید تهدید شده اید و درنتیجه از روی ترس واکنش می دهید ولی نگاه خیره ی یک دوست می تواند به شکلی مثبت تفسیر شود و به معنای ابراز محبت باشد ”

_ نگاه طولانی به چشم و احتمال گفتن دروغ :

بعضی از افراد وقتی دروغ می گویند برای اینکه طرف مقابل متوجه دروغ هایشان نشود عمدا برای مدت طولانی تری به چشمهای طرف مقابل نگاه می کنند. این کار آنها خیلی ناخوشایند به نظر می رسد.

_ باز بودن حالات بدن نشانه ی قدرت و اعتماد به نفس :

حفظ یک وضعیت باز وپذیرا ، مثل دست به سینه نبودن و پا روی پا نینداختن نشانه هایی از حالت درگیر بودن است که توجه شما را به بحث نشان می دهد. حالت دست به سینه وپا روی پا انداختن  نو…نشانگر بسته بودن و حالت دفاعی داشتن است. حرکت مناسب بدن برای خوب گوش کردن ضروری است. ” فرانکلین ارنست روان پزشک ، در کتاب خود با عنوان چه کسی گوش می دهد ؟ می نویسد : گوش کردن ، حرکت کردن است. گوش کردن ، حرکت داده شدن توسط شخص گوینده است ، به صورت جسمی یا روانی . فرد بی تحرکی را که به گوینده خیره شده است می توان به شکلی معتبر به عنوان شخصی ارزیابی کرد که گوش نمی دهد. هنگامی که حرکت قابل مشاهده فرد کاهش یافته است و میزان پلک  زدن چشمش کمتر از یکبار در شش ثانیه افت کرده است ، گوش دادن از نظر علمی متوقف شده است.”

شکل کلی بدن خیلی خوب احساسات را نشان می دهد. امی کادی استاد دانشگاه هاوارد گفت :” حالت بدن باعث افزایش هورمون تستوسترون و اعتماد به نفس می شود. اگر فردی تکیه دهد وراحت بنشیند احساس قدرت می کند و فکر می کند که اوضاع را تحت کنترل دارد. طبق تحقیقات افراد به طور مادر زاد هنگام برنده شدن دستهایشان را به شکل هفت بالا می برند. جمع کردن بدن باعث افزایش کورتیزول یا همان هورمون استرس و اضطراب می شود.

_ بی ثباتی پا به معنای بی ثباتی درون فرد است :

سوزان وایبورن استاد دانشگاه ماساچوست می گوید :” پاها بزرگترین اندام بدن هستند ، بنابراین وقتی تکان می خورند بعید است طرف مقابل متوجه نشود. پای بی قرار وبی ثبات نشانه ی نگرانی و ناراحتی است. “

_خندیدن همراه باشما یعنی احتمالا شما برای طرف مقابل جذاب بودید و علاقه مند شده :

روانشناسان تکاملی می گویند که شوخی نقشی حیاتی در رشد وتوسعه ی انسان دارد  و روشی برای نشان دادن تمایل به برقراری رابطه ی دوستانه معمولی یا عاشقانه دارد.

_ فشردگی آرواره ، سفت کردن گردن ویا اخم :

نشانه ی اضطراب است . این ها نشانه ی واکنش هایلیمبیک است که با دستگاه لیمبیک رابطه دارد.و همچنین چین وچروک در صورت خصوصا بین ابرو وپیشانی نشانگر خشم است.

_پوشاندن دهان :

پوشاندن دهان بجز سرفه کردن می تواند نشانه ی پنهان کردن خنده یا تمسخر باشد. بالا بردن گوشه ی دهان نشان دهنده ی خوشحالی و احساس مثبت و پایین آوردن آن می تواند نشان دهنده ی احساس غم وناراحتی باشد.

_ ایستادن روی پاها ، گذاشتن دستها روی دوطرف کمر :

می تواتد نشانگر اعتماد به نفس و کنترل باشد و یا در طرف مقابل نشانه ای از خصومت وحمله باشد.

_ ضربه زدن انگشتان روی میز یا هرسطحی می تواند احساس خستگی ، نا امیدی و انتظار کشیدن را نشان دهد.

_ روی هم گذاشتن پا :

روی هم گذاشتن پا از روی زانو مقابل یک شخص خاص نشانه ی بسته بودن یا نشانه ی بی اعتنایی وبی احساسی است. روی هم گذاشتن پا از ناحیه ی مچ نشان دهنده ی این است که شخص قصد ندارد هیچ گونه اطلاعاتی در هیچ زمینه ای به شما بدهد.

_ حالت انتقادی :

حالت دست به چهره ودر حالی است که انگشت اشاره رو به بالا به سوی گونه است وانگشت دیگر روی دهان قرار گرفته و انگشت شست زیر چانه است. دلیل دیگر این است شنونده  حالت انتقادی دارد این است که پاهای او روی همدیگه است و دستها روی سینه است (حالت دفاعی ) : این جمله ی غیر کلامی شبیه این جمله ی کلامی است که : من چیزهایی که تو می گویی را دوست ندارم و با آن مخالفم.

_ دست دادن :

یادگاری از زمان انسان های غار نشین است .آنها وقتی به هم می رسیدندبرای آنکه نشان دهند که مسلح نیستند و چیزی را پنهان نکردند .دستان خود را بلند کرده و کف را نشان می دادند .در زمان رومی ها هم دست دادن برای احترام نبوده بلکه برای عهد بستن و وفاداری با طرف مقابل بکار می رفته است و برای احترام به دوستان خود ساعد همدیگر را با دست می گرفتند.این حالت در طی قرون تغییر کرده و حالاتی مثل دست روی قلب و حالات دیگر است . یکی از اشکال مدرن مراسم احوالپرسی باستانی دست دادن است که دو دست بی درنگ یکدیگر را لمس می کنند ، این عمل معمولا در دیدارها ، تبریکات ، جشن ها و تقدیم هدایا و پیشکش ها و یا در حین توافقنامه و عقد قراردادها انجام می گیرد. دست دادن شکل تکامل یافته ای از ارتباطات غیر کلامی است که طی سالیان سال به نمادی جهانی در ارتباطات بدل شده است. انواع بسیار دارد که نشان دادن نفوذ ، برابری ، تواضع و … است . سست وشل دست دادن بیانگر شخصیتی سرد ، درونگرا و احتمالا متکبر است.بیش از حد محکم دست دادن هم ناراحت کننده و خارج از عرف است بویژه در اولین ملاقات ها. دست دادن امروزی نشانگر از خوش آمد گیی و پذیرایی است . تماس کامل دو کف دست بیانگر صمیمیت و حاکی از یکرنگی ویکی بودن است.  میزان رطوبت و یا خشکی دست هم نشانگر علایمی است ، یکی از علایم اضطراب می تواند دست مرطوب باشد که در اثر عرق کردن کف دست باشد ؛ وجود رطوبت دست نشانگر برانگیخته شدن است . دست سرد نشانگر هیجان زده شدن است. برای رساندن پیام همدلی و همکاری دست طرف مقابل را به همان اندازه ای فشار به دست شما وارد می کند بفشارید و در صورتی که بخواهید فروتنی خود را نشان دهید می توانید فشار دست خود را کمی کاهش دهید ولی بی اندازه سست نکنید. حد متعادل دست دادن 5 ثانیه است  ، اگر زمان آن را طولانی تر کنید نشانگر ابراز علاقه و همدلی به طرف مقابل است   هنگام دست دادن ارتباط چشمی داشته باشید ، به مقدار کافی بفشارید ، خنده ولبخند داشته باشید و خود را کمی به سمت جلو متمایل کنید.رو ش های مختلفی هم دارد مثل دست دادن حالت دستکش ، به حالت ماهی مرده ، خرد کننده ، گرفتن نوک انگشتان ، کشیدن دست طرف مقابل ، دراز کردن دست به سوی فرد مقابل ، گرفتن آرنج فرد مقابل ، گرفتن بازوی فرد مقابل ، گرفتن شانه ی فرد مقابل و….

دست دادن درحالت دستکش : نام دیگرش دست دادن سیاستمداران است. روش دستکشی صرفا باید برای اشخاصی که آشنایی کامل با آغازکننده دارند بکار برود.

دست دادن حال ماهی مرده : تنها تعداد معدودی از دست دادن ها به اندازه  ی ماهی مرده غیر قابل پذیرش هستند بخصوص اگر دست نوچ و سرد وخیس باشد. حس نرمی وبی روحی این روش به عنوان یک روش غیر دوستانه در جهان شناخته شده و آن را بدلیل برگرداندن راحت کف دست به سمت بالا اغلب به افرادی با شخصیت ضعیف نسبت می دهند .که بسیاری از مردم که از این روش استفاده می کنند از عمل خود آگاه نیستند.

روش خرد کننده : متاسفانه نشانگر تیپ پرخاشگر است و هیچ راهی برای برطرف کردن آن وجود ندارد مگر توهین کلامی و یا هل دادن طرف مقابل !!

 روش دست  سفت وکشیده :

_ حالاتی که گول زدن ، شک کردن ، دروغ گفتن را نشان می دهد؟

مثلا نگهبان دهان یکی از معدود حالاتی است که در بزرگسالان هم به اندازه ی کودکان آشکار است. دست دهان را می پوشاندو شست روی گونه فشار داده می شود.

_ مالیدن چشم :

در واقع تلاش مغز برای جلوگیری از دیدن اعمال ناشایست از قبیل حقه بازی ، دروغگویی وشک است. انسانها معمولا در هنگام دروغگویی چشمهای خود را می مالد و یا خاراندن گوش ، خاراندن گردن هنگام تردید…

کشیدن یقه هنگام خشم شدید..

_ انگشت در دهان :

گذاشتن انگشت در دهان نشان دهنده ی نیاز درونی به امنیت خاطر و اطمینان است . در هنگام بروز چنین حالتی باید به فرد مورد نظر آرامش داد.

البته توانایی تفسیر دقیق حالات دست برچهره در شرایط معین نیازمند صرف زمان و مشاهده ی بسیار است…

_ حالات گونه و چهره :

یک گوینده ی خوب کسی است که به طور غریزی می داند چه وقت شنوندگان او مشتاق به شنیدن صحبت هایش هستند و چه موقع خسته شده اند و باید حرفهایش را قطع کند. مثلا در موقع خستگی :  وقتی شنونده ای دست خود را زیر چانه قرار می دهد نشانه ی این است که از صحبت های گوینده خسته شده و این تلاش برای بالا نگه داشتن سر و جلوگیری از خواب است .

_ حالات سر :

تکان دادن سر به سمت پایین و تکان دادن به این طرف وآن طرف .تکان دادن سر به سمت بالا.

تکان دادن سر به سمت پایین به معنی بله وتایید است.

هر گاه سر به یک طرف متمایل شود نشانه ی علاقه ی فرد مورد نظر به موضوع است.

تکان دادن سر به سمت بالا نشانگر موضع بی طرفی فرد و یا نه گفتن به چیزی است.

_ حالات عینک :

یکی از رایج ترین حالات با عینک ، گذاشتن یک دسته بر دهان است. یکی از علت های آن تلاش ناخودآگاه فرد برای بازگشت به دوران شیرخوارگی و تداعی کننده ی سینه ی مادر است. این کار به انسان قوت قلب می دهد. یا برای وقت گذاری یا به تاخیر انداختن یک تصمیم گیری است. این حالت در پایان مذاکرات  که لحظه ی تصمیم گیری است قابل مشاهده است و برداشتن عینک و تمیز کردن آن هم نشان دهنده ی همین است. نگاه کردن از بالای عینک نشانگر دیدی انتقادی و قضاوتگرانه است. و بسیاری از حالات دیگر بدن که هرکدام نشانگر ارتباط خودش است ..

ddb36989 8925 42cd 89c6 69d56f75e456 cb

چگونه می توان زبان بدن را آموخت ؟

جدای از اینکه باید به مجموعه ای از حالات وهمخوانی کلام وحرکات بدن هر فرد توجه کرد و تفسیر تمامی حالات اشاره ای باید در محیط وشرایطی که در آن انجام میگیرد بررسی شود. طبق پژوهش های  زبانشناختی هرچقدر شخص جایگاه اجتماعی یا مقام و قدرت بالاتری داشته باشد بهتر می تواند ارتباط برقرار کند و همچنین طبق پژوهش هاس غیر کلامی همبستگی زیادی بین تسلط یک فرد بر زبان گفتاری و میزان زبان بدن و اشاره ای که فرد در انتقال پیام نشان می دهد وجود دارد..بهتر است هر روز مدتی را صرف مشاهده و دقت و مطالعه ی حالات و رفتار های دیگران و آگاهی هوشیارانه  و با دقت در حالات خود بکنید.

” دیوید هایانو ، استاد بازنشسته ی مردم شناسی از دانشگاه کالیفرنیا در نور شابریج و  نویسنده ی کتاب پوکر فاکس می گوید : شما باید افراد را به مدت طولانی زیر نظر داشته باشید تا از رفتار پایه ای آنها سر در بیاورید . اگر رفتار معمول فرد را بشناسید ، می توانید بفهمید که چه هنگام نقش بازی می کند “

بهترین مکان برای مطالعه ی رفتاری و زبان بدن مکان های عمومی و پر از جمعیت است مثل مرکز خریدها ، پارک ، فرودگاه ، سمینارهای اجتماعی ، مهمانی ها و بطور کلی حضور درجمع و تماشای تلویزیون و….و دقت در حالات و رفتارهای آنهاست..هنگام تماشای تلویزیون ثدای آن را ببندید و سعی کنید صحبت های گوینده را حدس بزنید.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *