در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

زندگینامه فیبوناچی

 

لئوناردو فیبوناچی

زندگینامه و آثار لئوناردو فیبوناچی

فیبوناچی یکی از مشهورترین و بزرگترین ریاضیدانان قرون وسطی  (قرن 13) می باشد.

در حدود سال های 1170 تا 1175 در پیزا ایتالیا به دنیا آمد . البته نام اصلی او «لئوناردو بوناچی» بود. بعدها به لئوناردوی پیزا و در نهایت به فیبوناچی مشهور شد.

گوگلیمو بوناتچی پدرلئوناردو بازرگانی بود که به کشورهای زیادی از جمله مصر و سوریه و … مسافرت های زیادی داشت لئوناردو هم به همراه پدر به این سفرها رفت تا حساب کردن را فرابگیرد و در این سفرها  با ریاضیات اسلامی آشنا شد. و آموزش ریاضی خود را در الجزایر دید. ضمن مسافرت به شرق، با ریاضیدانان آنجا آشنا شد و موفقیت های آنها را در نوشته های خود منعکس کرد و از همین راه بود که پیشرفت های ریاضی شرق، در دسترس غرب قرار گرفت. وی که به برتری روش‌های محاسبه مسلمانان پی برده بود، و به این نتیجه رسیده بود که  دستگاه عدد نویسی هندی از همه کامل تر است و بر روش فیثاغورث برتری دارد . این دستگاه را ، و همه ی آنچه به آن مربوط می شد ، یاد گرفت ، و بررسی های شخصی خود که از « مقدمات » اقلیدس به دست آورده بودم ، به آن اضافه کرد و تصمیم گرفت آموخته‌های خود را با نوشتن کتاب لیبر آباکی به معنای کتاب حساب منتشر کند.  کتاب حساب نحوه محاسبات در تجارت، امور مالی و ریاضیات محض را بر اساس سیستم اعداد جدید تشریح می کرد.

فیبوناچی در لیبر آباکی دستگاه شمارش هندی–عربی را برگزید. یشتر کارهای وی مأخوذ از آثار ریاضی‌دان‌های مسلمان، به‌خصوص خوارزمی، کرجی و ابوکامل می‌باشد. این کتاب از نظر محتوا بر آثار ریاضیدانان اسلامی برتری ندارد اما از نظر تنظیم و همچنین برهان‌های موجود در آن اثر قابل توجهی است

او سیستم اعداد مدرن را به غرب معرفی کرد که در نهایت موجب کامل شدن علم ریاضی شد. علاوه بر این سری فیبوناچی را ارائه داد که نشانه های آن در جای جای طبیعت مشاهده می شود و حتی در دنیای طراحی مدرن کاربرد دارد.

معمای زاد و ولد خرگوش فیبوناچی و معمای زنبورها از جمله معماهایی بود که با فیبوناچی به جواب رسیدند.

دیگر فعالیت های فیبوناچی

  • تاسیس مدرسه ریاضیدانان توسکا
  • تحریر کتابهای ریاضی

که کتابهای آن را معرفی میکنیم

  1. هندسه عملی» که ترکیبی از ریاضیات محض، قضیه ها، اثبات ها و کاربردهای عملی برای هندسه از جمله استفاده از تشابه مثلث ها برای محاسبه ارتفاع اشیاء بلند بود.
  1. راه حل هایی برای تعدادی مسئله جبر
  2. «کتاب مربع ها» که کتابی برای تئوری اعداد ریاضی بود و راهکارهایی برای معادله چند جمله ای با متغیرهای صحیح ارائه می داد. در این کتاب است که مشخص می شود ایده های ریاضیات فیبوناچی تا چه اندازه موفق بوده است.
  3. کتابی که به تشریح ریاضیات تجاری می پرداخت.
  4. تفسیری بر کتاب اصول اقلیدس که البته اکنون هیچ نسخه ای از این کتاب وجود ندارد.

پایان زندگی فیبوناچی

در مورد پایان زندگی فیبوناچی اطلاعات چندانی در دسترس نیست. تنها می دانیم که تا سال 1240 میلادی زندگی کرده، زمانی که در حدود 70 سال داشته است.

جالب اینکه روز 23 نوامبر به نام روز فیبوناچی شناخته می شود، چرا که روز 23 از ماه 11 سال و مشابه با شروع سری فیبوناچی (3-2-1-1) است.

 

امیدوارم که خلاصه ای از زندگی بزرگان براتون مفید بوده باشه و استفاده کنید

با نظراتتون ما رو در بهتر شدن مطالب کمک کنید

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *