در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

سبک های پایه نورپردازی

سلام سحر هستم خوشحالم که هر روز بدنبال مطالب و آموزشهای جدید هستی!

در این مقاله قصد آموزش انواع روش های نورپردازی در عکاسی را دارم به این دلیل که مبحث نور یکی از عوامل اصلی در عکاسی است. وجود بعضی از سایه ها با توجه به نور فضا میتوانند عکس را خیلی زیبا یا خیلی بدجلوه دهد.

بوسیله ی انواع نورپردازی وایجاد تغییرات و جابجایی در نور میتوان (به عنوان مثال)صورت افرادچاق را لاغرتر و یا برعکس صورت افراد لاغر را تپل تر نمایش داد.

به انواع سبک پایه نورپردازی که شامل 4 مورداصلی است میپردازیم…

1/نورپردازی پروانه ای(Butterfiy lighting)

نورپردازی پروانه ای

در این روش باید منبع نور بالاتر از سوژه و پشت دوربین قرارگیرد و سایه ها به طرزی باشد که زیر بینی به شکل نقش یک پروانه بیفتد.این روش مناسب افراد سن بالا که دارای چهره ای با چین و چروک هستند میتواند بسیار عالی باشد چرا که نقص های صورت را میپوشاند.

2/نورپردازی یکطرفه(Spilit lighting)

نورپردازی یکطرفه

در این روش چهره باید با نور به قسمت تیره و روشن تقسیم شود یعنی یک منبع نور در سمت چپ یا راست سوژه قرار میگیردوبهتر است نور کمی عقبتر از سوژه باشدالبته بستگی به فرم صورت هم دارددر مواردی که صورت مدل برجستگی های زیادی ندارد این کار لازم نیست.و این روش برای عکاسی قرینه از پرتره مناسب است و اگر مدل سرش را بچرخاندباید سبک نورپردازی را تغییر دهید.

3/نورپردازی رمبراند(Rembrandt lighting)

نورپردازی رمبراند

رمبراند نقاشی معروف اهل هلند بودو در اکثر آثارش از این روش برای نقاشی پرتره هایش استفاده میکرد.در این روش منبع نور باید بالای سر سوژه ( البته سوژه کمی متمایل سمت نور باشد) و با زاویه 45درجه قرار گیردو سایه بینی و گونه باید به هم متصل شود برای افرادی که دارای صورت نسبتا تختی هستند و گونه های برجسته ای ندارند کمی دشواری میتوان سایه را ایجاد کرد.

4/نورپردازی لوپ یا حلقه ی(loop lighting)

نورپردازی حلقه ای

در این روش باید منبع نورموازی با سر سوژه کمی بالاتر قرارگیردوبا زاویه 30 تا 40 درجه باتوجه بهژست سوژه با دوربین فاصله داشته باشد و برخلاف نورپردازی رمبراندباید به گونه ای باشد که سایه بینی به سایه گونه متصل نشودو سایه کوچکی روبه پایین بینی ایجاد کندو در مواقعی که تنها یک منبع نوری داریدمیتوانید با پیروی از این سبک عکسهای پرتره جذابی ثبت کنید.

و همیشه باید به ایجاد کچ لایت(Cachlight) در چشمی که سمت سایه قرار دارد توجه کردچرا که باعث جذابیت دوچندان عکسهای شما میشود.

حتما این سوال در ذهن شماست که کچ لایت(Cachlight) چیست؟

در واقع به انعکاس منبع نوری در چشم سوژه کچ لایت گفته میشود که جذابیت و روح به چشمان سوژه میبخشد.در مواقعی پیش می آید که عکس خوبی گرفتید ودوستش دارید اما کچ لایت را به خوبی ایجاد نکردیدبا استفاده از نرم افزار جادویی فتوشاپ میتوانید عنبیه چشم را روشنتر  یا با استفاده از براش مناسب کچ لایت را خودتان به عکس اضافه کنیدتا چشمان سوژه درخشانتر بنظر برسد.

کچ لایت

این موارد چهار اصول پایه نورپردازی بوداما برای داشتن پرتره های جذاب و عکسهای دلچسب لازم است که با منابع دیگر هم آشنا شوید که در ادامه مطالب جدید را منتشر خواهم کرد.

با آرزوی موفقیت.

دیدگاه کاربران
  • faezeh 6 بهمن 1398

    عالی و مفید . مثل همیشه . ♥

  • faezeh 6 بهمن 1398

    عالی و مفید . مثل همیشه . ♥

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *