در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

قدرت ایمان و توکل در مسیر زندگی

به خدای خود در هر کار توکل می‌کنند

 إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَ جِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ إِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آيَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِيمَانًا وَ عَلَىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ      /  انفال   ۲

مؤمنان حقیقی آنانند که چون ذکری از خدا شود دلهاشان ترسان و لرزان شود و چون آیات خدا را بر آنها تلاوت کنند بر مقام ایمان شان بیفزاید و به خدای خود در هر کار توکل می‌کنند.

نام های خداوند و ائمه و اولیای دین از مصادیق ذکر است و ذکر از مصادیق سپاسگزاری است و سپاسگزاری موجب افزایش ایمان می شود و خطاب به مسلمانان می فرماید:

وَ لَا تَهِنُوا وَ لَا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنین       /    آل عمران   ۱۳۹

شما هرگز سستی نکنید و (از فوت متاع دنیا) اندوه ناک نشوید، زیرا شما برترین و بلندترین ملل دنیایید اگر در ایمان (خود)  ثابت قدم باشید.

 تعریف ایمان

ایمان از ریشه امن به معنای امنیت، آرامش و اطمینان قلب است. ایمان ، باور و پذیرش قلبی است که به همراه امنیت  و حب و دوستی‌، شوق به عمل را در انسان ایجاد می کند.

ارتباط معنایی

ایمان با کلمات تسلیم، اطمینان، صبر، توکل، آرامش و رضایت  ارتباط  معنایی تنگاتنگی دارد.

اهمیت وضرورت

اللَّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ…     بقره، بخشی از   آیه   ۲۵۷

    “خدا یار اهل ایمان است که آنان را از تاریکیهای جهل بیرون آرد و به عالم نور بَرَد”

ازآن جا كه فرد با ایمان همواره پروردگار را حامی خود می داند . پروردگاری كه نیرومندترین ، مهربان ترین و بخشنده ترین پشتوانه است می توان به اهمیت و ضرورت ایمان درزندگی پی برد. افرادی كه چنین احساسی دارند ، هیچ گاه خود را در بن بست نمی بینند . آنها همیشه امیدوارند و این موجب آرامش آنهاست.

ارتباط ایمان و توکل با سایر مهارت های رشد و توسعه فردی 

وقتی شما به هدفی بزرگ ایمان داشته باشی، برای  رسیدن به آن، در هر شرایطی ،عزت نفس خود را حفظ کرده و با خود کنترلی از هدف های زودگذر و مقطعی عبورکرده، و با توکل و اعتماد به نفس بیشتر در جهت تحصیل و تحقق آن هدف، تاب آور می شوی.

 رابطه ایمان و قوانین آفرینش

ایمان و باور مثبت، تبعیت از قوانین طبیعت و آفرینش است،هماهنگی با قوانین هستی و در اختیار گرفتن آن ها است به گونه ای که با احساسات و ارتعاشات قوی و نیرومند همراه شده، انسان را به ابر مغناطیسی تبدیل می کند که می تواند هر چیزی را که بخواهد بسوی خود جذب کند و بیافریند و به قدرت کائنات دسترسی یافته و آن را در اختیار خود بگیرد. باور مثبت هماهنگی کامل با قانون جذب است، جذب همه ی خوبیها، جذب همه ی زیبایی ها، جذب پول و ثروت و بزرگی و کمالات بی نهایت است.پذیرفتن قانون عمل و عکس العمل و ما به ازاء است. باور مثبت، داشتن احساسات خوب و قشنگ، هماهنگی با فرکانس ها و ارتعاشات قوی تر و بالاتر، هماهنگی ارتعاشی با سر منشا همه ی خوبی ها و خیر مطلق، و در یک کلام هماهنگی ارتعاشی با خداست.

ایمان به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟

متعلقات ایمان بر دو گونه است

۱- امور معنوی مثل: خدا، پیامبران، ائمه، عالم غیب، فرشتگان، قیامت و معاد، و ایمان قلبی مومنان و انسان هابه یگدیگر.

۲- امور و اتفاقات مادی مانند: من ایمان دارم که در این  حرفه استاد می شوم.

وجه تمایز انسان ها

تفاوت ما آدم ها در ایمان و باورمان به شدن و نشدن کارهاست. اگر باور داشته باشی  کاری انجام می شود ، می شود چون که قوانین کائنات عمل می کند و تو می توانی از راه جذب هر چیزی را که می خواهی، بدست می آوری و برایت اتفاق می افتد. اگر خودت را باور داشته باشی و به خودت ایمان داشته باشی بقیه هم تو  را باور می کنند و به تو ایمان می آورند. به هرچیزی اعتقاد داشته باشی برایت اتفاق می افتد و آن رابه دست می آوری چه خوب، و چه بد، ثروت و فراوانی یا فقر و فلاکت و نداری، سلامتی و شادابی و نشاط یا بیماری، غم واندوه، امنیت و یا نا امنی و ، آرامش و یا اضطراب و تشویش، زندگی یا مرگ. انسان ها به چیزهایی می رسند که از قبل دیده باشند و آن را باور کرده باشند و به آن ها ایمان داشته باشند. آری قانون زندگی قانون باورهاست. اول باید آینده شگفت انگیزت را باور کنی و بر اساس باورت عمل کنی، قطعا” آن راخلق خواهی کرد و خواهی دید و                          اگرگویی که بتوانم       قدم درنه که بتوانی   

فقط کافیست عمل کنی و اجراکنی / برگرفته از آثار استاد علیرضا آزمندیان

آثار ایمان

نقش و آثار ایمان در زندگی

_ هدف مندی ، امید به آینده، مسئولیت پذیری از ایمان ناشی می شود.

_ ترس و خوف ازخداوند به خاطر درک عظمت او، و پی بردن به مقام جلالش به هنگام ذکر و یاد او دردل، از نشانه ها و آثار ایمان در قلب مومن  است

/ برگرفته ازکتاب سیمای مخبتین درقرآن وروایات اثرخودم

_ ازمهمترین آثار ایمان، عمل شایسته و نیکوست. ایمان،عمل شایسته و نیکو را در پی دارد و عمل صالح موجب تقویت ایمان می گردد. ایمان موجب دوری ازگناه و معصیت، بخاطر تقرب و نزدیکی هر چه بیشتر به خداوند می گردد.

_ ایمان، چون اکسیری  است که تحولی اساسی و بنیادی در زندگی و موفقیت انسان به وجود می آورد و کلیه شرایط زندگی را از بیماری به سمت شفا و بهبودی، از رنج و عذاب بسوی شادی و خوشحالی، از فقر و فلاکت به طرف ثروت و فراوانی، از ترس و نگرانی به سوی امنیت و آسایش، از نفرت به طرف عشق و محبت دگرگون می کند.

جول اوستین در این باره می گوید:

“ممکن است امروز با موانع بزرگی در مسیر زندگی تان برخورد کنید موانعی که موجب پس رفت شما می شوند مثل بیماری، اعتیاد، افسردگی، تنهایی، هیچ وقت فکر نکنید که این شرایط همیشگی هستند در عوض سعی کنید خیلی ریلکس باشید، شرایط را بپذیرید و سپس آماده باشید که خداوند قرار است شما را سورپرایز کند او قبلا” با افراد مناسب شما صحبت کرده است او از قبل سلامتی، آزادی و رشد و ترقی را برای شما مهیا کرده است همه این ها قرار است به طور کاملا” ناگهانی برای شما اتفاق بیافتد، به طوری که شما متوجه آمدن آن ها نمی شوید یک روز صبح بیدار می شوید و انتظار دارید که همه چیز طبق روال گذشته باشد حتی هیچ  وقت فکرش را هم نمی کردی که وقتی آن شب به رختخواب رفتی، شفا پیدا کرده باشی، آزاد شده باشی، پیشرفت کرده باشی و مورد حمایت قرار گرفته باشید خبر خوب این است که این اتفاق می تواند همین امروز بیافتد می تواند در همین هفته یا همین ماه اتفاق بیافتد و کل دنیای شما می تواند تغییر کند و بهتر شود حالا کاری  را که باید انجام بدهی را انجام بده خواسته هایت را در سرزمین امید قرار بده به خداوند چیزی نشان بده تا بتواند با استفاده  از آن برنامه ها یش را در زندگی ات پیاده کند. این که فقط مثبت باشید کافی نیست ایمان شما باعث می شو دتا خداوند این کارها را برای تان انجام دهد.

_ ایمان به خدا و انجام اعمال نیک و صالح، نقش موثری در سلامت روانی و جسمانی انسان ها دارد و در شکل‌گیری شخصیت و سبک زندگی سالم آن هانقش مهمی ایفامی کند.

_ ایمان به زندگی انسان جهت می دهد    / متفکر یزرگ استادمطهری

_ باورواقعیت را می آفریند   /فیلسوف بزرگ ویلیام جیمز

_ نتایج بدست آمده از تحقیقات در سراسر جهان حاکی از آن است که بین بالا بودن ایمان ، و رضایت از زندگی ، ارتباط  مستقیم وجود دارد. یكی از نقش هایی كه ایمان در مسیر زندگی دارد ، تأثیر آن در حفظ و افزایش سلامت روانی افراد است. درمان بیماری های روحی وروانی ازجمله افسردگی استرس اضطراب و…به وسیله ایمان میسرمی شود.

_ پیشرفت درکسب و کار، حل مسائل ازدواج و خانواده از دیگر نشانه های ایمان و باور به خداست.

_ پرده بر داشتن از روی پیشگویی ها     /  کلود مایرول بریستول

_ ایمان ،راه عملی کردن آرزوها و تبدیل آن هابه واقعیت رامی آموزد. راهی که ساده تر از آن چه می پندارید، می توانید به خواسته های خود برسید.

چگونه به قدرت ایمان و باور می توان پی برد؟

قانون باوردانش یاعاملی است که فقط بعضی آن را می دانند و از آن استفاده می کنند تابه آن چه می خواهند برسند. من باور دارم که چنین چیزی وجود دارد. می توان آن را شبیه معجزه ای دانست که از آسمان دریافت می کنیم که انجام شدنی است.من شیوه خودم را خارج از عالم واقعیت نمی دانم اگرچه خیلی ها از درک آن به دلایل نامعلوم  از جمله آدم های عادی عاجز هستند. بعضی ها با این روش در آمد خودشان را ۲ تا ۳ برابرکردند و به ثروت های کلان رسیدند. اگر چه عده ای من را مسخره و دیونه خطاب  می کنند.

  /به نقل از کتاب معجزه باور اثر کلود مایرول بریستول با اندکی دخل و تصرف

راه ها و روش های رسیدن به ایمان

راه ها و روش های رسیدن به ایمان

_ تفکر و اندیشه پیرامون آیات الهی

_ توجه به ذکر و یاد خدا و همیشه خود را در محضر او احساس کردن

_ توجه دائم به نعمت ها و الطاف خداوند که در زندگی انسان جاری است

_ انجام دادن کارهای خوب و نیکو

تکنیک های تقویت باور

آشنایی با اعماق و ساختار ضمیر ناخودآگاه،

تکرار و تمرین مهارت ها و ثبت آن ها در ضمیر ناخودآگاه

علم باور را با تکنیک های

آینه، کارت

تمرکز خاص، دایره سفید

و سوال از ناخودآگاه، می توان تقویت کرد

 

تعریف توکل

توکل به معنای تکیه و اعتماد کامل داشتن به خداوند در همه حال  و سپردن نتیجه کاربه اوست

از ملزومات ورود به هر کار برای خدا که تصمیم جدی در انجام آن داریم، توکل است.

  فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ     /  آل عمران، ۱۵۹بخشی از آیه

 لیکن آنچه تصمیم گرفتی با توکل به خدا انجام ده، که خدا آنان را که بر او اعتماد کنند دوست دارد.

انسان باایمان درکارهایش به خداوند توکل می کند

وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ  /   تغابن،۶۴      …ومومنان بایدفقط براوتوکل واعتمادکنند

و با آن چه که خداوند در وجود او به و دیعه نهاده حرکت خودش رو به سوی هدف های عالی و متعالیش بر می دارد، دستش را روی زانوی استعدادها و توانمندی های خودش می گذارد و مسولانه و متعهدانه با اطمینان به نصرت و یاری خداوند هدف هایش را با برنامه ریزی و جدیت و تلاش و توکل و اعتماد به خدا دنبال می کند.

و به خداوند و کلام نورانیش ایمان دارد که می فرماید:

… وَ مَنْ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ يَهْدِ قَلْبَهُ.     تغابن ۱۱  /  بخشی  از  آیه

هر که به خدا ایمان آرد خدا دلش را ( به مقام عالی رضا و تسلیم ) هدایت کند

و درجای دیگر می فرماید:

وَ الَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهدِيَنَّهُم سُبُلَنا/سوره مبارکه العنكبوت  آیه   ۶۹

“و آنها که در راه ما (با خلوص نیّت) جهاد کنند، قطعاً به راه‌ های خود، هدایتشان خواهیم کرد”

و از هیچ مشکل و مانعی که سر راهش قرار بگیرد ترس و واهمه ای به دلش راه نمی دهد و با تفکر و خلاقیت راه حل آن مشکلات را با صیر و تانی پیدا می کند و از مشورت با متخصصان در آن زمینه استفاده می کند و هیچ گاه یاس و نا امیدی به خودش راه نمی دهد. و او فقط به وظیفه خودش عمل می کنه و نتیجه رابه خدا واگذار می کند و هرچه خداوند از خیر و صلاح برایش بخواهد رضایت دارد و چون چرا نمی کند. چون می داند و ایمان دارد که خداوند خیر و خوبی و صلاحش را بهتر از خودش می داند و می خواهد.

توکل به معنای تنبلی، دست روی دست گذاشتن و ندانم کاری نیست بلکه با تلاش و جدیت و همت و پشتکار همراه است.

انسان مومن و متوکل کسی است که می داند و مطمئن است که اگر موفقیت و توفیقی را خداوند برایش بخواهد هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند مانع آن شود و اگر چیزی را، سود و منفعتی را، همه برای او بخواهند ولی خدا برایش نخواهد و مانع آن شود هیچ  اتفاقی برایش نمی افتد و آن به او نخواهد رسید.

 

آثار توکل به خداوند

کسی که به خدا توکل و اعتماد دارد :

_ به مسئولیت ووظیفه خودعمل می کند، توجه تمرکزش را بر روی عملکرد خود قرار می دهد و کار خود را به درستی و به نحو احسن  و شایسته انجام می دهد.

_ بر روی نتیجه و پیامد عملکرد تمرکز ندارد و آن رابه خدامی سپارد و بر این اعتقاد و باور است که اگر به خیر و صلاح او باشد کارش نتیجه مطلوب را خواهد داشت.

_ به آینده سبز، روشن و درخشان امیدوار است و ایمان دارد که:

نور (انسان کامل)، در نهایت بر ظلمت و تاریکی (طاغوت) غلبه می کند. تاریکی و ظلمت نبودن نور و روشنایی  است.

_ امنیت، و آرامش درونی دارد. تکیه برخدا، با امنیت خاطر و آرامش درونی همراه است.

با استناد به  قرآن کریم ( زمر / ۳۸ بخشی از آیه )

متوکلان براین اعتقاد و باورند که اگرخدا به خواهد که به من آسیب و صدمه ای برسد کسی جز او نمی تواند آن را برطرف کند و اگر بخواهد خیر و رحمتی به من برساند کسی جز او باز دارنده از آن نخواهد بود و در همه حال می گوید خدا برای من کافی و بسنده  است. چون انسان متوکل می داند و مطمئن است هر اتفاقی که برایش بیافت و هر نتیجه ای که برایش رقم بخورد در نهایت به سود او و به مصلحت اوست، لذا نگران چیزی نیست و با انجام  وظیفه کار او به پایان رسیده و بقیه امور را به خدا می سپارد.

وَ أُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ  ۚ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ   /      غافر   ۴۴  

  “و من کار خود به خدا وا می‌گذارم، که او کاملا بر احوال بندگان بیناست “

خوشبختی و رفاه و ثروتمندی و … را حق خودش می داند و به لطف و رحمت خداوند کاملا” امیدوار است.

دوستی خداوند از آثار توکل است /  آلعمران  ۱۵۹

خلاصه و نتیجه گیری

انسان مومن از آن جا که، خداوند حامی او است، ضمن حفظ آرامش و ترس از مقام و مرتبه بلند او (خوف وخشیت)، احساس قدرت و برتری خاصی درخود دارد و خود را ارزشمند می شمارد و در هر شرایطی، این عزت را، این موهبت الهی را پاس می دارد و در برابر هیچ قدرتی سرخم نمی کند و موفقیت خود را با تمام توان و امکانات مادی و معنوی خدادادی با اطمینان خاطر، امید به آینده ، توکل و اعتماد کامل به او دنبال می کند و تا به آن اهداف متعالی نرسد لحظه ای از دست ازتلاش برنداشته و دچار غفلت نمی شود.از دیگر سو گر خودت را باور داشته باشی و به خودت ایمان داشته باشی بقیه هم تو را باور می کنند و به تو ایمان می آورند. به هرچیزی اعتقاد داشته باشی، چه خوب، و چه بد، برایت اتفاق می افتد و آن را بدست می آوری.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *