در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

قدرت توجه و تمرکز و نقش آن ها در موفقیت ( Power of attention and focus and heir role in success)

باقدرت توجه می توان به عرصه پویا و فعال جامعه قدم گذاشت. فرهنگ ها دارای و یژگی های خاص و مهمی هستند و قدرت توجه یکی از آنهاست. عامل توجه، در مسائل مهم زندگی و مراعات آن ،در بسترهای فرهنگی ،اجتماعی ،سیاسی، اقتصادی، و … دررده های مختلف نهادها، شرکت ها، موسسات،مراکز دولتی و یا خصوصی و حتی کوچکترین نهاد اجتماعی، یعنی خانواده ، از مهمترین عوامل پیشرفت یک جامعه محسوب می شود. وقتی به مسائل و مشکلات جامعه براساس میزان اهمیت و تاثیرگذاری آن ها در سرنوشت افراد، توجه کافی شود، بدنبال آن راهکارها و روش های درست برون رفت از آن ها توسط متخصصان مطرح می شود و در صورت اصلاح و پیاده سازی طرح ها، بسیاری از هزینه ها کاهش چشمگیری پیدا می کند. به عنوان مثال امروزه،شاهد رفت و آمدهای پر مشکل و سخت وسایل نقلیه با هزینه های سرسام آور و انواع و اقسام مزاحمت ها و آلودگی ها در سطح معابر و گذرگاه های شهر ها و کلان شهر های مان هستیم.

با استفاده ازخلاقیت و نقادی ذهن هشیار، که قدرت توجه به ما می دهد پیش از آن که چنین چالش هایی بوجود آیند و تراژدی های غم انگیز و اسف باری متولد شوند، اگر در شهر سازی و معماری ،به ساز و کار لازم و مدیریت صحیح برای ترافیک روان و به دور از مشکلات جاری ، با نگاهی عقلانی توجه  لازم را می کردیم ، بهتر نبود ؟ !

متمرکز شدن بر روی هدف های متعالی و انسان های بزرگ، ما را به سمت اهداف و مقاصد عالی ،و رشد هر چه بیشتر شخصیت مان  سوق می دهد. علاوه بر آن، قوه خلاقه ما را بکار انداخته و خلاقیت مان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. با تمرکز و به کارگیری خلاقیت می توان بسیاری از مشکلات و معضلات را حل کرد. با توجه کردن به داشته ها و توانمندی های خود به جای تمرکز بر کمبود ها خیلی از موانع پیشرفت را می توان شناسایی و راه حل های نسبتا” عالی برای برطرف کردن آن ها ارائه کرد.

 تمرکز رمز موفقیت در یادگیری

 تمرکز رمز موفقیت در یادگیری

تمرکز رمز موفقیت در یادگیری است و یادگیری و آموزش در حوزه رشد و توسعه فردی از مهمترین کارهایی است که می بایست، انجام  دهیم. گر چه یادگیری صرفا به علم و دانش محدود نمی شود ولی نوعی توانایی و مهارت است که به ما در بهتر اندیشیدن و تصمیم سازی های  موثر تر در زندگی کمک شایانی می کند. با توجه و تمرکز کافی در آموزش و اجرای هر کاری با تکرار و تمرین، می توان مهارت لازم و کافی را برای انجام  دادن  آن، بدست آورد و آن را با موفقیت به سرانجام  رساند.ضرب المثل است که :  مَن قَرَعَ البابَ یَلِج  هر کس دری را مدام به کوبد سرانجام (آن در) بازمی شود.

اگر ذهن هشیار را روی چیزهایی که اشتیاق و اقتدار فراوان داریم، متمرکز کنیم، موفقیت ما دور از دسترس نخواهد بود و موفقیت مان حتمی است. حتی گفته می شود در قوانین هستی و قانون جذب، با توجه و تمرکز و هدایت آگاهانه افکار می توان خواسته ها و آرزوها را در بیرون از ذهن تجربه کرد. با تمرکز و هشیاری ذهن مان را عادت دهیم تا هر چیزی را اجازه ندهد وارد ذهن مان شود و فقط به افکار و اندیشه های مثبت و خوب که با احساسات خوب و عالی همراه  هستند ،اجازه ورود دهد.

به این داستان توجه کنید. کارمندی می خواست استعفا بدهد ،مدیر از او پرسید چرا؟ گفت: چون هر قسمت از اداره می روم دارند درباره من بد حرف می زنند و دیگر نمی خواهم اینجا کار کنم،از این وضعیت خسته شده ام. مدیریک لیوان پر از آب به دست او داد و از او خواست قبل از این که برود یک دور به همه دوایر اداره سربزند و مواظب لیوان آب باشد که نریزد، کارمند رفت و دور زد و آمد مدیر از او پرسید خب حالا درباره توچی می گفتند ؟کارمند هیچ چیزی نشنیدم ، مدیر پس تمرکزت را روی کار خودت قرار بده، آن موقع که گفتی درباره تو بد می گویند تمرکزت روی کار هایی بود که آن ها می کردند و الآن  روی کار خودت متمرکز شدی .

باید روی معیار های ارزشی و اساسی تمرکز کنیم تا وقت و انرژی و سایر سرمایه های مان به هدر نرود توجه و تمرکزت باید روی موفقیت و برنده شدن باشد تا مسیر عصبی آن شکل بگیرد و به دنبال آن برنامه ریزی و تلاش و کوشش و تکرار و استقامت در کار تا با مداومت و تبدیل شدنش به عادت و رفتن به ضمیر ناخودآگاه در مسیر موفقیت اوتومات بشوی.

متمرکز شدن برروی هدف های متعالی

با توجه و تمرکز، هدف ها ،چه هدف های خوب ،چه بد و منفی ،توسعه پیدا می کنند، با تمرکز بیشتر بر روی هر چیز اگر چه خیلی کوچک هم باشد  هدف و مقصود ما می شود و ما را به دنبال خودش می کشاند و تا به آن نرسیم حاضر به رها کردنش نیستیم.

با توجه و تمرکز بر روی قدرت های عظیم الهی که خداوند در وجود تو به ودیعه نهاده و بیدارکردن تک تک آن ها ازخواب غفلت می توانی بیدار شوی و حرکت کنی و به جاهایی برسی که به جز خدا نبیند.  رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند.اگر فقط  و فقط روی این تمرکز کنی که تو از روح الهی هستی و خداوند از روح خودش که از قدرت و ویژگی های بی نهایت خودش است در و جود تو به ودیعه گذاشته است. آن جا که خداوند در قرآن کریم تصریح فرموده :

…وَ نَفَخْتُ فِيهِ مِنْ رُوحِي…         سوره  ص / آیه ۷۲    …و از روح خودم در او (انسان)  دمیدم…

آن وقت است که از غفلت بیرون آمده ای و احساست به تو می گوید که چقدر قدرتمندی ،چقدر لطیفی ، چقدر سراسر عظمت و بزرگی هستی و چقدر توانمندی ها داری. احساس سبکی و پرواز به تو دست می دهد ،چرا که همه ضعف و کاستی هایت ریخته و از آن ها خالی شدی ، خالی از افکار منفی، باورهای بد، خالی از شرارت ها و پلشتی ها و کینه ها و نا مهربانی ها، خالی از تمام غل و غشها ، خالی از تعلقات پست و فرومایه صِرف مادی و دنیوی.  خالی از حقدها و کینه ها، خالی از حسادت ها، خالی از هر چه رنج و غم و اندوه  است.

آن زمان است که احساس می کنی کاملا” در آغوش خدایی ، در آغوش لطف و رحمت خدا هستی و دیگر هیچ چیز، کم و کسر نداری چرا که سراسر نوری قدرتی عظمتی و به سرچشمه ای وصل شدی که همه قدرت ها و….دربرابر او هیچ اند، و دیگر حاضر نیستی از این شرایط بیرون بیایی و دست بکشی چرا تو در این وضعیت همه چیزداری. آن چه خوبان همه دارند تو یک جا داری.

تمرکز در یادگیری و فعالیت مغز نقش بسیار مهمی دارد و در مطالعه و درک مطالب اگر حواس شما پرت باشد بخاطر عدم تمرکز عملا” چیزی عاید تان نمی شود. روی تمرین و کارهای امروز مان تمرکز کنیم نه فردا، چون فردا امروزه و فردا هیچ وقت نمیاد. روی مراحل و روند انجام کارش متمرکز باشیم.

جای توجه و تمرکز کجاست؟

ابتدای مسیر که می خواهیم کاری را انجام  دهیم چون هنوز به آن صددرصد مسلط  نیستیم و خودآگاه ما آن را انجام می دهد و کاملا”  اراده در شکل گیری آن نقش دارد نیاز به توجه و تمرکز است. ولی وقتی بر آن کار یا مهارت و حرفه مسلط شدیم و به ضمیر ناخودآگاه مان منتقل  شد دیگری نیازی به توجه و مرکز نیست.

مهمترین عامل کاهش تمرکز

 از ان جا که تمرکز بر هر حرفه و شغلی  ما را در آن به موفقیت می رساند. توجه نمودن به چند حرفه و چند شغل ، هم زمان، شاخه به شاخه پریدن ، تمرکز ما را کاهش داده و نتیجه مورد دل خواه و موفقیت حاصل نمی شود.

خلاصه و نتیجه گیری

برای وارد شدن به زندگی فعال، پویا و با نشاط، نیاز به توجه و تمرکز مداوم  داریم. ما باید یاد بگیریم که به جای تمرکز بر پیامدِ عملکرد‌ مان روی خودِ عملکرد تمرکز کنیم. وقتی که تمام تمرکز ما روی انجام بهینه‌ ی کار‌ها صرف‌ نظر از نتیجه باشد، گوش‌ فرا دادن به غریزه یا ندای درون و برداشتن قدم اول آسان‌ تر خواهد بود و با توجه و تمرکز مرحله به مرحله در هر کاری ، در واقع موفقیت گام به گام ، در حوزه رشد و توسعه فردی را تجربه کرده، و با استمرار این روند به موفقیت نهایی خواهیم رسید.دست آوردها و موفقیت با توجه و تمرکز همیشگی به دست می آیند،توجه و تمرکز شاه کلید موفقیت است.

امیدوارم این مقاله برای شما خواننده گرامی مفید و راهگشا بوده باشد.

چنان چه نظر،پیشنهاد و یا انتقادی دارید خوشحال می شوم برای من بفرستید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *