در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

قوانین هستی و فیزیک کوانتوم (4)

بیش از یک قرن از تولد مکانیک کوانتومی می گذرد و قطعا بنیان گذاران آن حتی فکرش را هم نمی کردند که این چنین تکونولوژی دنیای روز به دست آوردهای نظریه آن ها بستگی پیدا کند. نسل جدید کامپیوترهای جدید با نام کامپیوترهای کوانتومی به بازار خواهند آمد که انقلاب بزرگی در تکنولوژی ما زمینی ها به حساب خواهد آمد. یکی از مفاهیم کاربردی در توسعه این تکنولوژی، درهم تنیدگی کوانتومی یا همبستگی کوانتومی نام دارد که یکی از شگفت انگیز ترین مفاهیم مکانیک کوانتومی است، مفهومی که حس عمیق بین مادر و فرزند را توجیه می کند!!!

درهم تنیدگی کوانتومی

 درهم تنیدگی کوانتومی یا همبستگی کوانتومی، اشاره به رابطه مرموز بین ذرات دارد که درک این رابطه فراتر از فهم ما است. طبق اصل نسبیت انشتین، سرعتی بیشتر از سرعت نور وجود ندارد و انتقال اطلاعات هم نمی تواند با سرعت بیشتری انجام گیرد، اما این پدیده نشان می دهد که ذراتی که در گذشته با هم در ارتباط بوده اند، در آینده از هم باخبر هستند و این مطلع شدن از هم با سرعتی هزاران برابر سرعت نور اتفاق می افتد. در واقع خواص مکانیکی این ذرات باهم جفت شده اند و در آینده تحت تاثیر یکدیگر واقع می شوند.

تاریخچه کشف این پدیده به زمانی می رسد که انشتین و شرودینگر بر سر فلسفه کوانتوم با یکدیگر مباحثه داشتند. سر انجام هر دو با این عقیده که طبق اصل نسبیت خاص انشتین هیچ سرعتی بیشتر از سرعت نور نمی تواند باشد، همبستگی کوانتومی را جدی نگرفتند. اما، در سال 1962 میلادی، دانشمند ایرلندی به نام بل توانست پرده از راز این مساله بردارد. رابطه ریاضی که بل بدست آورد، به نامساوی بل مشهور شد. سر انجام در سال 1972 با انجام آزمایشی تجربی، نقض نامساوی بل تایید شد که به معنای وجود همبستگی کوانتومی بود. بعدها در سال 2008 صراحتا رابطه بین ذرات درهم تنیده ثابت شد. تصویر زیر اولین تصویر ثبت شده از این پدیده اعجاب انگیز می باشد.

کوانتوم

در اولین برداشت از مفهوم همبستگی کوانتومی، ارتباط آنی دو ذره بدون هیچ واسطه ای است. یعنی بدون درنظر گرفتن بعد زمان، کانالی بین دو نقطه مکانی شکل می گیرد که ارتباط بین این دو نقطه را توجیه می کند. از این مساله در مسایل تله پاتی کوانتومی استفاده می شود. تله پاتی به ارتباط فراحسی بین دو شی گفته می شود که از نظر مکانی در فاصله دوری از یکدیگر قرار دارند و هیچ ارتباط منطقی بین آن ها وجود ندارد.

به علت فعالیت های پیچیده مغز هنوز رابطه بین تله پاتی و همبستگی کوانتومی به صورت عینی ثابت نشده است. اما هر دو مساله به تایید تجربی رسیده است. در ادامه مشهورترین مقالات در ارتباط با این مساله می پردازیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *