در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

مثبت بیندیشیم

افکار مثبت

مثبت اندیش

اندیشه مثبت یک الگوی رفتاری بسیار عالی و سالم و موثر است.

” آنگونه که ما واقعیت هارا درک می کنیم همانطور هم واقعیت هارا می سازیم “

این جمله بسیار درست است. واقعیات زندگی به خودی خود نه منفی است نه مثبت . یعنی آینده ی هر فرد تا حد خیلی زیادی به نگرش از زندگی بستگی دارد . اگر شما مثبت اندیش باشید واقعیات هم مثبت تر خواهد بود. چنین رویکرد و اندیشه ای قطعا در هرگونه اتفاقی در زندگی به نفع خواهد بود. و فراهم کننده ی کامیابی و موفقیت است . هرگونه که فکر کنید همان خواهد شد. البته تنها اندیشه ی مثبت کافی نیست بلکه اندیشه ی مثبت باید ما را به تلاش و سپس نتیجه ی خوب و موفقیت در زندگی سوق دهد.

 

تمرکز روی راه حل نه مشکلات :

افراد منفی متمرکز روی مشکلات هستند و مدام در حال جنگ با مشکلات هستند ولی افراد با اندیشه ی مثبت روی پیدا کردن راه حل متمرکز می شوند و می دانند که همه ی مشکلات قابل حل هستند.

یک فرد مثبت اندیش روی کم و کاستی ها ، محدودیت ها متمرکز نمی شود بلکه متمرکز روی داشته هاست و از داشته هایش نهایت استفاده را می کند.  نقاط تمرکز خود را تغییر دهید وگرنه جا برای افکار منفی باز می کنید.

 

خواص مثبت اندیشیدن :

مثبت اندیشی برای جسم و روان و زندگی خواص و اثرات بسیاری دارد. با توجه به قدرت بالای ذهن مثبت اندیشی در اکثر مواقع غیر ممکن ها را ممکن می کند. طبق تحقیقات انجام گرفته نگرش و افکار هر فرد نسبت به زندگی ، آینده او را تعیین می کند و باعث اتفاقات مثبت تر و بهتری می شود. بعضی از این اثرات مفید عبارت است از :

 • ایجاد آرامش ، اطمینان و اعتماد در زندگی
 • متمرکز شدن روی داشته ها ، اتفاقات خوب و مثبت و موفقیت ها
 • هماهنگی فکر و روح و روان وجسم جهت ایجاد اتفاقات خوب در زندگی
 • کاهش مشکلاتی که از افکار منفی ایجاد می شود مثل استرس و اضطراب ، نگرانی ، افسردگی و…
 • ایجاد و پرورش خلاقیت
 • افزایش انگیزه و امید و بهبود عملکرد
 • بهبود وضعیت جسمانی و افزایش آرامش
 • تاب آوری در برابر مشکلات و اتفاقات سخت زندگی
 • شادی
 • تجربه روابط موفق و بهتر
 • زندگی معنادار

 

راهکارهایی جهت تقویت مثبت اندیشیدن :

اگر فردی هستید که به طور افراطی منفی نگر هستید و این منفی نگری تاثیرات بدی روی کار و زندگی و روابط شما دارد بهترین کار مراجعه به روانشناس و مشاور و ریشه یابی آن و سپس گرفتن راهکارهای عملی است که بسیار کمک کننده خواهد بود که در اینجا به بعضی از این راهکارها می پردازم :

 

1. معاشرت با افراد مثبت اندیش و تاثیر کمال همنشین :

همنشینی با افرادی که منفی نگر نیستند و نگرشی مثبت به زندگی و اتفاقاتش دارند تاثیرات بسیار زیادی بر انتخاب ها و تصمیمات شما در زندگی دارد. فضاهای مثبت قابل انتقال هستند و با مشاهده و همنشینی قابل یادگیری و ایجاد سبک زندگی مثبتی می شود.

 

2. تصویر سازی مثبت داشته باشید :

بی شک تصمیمات و عملکرد هر فرد از ذهنیات و افکار و احساس او تاثیر می گیرد. بنابراین یک روش رسیدن به نگرش مثبت و مثبت اندیشی توجه به تصویر سازی ذهنی مثبت است. پس هر چیزی را که می خواهید در ذهن خود به تصویر بکشید و آن را پر از لحظات خوب ، موفقیت ، شادی و زندگی خوب کنید . این تصویر سازی ها باعث بهبود عملکرد و اقدامات بسیار موثری جهت رسیدن به اهداف و موفقیت و زندگی بهتر است.

 

3. زندگی در لحظه حال :

بسیاری از استرس ها و افکار منفی بدلیل زندگی در گذشته و یا اضطراب برای آینده است.. اگر در لحظه ی حال زندگی کنید متمرکز روی اقداماتی هستید که در لحظه انجام می دهید و در گذشته ای که به اتمام رسیده نیستید و از آینده ای که هنوز نرسیده ترسی ندارید و همین باعث تقویت مثبت اندیشی می شود.

 

4. مشکلات را بپذیرید و روی راه حل ها متمرکز شوید :

قبل از حل هر مشکلی لازم است که آن را کاملا قبول کنید. افکارتان را کنترل کنید و کاملا باور کنید که کنترل زندگی در دست خود شماست. بجای گله روی راه حل ها تمرکز کنید تا تعارضات و مشکلات  پیش آمده را به خوبی حل و فصل کنید.

 

5. گذشته و خطاهای خودتان را ببخشید :

ذهن میل به فکر کردن گذشته و آینده را دارد . به همین خاطر است که بسیاری از افراد از خطاهای گذشته احساس گناه دارند . خودتان و گذشته ای که تمام شده و دیگر قابل برگشت نیست ببخشید و فکر کردن در مورد آن را کنار بگذارید و سعی کنید بجای آن موفقیت های هرچند کوچک د اتفاقات خوب زندگی را در ذهن خود پررنگ کنید که باعث تقویت مثبت اندیشی می شود.

 

6. عدم پیگیری و صحبت نکردن درمورد اخبار منفی و اتفاقات ناخوشایند :

توجه بیش از اندازه به اتفاقات منفی و ناخوشایند باعث بزرگ شدن افکار منفی ، نگرانی ، مشکلات در ذهن می شود. بجای آن توجه و تمرکز خود را روی اتفاقات و اخبار مثبت بگذارید و به هیچ عنوان پیگیر حوادث منفی نباشید.

 

7. کارهای لذت بخش انجام دهید :

باوجود مشغله های زندگی زمانی را برای کارهایی که دوست دارید و فقط از آن ها لذت می برید اختصاص دهید . عدم اختصاص فرصت برای انجام کارهایی که لذت بخش است در زندگی باعث ضعیف شدن عملکرد و افکار منفی می شود.

 

8. اعتماد به نفس خود را افزایش دهید :

اعتماد به نفس و مثبت اندیشی رابطه ای مستقیم با هم دارند. وقتی به خودتان و توانایی هایتان اعتماد داشته باشید افکار مثبتی در مورد خودتان پیدا می کنید . حتی در صورت کارهای اشتباه و شکست هم چنان تلاش خود را ادامه می دهید.

 

9. تکرار جملات تاکیدی مثبت هر صبح و شب :

افکار هر کس با جملات ساخته می شود. سعی کنید جملات مثبت را تکرار کنید تا افکار مثبتی را برایتان ایجاد کند و افکار مثبت عملکرد بهتری را در زندگی همراه خواهد داشت.

 

10. قدردانی و شکر گزاری :

قدردانی و تشکر از خدا مهمترین ویژگی در تقویت مثبت اندیشی به شمار می آید. در مقابل سختی ها ، کاستی ها ، مشکلاتی که در همه ی زندگی ها بوجور می آید نعمات بسیاری هم وجود دارد که باید بخاطر آنها از خالق خود سپاسگزاری کرد. هرصبح و شب پنج دقیقه به تمام نعمت ها فکر کنید و بخاطر همه ی آنها خدا را شاکر باشید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *