در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

اگر می خواهید فقیر بمانید این مطلب را نخوانید. (مدیریت هزینه های زندگی)

مقدمه:

مهم نیست درآمد شما ماهی2 میلیون تومان باشد یا20 میلیون تومان; مهم این است که آیا سرمایه شما درحال رشد است یا درحال از دست رفتن.
درواقع پولدار شدن فقط جمع کردن پول و دارایی نیست، بلکه مدیریت آن نیز مهم است; چه بسا بر اثر همین سوء مدیریت ها, ماهانه کلی هزینه تعمیر یا خرید مجدد وسایل مورد نیاز را انجام می دهید یا قبل از اینکه ماه به آخر برسد تمام درآمد خود را خرج هزینه های غیر ضروری کنید. در این مواقع باید مهارت مدیریت هزینه های زندگی را فرا بگیریم.

 

تعریف مدیریت هزینه ها:اگر می خواهید فقیر بمانید

برنامه ریزی مالی به تعریف کارشناسان اقتصاد خانواده, مجموعه ایی از پیش بینی های مالی است که فرد برای یک زندگی آسوده در آینده به آن نیاز دارد.
در این برنامه ریزی علاوه بر سرمایه گذاری و پس انداز, وضعیت امروز خانواده هم بررسی می شود.
و وقتی اهداف مالی مشخص شد, روش های رسیدن به اهداف هم طبق شرایط مالی خانواده بررسی خواهد شد. اولین و بهترین راه برای برنامه ریزی مالی، بودجه بندی و مدیریت هزینه هاست, این امر کمک می کند تا از هزینه های اضافی جلوگیری شود و به ما در هزینه های غیر مترقبه و ناگهانی کمک می کند.
مدیریت هزینه ها در خانواده, به فرزندان از سنین خردسالی آموزش می دهد که چگونه پول خود را خرج کنند; آنها یاد می گیرند با کنترل کردن مخارج و درآمدها, می توان راحت تر زندگی کرد و دارایی را افزایش داد.

 

مدیریت هزینه های زندگی چه کمکی به ما میکند:

یکی از اصولی که باید در مدیریت هزینه ها رعایت شود توجه کردن به نحوه ی خرج کردن پول است.
در قران کریم, سوره ی اسراء، آیه ی 28، خداوند می فرماید: و نه هرگز دست خود را محکم به گردنت بسته دار(نه آنقدر خسیس باش) و نه بسیار باز و گشاده دار( و نه زیاد ولخرج ) که هرکدام کنی به نکوهش و درماندگی خواهی نشست. پس درمیابیم که ولخرجی و بی حساب و کتاب خرج کردن به همان اندازه مورد نکوهش قرار داده شده که خساست.

اما شما اگر از آن دسته افرادی هستید که ماهیانه اقساط زیادی را بابت وسایل غیر ضروری و تجملاتی می دهید, اگر پس انداز کردن را جزو هزینه لوکس زندگی می دانید، یعنی می گویید هرچه. از حقوقم باقی ماند را پس انداز میکنم ,اگر دخلتان از خرجتان بیشتر است و هر ماه پول کم می آورید, اگر قبض هایتان به تعویق می افتد و از خرید وسایل مصرفی تان کم نمی کنید و اگر خریدهای احساسی انجام می دهید؛ در مورد مدیریت هزینه های زندگی چیزی نمی دانید و این در بلند مدت از ثروتمند شدن شما جلوگیری می کند.

روش های مدیریت هزینه های زندگی:راهکارها

لازم است قبل از شروع برنامه ی مدیریت هزینه های زندگی, سایر اعضای خانواده را هم از برنامه ریزی تان آگاه کنید و آنها را مشارکت دهید و تاکید کنید که با این پس انداز و صرفه جویی به فکر آینده و رفاه خانواده هستید.

1.  10%از درآمد خود را به پس انداز اختصاص دهید . این پس انداز در بلند مدت می تواند موجب سرمایه گذاری و بالابردن سطح رفاه خانواده شود.
نکته: نگران نباشید کاری که با 100 هزار تومان می توانید انجام دهید با 90تومان هم می توانید.

2.  یکی از راه های پس انداز و سرمایه گذاری استفاده صحیح و مراقبت از وسایل مصرفی مثل لوازم برقی ,مواد غذایی,پوشاک و…است.

3. مبل و صندلی تان را رنگ کنید و پرده ها را با کمی خلاقیت زیبا تر کنید. گاهی وسایل به جای تعویض نیاز به کمی تغییر وتعمییر دارند.

4. حتمن در هفته یک روز را بعنوان روز بدون هزینه انتخاب کنید و سعی کنید کمترین هزینه را در آن روز داشته باشید, اینکار را مثل مسابقه بین اعضای خانواده ترتیب دهید تا برای بچه ها هم جذاب باشد، به شرط اینکه در پایان روز به برنده جایزه دهید.

5. به مدت یک ماه تمام هزینه هایتان را بنویسید، در این صورت متوجه می شوید کدام هزینه غیر ضروری است و دور آن را خط بکشید.
نکته: حتما پولی که بابت هزینه حذف شده پرداخت می کردید را کنار بگذارید وگرنه حذف شدن و نشدنش چه فرقی می کند!!

6. پیش از خرید اطمینان پیدا کنید آنچه برایش هزینه می کنید یک نیاز است نه یک وسوسه.

نکته: حدالامکان تنها به خرید بروید زیرا بچه ها خرج می تراشند. و دوستان ممکن است در نظر شما تاثیر بگذارند.

7. کارت اعتباری خود را فریز کنید: در خرید کردن پول نقد را جایگزین کارت اعتباری کنید اینگونه کاملا متوجه می شوید چقدر پول از دست داده اید.
نکته: حتما طبق لیست خرید کنید و اول از وسایل ضروری شروع کنید.

8. با برندها خداحافظی کنید و به جای آن با کمی جستجو در بسیاری از زمینه ها محصولات ارزان قیمت ولی با کیفیت را جایگزین کنید.

9. چیزهایی را بخرید که بتوان چندین بار از آن استفاده کرد, حتی اگر قیمت اولیه ی اجناس کمی بالاتر باشد در بلند مدت در خرید دوباره ی ان صرفه جویی می شود.

10. در زمان های که همه اقدام به خرید محصولی خاص می کنند اگر برایتان مقدور است کمی دست نگه دارید,تا همان جنس را با قیمت کمتر وتخفیفات بیشتر بخرید.

در نهایت ثروتمند شدن به میزان درآمد شما
نیست به هنر پس انداز کردن است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *