در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

مدیریت و کنترل ذهن

ناخودآگاه nlp

تسلط و مدیریت ذهن چیست ؟؟

مغز و ذهن با اهمیت ترین عضو بدن هر انسان می باشد . تمام کارها و رفتارهای ما از ذهن سرچشمه می گیرد . وقتی که ما توانایی ریاست و کنترل ذهن خود را داشته باشیم و افکار و باورها را مدیریت کنیم مدیریت ذهن انجام داده ایم . باتسلط بر ذهن می توانیم کارها و اتفاقاتی که در زندگی پیش می آید را کنترل کنیم و به تمام خواسته های دلخواهمان نیز برسیم .

ذهن خود را بشناسیم ، آن وقت است که ذهن دستاوردها و رفتارهای جدیدی را برای ما خواهد آفرید .

 

ذهن به چه معناست ؟

اگر مغزمان را یک رایانه در نظر بگیریم کل مغز سخت افزار این رایانه است و ذهن هم برنامه های اجرایی و نرم افزار آن تلقی می شود .برای کارکردهای مغز از کلمه ی ذهن استفاده می شود . هر انسانی می تواند فعالیتهای بسیار زیاد و متفاوتی را یاد بگیرد و به انجام برساند و مسیرهای عصبی بسیار زیادی را بیافریند و به توانایی زیادی برسد . کافیست بخواهد.

طبق تحقیقات گذشته هر انسان نابغه ای فقط ده درصد از مغز خود استفاده کرده است و این درصد در افراد عادی کمتر است .

طبق تحقیقات جدید مغز و ذهن همه ی انسانها شبیه هم است و با بیشترین ظرفیت خود در حال فعالیت است ، تنها فرقی که وجود دارد نحوه و میزان استفاده هر شخص از ذهن و نحوه ی مدیریتی است که بر ذهن دارد و هر کسی که بخواهد می تواند بهترین استفاده و بهره را از مغز خود ببرد .با تکنولوژی که در زندگی اکنون وجود دارد هر انسانی بیشتر از قدرت ذهن خود استفاده می کند . بدلیل اثر زیاد ذهن روی روابط و شغل و زندگی افراد مدیریت و کنترل و تسلط روی ذهن بسیار مفید و تاثیرگذار خواهد بود و می توانیم به بسیاری از اهداف خود دست پیدا کنیم.

زمانی که ما زیادی درگیر گذشته و اتفاقات ناراحت کننده و بازدانده ی گذشته زندگی مان هستیم یعنی ذهن و ضمیرناخودآگاه مارا کنترل و هدایت می کند .

بسیاری از تصمیمات گرفته شده در اثر ضمیر ناخودآگاه ذهن ماست که بیشتر اوقات به آنها دسترسی نیست و وقتی که خیلی اوقات علت تصمیمات گرفته شده را نمی دانیم همین علت است.

پس در انجام هرکاری و قبل از هر تصمیمی بر ذهن خود مسلط شویم و بجای اینکه ذهن مارا کنترل کند خود کنترل امور و ذهن را در دست بگیریم .

مثال : قبل از شروع هرکاری نگرانی و اضطراب دارید و مدام پیام هایی دریافت می کنید که اگر در این کار موفق نشوی چه پیامدهایی دارد . این دلهره و نگرانی ها باعث می شود که مانع عملکرد شما شود.

وقتی که با کارکردهای ذهن آشنا شوید به این باور می رسید که چون مسیرعصبی آن کار یا یادگیری درحال ساخت هست این نگرانی ها واسترس ها کاملا طبیعی است و وقتی شما متوجه این باشید به ذهن اجازه ی بزرگ کردن موانع و ترس ها و اضطراب ها را نمی دهید و افکار منفی باعث جلوگیری از موفقیت و انجام ندادن نمی شود.

“هیچ وقت اجازه ندهید که ترس از آینده ای که هنوز نیامده و شکست ها و موانع مانع از تلاش نکردن شود “

 

مدیریت ذهن و کنترل آن سخت است یا آسان ؟

بدلیل سریع بودن سیستم خودکار و تفکر که تصمیمات توسط آن انجام می شود و از پیش زمینه های ذهنی ما براین تصمیم گیری ها استفاده می کند مدیریت و کنترل ذهن کار راحتی نخواهد بود و نیازمند تلاش و مقابله با تفکرات سریع است تا تصمیمات منتخب تفکر سریع را انتخاب نکند .

با تلاش و تمرین است که می توان در مدیریت ذهن و افکار کاملا ماهر شد.

اگر تصمیم به مدیریت ذهن و کنترل آن دارید و عملکرد بهتری را در زندگی می خواهید شروع کنید .

 

منافعی که در یادگیری کنترل ذهن و اینکه اجازه ندهیم ذهن ما را به سمت دلخواه خود هدایت کند وجود دارد چیست ؟

 • موفقیت در مشکلات و مسائل زندگی
 • بهبود عملکرد در جنبه های گوناگون زندگی نسبت به گذشته
 • توانایی بودن در لحظه حال
 • بهبود وافزایش تمرکز
 • هدر نرفتن انرژی ذهنی و مغز بدلیل مسائل بی اهمیت و بیهوده
 • زندگی و حال بهتر و دلخواه
 • موفقیت های بیشتر و…….

مثال :

بطور مثال اینکه برای سلامتی باید حتما یه تایمی ورزش روزانه داشته باشید ولی همیشه از آن فرار می کردید با اینکه ضرورتش را می دانید ولی از آن دوری می کنید. شخصی می گفت خیلی دوست دارد ورزش کند اما هر روز بدلیلی نمی تواند و این جریان بسیار اورا اذیت می کرد . همیشه فکر می کرد که هر مشکلی که برای جسمش بوجود می آید بدلیل ورزش نکردن است ولی با وجود این شروع نمی کرد و هیچ حرکتی انجام نمی داد.

طبق بررسی های انجام شده این نتیجه حاصل شد که مدام ذهنش درگیر این بود که باید ورزش می کردم ولی امروز هم نشد و من ورزش نکردم.

وقتی یاد گرفت که ذهنش را کنترل کند وبا افکار منفی و مزاحم روبرو شود ، عذاب وجدانش از ورزش نکردن راحت شد وتوانست با آرامش ورزش کردن را هم شروع کند .

تمام این موضوعات به این دلیل است که ما کنترل زندگی را به ذهن داده ایم و اجازه دادیم مارا هرطور که می خواهد هدایت کند و مدام نگرانی های کارهای عقب مانده ، ترس ها ، استرس هارا به ما یادآوری شود و همچنین هم مارا از کارها و یادگیری های جدید و انرژی بیشتر باز دارد. ولی وقتی خود برذهن وافکار مسلط شویم متوجه خواهیم شد که می توانیم عملکرد بهتری داشته باشیم و همچنین مسیر عصبی هر چیز جدیدی راهم بسازیم و توانایی های بیشتری کسب کنیم.

mind control drones

چگونه مدیر وفرمانده ی ذهن خود باشیم ؟؟

 • یکی از روشهای کنترل ذهن این است که قبل و هنگام تصمیم ها فکر کنیم و همان لحظه این را به یاد داشته باشیم که اجازه ندهیم ذهنمان را مدیریت کند.
 • مقصر اذیت شدن از وقایع تلخ گذشته فقط خودمان هستیم که این اجازه را به ذهنمان دادیم . همیشه موقع ناراحتی با خود گفتگو داشته باشیم که دیگر اجازه نمی دهم ذهنم من را کنترل کند و دیگر به آن موضوع فکر نکنیم . همچنین وقت خودرا با یک موضوع مهم و جالبی پرکنیم و خود را سرگرم کنیم : مثلا هنگام ورود افکار مزاحم و منفی به یکی از دوستان تافن کنیم و باسرگرم شدن باصحبت با او ذهن را از افکار منفی منحرف کنیم. مدتی بازی های فکری انجام دهیم . ورزش کنیم و……

اگر که افکار مزاحم و منفی دوباره به ذهن رسید نگران نباشیم چون طبیعی است . با این افکار مبارزه نکنیم فقط سعی کنیم که به آنها فکر نکنیم و آنهارا در گوشه ای از ذهن نگه داریم و به آنها بگوییم فعلا نمی توانیم به آنها فکر کنیم و بعدا در فرصت دیگری به آنها می رسیم ، اینطور کم کم فراموش می شوند.

 • آنقدر برای خود و زندگی پیش رو ارزش قائل شویم که اجازه ندهیم افکار مزاحم ذهن باعث از بین رفتن لحظات ما شود. بارها تکرار کنیم تا ملکه ذهن مان شود که نباید به افکار مزاحم و منفی و بازدارنده بهایی دهد. در واقع با تکرار و شرطی شدن ذهن ، ذهن خواهد فهمید که این افکار نتیجه ای ندارد و به طرز عجیبی پاک می شوند . و در صورت یادآوری دوباره هم ناراحت کننده نیستند و انواع افکار و باورها موضوع دیگری است که در مقاله های بعدی به آن می پردازم.
 • گاهی فکر می کنیم که ذهن قدرتی خیلی بیشتر از ما دارد و گاهی هم یک فکر مخرب و منفی را از گوشه ی ذهنمان می آوریم و مثل بادکنک بزرگش می کنیم که هر لحظه ممکن است به خودمان آسیب بزند . گاهی به خود و تصمیم هایمان شک داریم و این شک مارا اذیت می کند ، اینجا ما تحت سلطه و کنترل ذهن خود هستیم . متوقف شویم . کنترل ذهن را برداریم ، اینجاست که هرچه ذهن می گوید غیرممکن است بشود ، موفق نمی شوی و……را نباید باور کرد.
 • آرامش خود را حفظ کنیم و کاملا به ذهن و افکارش آگاه شویم .
 • برای اهداف خود برنامه ریزی داشته باشیم .
 • برای افکار ، اهداف و فعالیت هایمان اولویت بندی داشته باشیم ، نظم باعث آرامش در کارها و بهبود عملکرد می شود .
 • افکار منفی و محدود کننده و مزاحم را به افکار سازنده و مثبت تبدیل کنیم .
 • با انسانهای منفی نگر با ذهنی منفی معاشرت نکنیم .
 • در گفتگوهای ذهنی فقط از عبارات مثبت استفاده کنیم .
 • همیشه حس شادی ، قدرت و انگیزه را در خود زنده نگه داریم .
 • در تلاش برای اهداف دنبال تایید و تکذیب و قضاوت های دیگران نباشیم . طوری نباشد که که با تایید های دیگران رشد کنیم و با تکذیب آنها ناامید و بی انگیزه شویم .

و در آخر شروع کنید و هر چه زودتر اقدام کنید امیدوارم که این نکات را واقعی و کامل و با تمرکز انجام دهید و تمرین داشته باشید قطعا نتایج آن را خواهید دید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *