در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

مراقبه و تن آرامی

چرا مراقبه

 مراقبه چیست ؟

مراقبه عمل درون پویی و تن آرامی و به معنای تمرکز ذهن در بدن است که به آن مدیتیشن هم می گویند .
در حقیقت مراقبه مجموعه فنون و روش هایی است که با آن بر ذهن می توان تسلط پیدا کرد و به موجب آن به آرامش جسمی و ذهنی رسید . امروزه انسان با این روش به درمان بسیاری از بیماری پرداخته ، زیرا به این نتیجه رسیده است که تمام بیماریهای جسمی ریشه در ذهن ناسالم دارد و نا هماهنگی انرژی در اعضای بدن سبب انواع بیماری هاست.

مراقبه هماهنگی با انرژی منبع است و با این کار زمانی را پیدا می کنیم که برای عبادت خداوند وقت بگذاریم .و در واقع انرژی خود را بازیابی کنیم .

مراقبه عمل درون پویی و تن آرامی

 چرا مراقبه؟

در مراقبه یا مدیتیشن سعی بر آن است که هرگونه فکری که موجب مقاومت در انسان می شود را رها کرده تا ذهن کاملا ” آرام بگیرد . در هنگام مراقبه، با کنترل بر حواس فیزیکی خود تلاش می‌کنیم که سطح انرژی خود را، بالا برده ، درست همان کاری که خواب با بدن ما می کند . ولی با این تفاوت که وقتی خوابیم نمی فهمیم که سطح انرژی ما بالا می رود اما در مراقبه چون آگاهانه در کم کردن توجه مان  به محیط تسلط داریم ، لذا دریافت انرژی کاملاً برای ما مشهود است .
کاری که در مراقبه با افکار و احساسات خود می کنیم این است که آنها را خاموش نمی کنیم بلکه بدون اینکه آنها را قضاوت کنیم شروع به درک بهتر آنها کرده و تلاش می‌کنیم با فرآیند آرام بخشی که داریم از حال نا خوش به حال خوش برسیم .
در هنگام مراقبه ، تقریباً ما کمتر فکر کرده و بیشتر بر درون خود متمرکز هستیم و حالتی غیر مقاوم نسبت به کلیه افکارمان پیدا می‌کنیم و بدین ترتیب ارتعاش خود را بالا برده و کمک می کنیم با دریافت هرچه بیشتر انرژی کائنات سطح انرژی خود را تجدید کنیم .
بدین صورت که باید آرام کردن بدن ، اصل کار ما باشد و به اموری بپردازیم که با وجود آنها افکاری که آزارمان می دهد را پشت سر بگذرانیم باید خاطرات خوش زندگی را مرتب یادآوری کنیم و دنبال لحظه های خوبی باشیم که با آن خاطرات ایجاد می‌شود چون در این لحظه هاست که انرژی خالص مثبت وجود دارد .

چگونه مراقبه کنیم

  چگونه مراقبه کنیم؟

برای مراقبه لازم نیست حتماً در مکانی خاص قرار بگیریم هر محیطی که در آن جا زیاد رفت و آمد نباشد و ترجیحا” نور کم باشد ، می تواند جای مناسبی برای مراقبه باشد . فقط کافیست که در آن به راحتی بتوان بر افکار و حواسمان و حتی احساساتمان کنترل داشته و بیشتر تمرکز خود را به درونمان متوجه کنیم ،  شاید باغچه حیاط مان ، حمام خانه ،حتی انباری و اتاق خواب . حتی محیط کار . اگر در حین مراقبه  اشتباهی هم رخ داد ، اشکالی ندارد . مهم اینست از انجام مدیتیشن راضی و خوش حال باشیم و پس از آن لبخند بزنیم .

برای شروع مراقبه ملزم به گذاشتن وقت زیادی برای این کار نیستیم ، می توانیم با روزی ۲ دقیقه شروع کرده و کم کم آنرا زیاد کنیم ، شاید در ابتدا زیاد جدی به نظر نیاید امابه مرور به آن عادت  می کنیم . و روزانه ۱۵- ۱۰ دقیقه کافی است که ما توان و انرژی خود را بازسازی کنیم و لازم نیست زیاد در این زمینه به خود سخت بگیریم.

برای مراقبه کافی است در جایی راحت

 

برای مراقبه کافی است در جایی راحت ایستاده ،نشسته یا چهار زانو بنشینیم یا این که  دراز بکشیم به شرط اینکه خوابمان نبرد ، در این حالت تمرکز خود را بر تنفس خود برده و بگذاریم نفس به آرامی بیاید و برود حتی می توانیم آن ها را بشماریم . بدن خود را دوست بداریم و به آن توجه کنیم  از کف پا تا فرق سر و جریان انرژی را در آن دنبال کنیم ، هر گونه فعالیت ذهن خود را متوقف نموده ، ولی یادمان نرود فعالیت ذهن طبیعی است و کارش تولید فکر است و اگر فکر مزاحمی بر ما وارد شد سعی کنیم آن را پذیرفته و به راحتی از آن عبور کرده و در صورت لزوم با افکار مثبت جایگزین کنیم ی با این کار انرژی در اطراف بدن ما جریان یافته و بدن آرام می گیرد .چشم ها اگر بسته باشد ذهن راحت تر در این وضعیت استقرار می یابد و هوش ذهنی به مغز و روح ما متمرکز می شود .همین وضعیت به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه تاثیر خود را بر ذهن ما خواهد گذاشت .

 خلاصه

شاید مدیتیشن کار آسانی نباشد ولی فواید فوق العاده مفید و زیبایی دارد . لازم است بدانیم ما در مدیتیشن و مراقبه قرار نیست به فردی بهتر و یا انسانی دیگر تبدیل شویم ، بلکه می خواهیم با کنترل خود و افکارمان، با خود واقعی ، ارتباط بیشتری بگیریم  و آن را بهتر درک کرده تا در برخورد با مشکلات و مسایل انعطاف پذیرتر عمل کنیم و احساساتی مانند درماندگی، خشم ،   اضطراب ، نا امیدی و استرس را در حین مراقبه کمی همراهی کرده و نا خودآگاه ریشه یابی نماییم . ضمیر ناخودآگاه خود را ، آن طور که می خواهیم برنامه ریزی کنیم وکم کم زندگی خود را با شادی و نشاط آمیخته و بر اساس قانون جذب هر آنچه را می خواهیم به دست آوریم . و همواره سپاسگزار خدای مهربان و زیبای خود برای دریافت این همه نعمت و فراوانی باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *