0

آشنایی با مسیر شغلی کارآفرینانه یا پروتئین

موفقیت ثمره خودشکوفایی

سلام، امروز می خوایم در مورد یکی از مسائل مهم و چالش برانگیز در زندگی صحبت کنیم . چیزی که شاید همه ما از دوران نوجوانی تا میان سالی با آن مواجه هستیم و به دنبال کلیدهای رشد و توسعه و در نهایت موفقیت در آن می‌گردیم. چیزی که داشتن و موفقیت در آن ما را به نقطه اوج تامین نیازها یعنی نیاز به خودشکوفایی می‌رسونه و نداشتن و یا عدم موفقیت در آن باعث سردرگمی، افسردگی، از دست دادن عزت نفس و در نهایت حضیض میشه.
بله این فاکتور بسیار مهم در زندگی ما چیزی نیست جز ورود به یک عرصه از کسب و‌کار و یا داشتن مسیر شغلی متنوع و کار افرینانه که بطور همزمان هم نیازهای ما رو تامین کنه و هم توانایی‌ها و استعدادهای نهفته ما رو تامین کنه.

مسیر شغلی کارآفرینانه

در مسیر کارآفرینانه چه هست؟

حرکت در مسیر شغلی کارآفرینانه مانند حرکت در یک هزار توی پر پیچ و خم میمونه که اگر چشم بسته در آن قدم بردارید ممکن است کن بشید و یا هزینه و زمان زیادی را تلف کنید. دقت کنید که در این حصار تو باید سرمایه خودتون مدیریت کنید و به برندیگ خودتون برسید. یعنی شناخت کافی از خودتون پیدا کنید و هم خودتون رو به دیگران معرفی کنید. همچنین برای موفقیت روش در یک مسیر شغلی کارآفرینانه علاوه بر خودشناسی نیازمند خلاقیت و نوآوری هم هستید. علاوه بر این ها برای دستیابی به موفقیت در مسیر شغلی به یک گام کلیدی دیگر نیاز دارید هدف‌گذاری در مسیر شغلی است و یادگیری اینکه چطور باید تعیین هدف کنید. آخرین مطلبی که باید بهش توجه کنید حرکت در یک مسیر شغلی متنوع به جای انتخاب یک شغل دائمی و یا امنیت شغلیه.

حالا بیایید مطالبی را که گفتیم جمع بندی کنیم.
همان طور که گفتیم مجموعه عوامل زیر ما را به سمت یک حرکت در یک مسیر شغلی کارآفرینانه یا پروتیین سوق می‌دهد:

1. مدیریت سرمایه
2. خودشناسی و برندینگ
3. به کارگیری خلاقیت و نوآوری در مسیر شغلی
4. تعیین هدف و یا هدف‌گذاری
5. انتخاب یک یا چند مسیر شغلی متنوع
توجه به این عوامل برای ما یک جهت گیری شغلی ایجاد می‌کند که به آن جهت گیری مسیر شغلی کارآفرینانه یا پروتئین می‌گویند و عوامل زیر بیان می کند که که چرا امروزه به دنبال جهت گیری شغلی پروتئین هستیم.
1. اهمیت موفقیت روانی و توسعه مستمر به جای پیشرفت و قدرت
2. استفاده از خودآگاهی و عزت نفس به عنوان ابعاد هویتی خود
3. تاکید بر آزادی عمل و رشد که لازمه تطابق با محیط کسب و کار بسیار متغیر امروزیه
4. وجود پدیده شغل زدایی
به این دلیل اسم اون رو مسیر شغلی پروتئین گذاشتند که این حرکت به رفتار یکی از خدایان یونانی به نام پروتئوس شباهت داره. پروتئوس در دریا زندگی می‌کنه و قادر که هر لحظه خودش رو به یک شکل جدید در بیاره. ویژگی‌های دریا بی‌شباهت به محیط کسب و کارهای متلاطم امروزی نیست و ما در این محیط ناچاریم که مانند پروتئوس مسیر شغلی متنوعی را که همراه با نوآوری باشه برای خودمون انتخاب کنیم. این یعنی همون کارآفرینی در انتخاب مسیر شغلی.

چگونه در مسیر کارآفرینانه و یا مسیر شغلی پروتئین قرار بگیریم؟

خب حالا برای قرار گرفتن در یک مسیر شغلی پروتئین چه کاری باید انجام بدیم. مراحل زیر در تعیین مسیر شغلی به شما کمک می‌کنه که بتونید در موفقیت رو لمس کنید:
• بررسی و ترسیم وضع موجود
• خودآگاهی
• هدف گذاری
• کسب مهارت ها
• زمان بندی فعالیت ها
• ارزیابی
اجرای این گام‌ها به شما کمک می‌کنه که نقشه راه مسیر شغلی خود رو طراحی و ترسیم کنیم. نقشه راه(road map) به شما کمک می‌کنه تا قدمهاتون رو در زمان مناسب، با فعالیت‌های درست، با شناخت ریسک‌ها و تهدیدات و مدیریت هزینه‌ها به هدف نهایی در مسیر شغلی برسیم.
در مقالات بعدی بهتون میگم که چطور و با چه ابزار‌های می‌تونید گام‌های بالا رو اجرا کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *