در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

می دونستی زاکربرگ؟!

مارک الیوت زاکر برگ در تاریخ 14 می 1984 در حومه‌ی نیویورک و در یک خانواده تحصیل کرده بدنیا آمد. او چهارمین فرزند و تنها پسر ادوارد زاکربرگ دندانپزشک و کارن کمپنر روانشناس بود.

کودکی و نوجوانی زاکربرگ:

مارک از دوره نوجوانی نرم افزار می‌نوشت و استعداد فوق العاده‌ایی در این زمینه داشت و پیشرفتش بقدری سریع بود که گاها از مدرس خصوصی برنامه‌نویسی‌اش هم جلو میزد.

مارک در سن 12 سالگی یک نرم افزار خانگی به اسم زاکنت ساخت و در دوران دبیرستان یک نرم افزار پخش رسانه‌ایی به اسم سیناپس که مخصوص فایل‌های صوتی mp3  بود. در همان زمان شرکت‌های بزرگی مثل ماکروسافت و AOL  پیشنهادات وسوسه انگیزی به او دادند که مارک همه‌ی آنها را رد کرد.

جوانی و دانشگاه زاکربرگ:

وی در سال دوم حضورش در هاروارد به چهره معروف برنامه‌نویسی کمپ دانشگاه تبدیل شده بود و از همان زمان وب سایت فیس بوک که ابتدا صرفا جهت سرگرمی ساخته شده بود کلید خورد. این تجربه گرچه ابتدا بازخورد خوبی نداشت و با اعتراضات برخی از دانشجویان و مسئولین دانشگاه روبرو شد اما باعث شد مارک به علایق و نیازهای جامعه پی ببرد.

زاکر برگ

طلوع فیس بوک:

در فوریه 2004 مارک برنامه نویسی وب سایت جدیدی به نام  thefacebook.com را به کمک 4 تن از دوستانش شروع کرد که ابتدا برای دانشگاه هاروارد و سپس در کالج‌ها و دانشگاه‌های دیگر هم توسعه یافت. شرط اصلی ورود به فیس بوک داشتن یک ایمیل و عکس شخصی بود. کم کم انقدر کار فیس بوک بالا گرفت که مارک ناچار شد از دانشگاه انصراف دهد و تمام وقت خود را روی این پروژه بگذارد. مهم‌ترین ویژگی فیس بوک این بود که کسانی که در دنیای واقعی باهم دوست بودند در فیس بوک هم می‌توانستند با هم بصورت آنلاین ارتباط برقرار کنند. کمی بعد پای کسانی مثل بیل گیتس هم به وبسایت فیس بوک باز شد!

درآمد زایی به روش فیس بوک:

در سال 2018 ارزش خالص درآمد این شرکت به 1.5 میلیارد دلار می‌رسید. نرخ رشد این شرکت هم طی سه سال 6 برابر شده بود. درآمد اصلی فیس بوک از تبلیغات متنی در صفحات شبکه‌های اجتماعی بدست می‌آید. تعداد روز افزون کاربران و زمانی که آنها در این وبسایت صرف می‌کنند، به درآمد حاصل از تبلیغات تبدیل شده است.

زاکر برگ صاحب اینستاگرام و واتساپ و مرد سال مجله تایم 2010 :

مارک یک استراتژیست بزرگ است که شرکت‌های مستقل را خریداری می‌کند تا زیر چتر فیس بوک به فعالیت‌های خود ادامه دهند. هدف بنیان‌گذار و میلیاردر 26 ساله ی فیس بوک پیدا کردن و کشف افراد با استعدادی بود که قادر باشند یک شبه یک پروژه‌ی خوب راه‌اندازی کنند. ریچارد استنگل سردبیر مجله تایم که مارک را قهرمان و مرد سال خود انتخاب کرده در باره ی او می‌نویسد:” شبکه‌ی اجتماعی زاکربرگ همه‌ی انسان‌های دنیا را به هم متصل کرده است. فیس بوک بزرگترین کشور جهان است که هیچ دولتی در دنیا به پای او نمی‌رسد.”

مارک و همسرش پریسیلا چان عهد کردند پس از تولد دخترشان 99 درصد سهام فیس بوک خود را به بهبود پتانسیل‌های انسانی، برابری و توسعه جهانی اختصاص دهند.

جملات به یادماندنی زاکر برگ:

  • بزرگترین ریسک، ریسک نکردن است. در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است، تنها استراتژی شکست خوردن، شکست ناپذیری است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *