در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

نکات طلایی برای کسانی که میخواهند شاد باشند اما نمیتوانند.

مقدمه

 

 

شادبودن تنها انتقامی است که میشه از دنیا گرفت
شاد بودن

 

چه چیزی واقعاً مارا شاد میکند ؟خود آگاهی از مؤلفه های اصلی تعیین کننده شادی حقیقی به هدایت بهتر افراد کمک میکند . شادی واقعی ،احساس رضایت ،تعهد و مسئولیت را تقویت میکند. ما انسانها به گونه ای هستیم که همیشه به دنبال زندگی شاد،خالی از استرس و تنش، با روابطی دوستانه همراه  با لذت و توازن هستیم .

از طرفی دیگر در دنیایی زندگی میکنیم که به دلیل پیشرفت تکنولوژی ،امکان تحقق بخشیدن به آرزو هایمان را داریم . پیشرفته ترین نظام های آموزشی را داریم. پیشرفته ترین مراقبتهای بهداشتی،امکانات مالی ،غذای کافی و امنیت داریم.منابع و تسهیلات رفاهی داریم.چیزهائی که گذشتگان ما آرزوی آنرا داشتند.پس چطور بااین همه امکانات ،ما از فراهم آوردن یک فضای شاد و زندگی مطلوب عاجزیم.

مشکل کجاست؟

برای رسیدن به جواب این سوال کنی درنگ کنید و به چند سوال پاسخ دهید.

  • آیا شادی تان مهمتر از ثروت شماست؟
  • شادی تان مهمتر است یا نظر دیگران درمورد شما؟
  • شادی مهم تر است یا دستاوردهای تان در زندگی؟

نیازی نیست باعجله جواب بدید .کامل و عمیق فکر کنید. واقعیت این است که ما به عنوان یک انسان یکبار به دنیا می آییم.زندگی به سرعت میگذرد.طوریکه گاهی از افراد مسن درمورد جوانی شان میپرسی میگویند انگار دیروز بوده است. عمرتان در حال گذراست. حیف است که دراین فرصت کوتاه و گذرا ،شاد نباشی و یک زندگی شاد و با رضایت قلبی را تجربه نکنیم.

مانمیدونیم چطور شاد باشیم؟

درک شادی و ریشه های آن به ما این امکان را میدهد که بیشتر در خلق شادی بکوشیم.اما عموما ما درمورد شادی دچار اشتباه میشویم و انگار با چشم بسته در جستجوی آن هستیم.کارهائی را انجام میدهیم ک عملا موجب شادی ما نمیشوند و به طور لحظه ای مارا شاد میکنند .پیش داوریهای  ما درمورد شادی نشان میدهد ما عموما در مورد شادی دو اشتباه میکنیم.

  • فکر میکنیم شادی منشا بیرونی دارد.
  • تفریح را با شادی اشتباه میگیریم.

ما فکر میکنیم شادی با عوامل بیرونی مثل شهرت،زیبائی،پول و ثروت رابطه مستقیم دارد.در حالیکه اصلا چنین نیست همان طور که ما میبینیم بسیاری از افراد دراوج زیبائی،شهرت یا ثروت دست به خودکشی زدند زیرا به شادی لازم و رصایت کامل از زندگی خود نرسیدند.

این چه پیامی برای ما دارد؟ رویدادها و تجربه های بیرونی ،شادی واقعی را به وجود نمی اورند.شاید نتوانیم ارتقا شغلی داشته باشیم یا ماشین مورد علاقمون را بخریم ،ولی شادی ما وابسته به این مسائل نیست .به موقعیت و ثروت ما بستگی ندارد. شادی یک حالت درونی است که چگونگی احساس ما نسبت به آنچه داریم را نشان میدهد .شاد ی اگر از درون ما نشات بگیرد.بادوام هست و تاثیر مثبت برما میگذارد. درصد زیادی از شادی ما بستگی به نوع نگرش ما به دنیای پیرامونمان دارد.

ما تفریح را با شادی اشتباه میگیریم.

ماعموما،تفریح کردن را با شادی،یکی درنطر میگیریم.ولی اشتباه میکنیم .این دو کار کاملا باهم متفاوت است. از طرفی در هنگام تفریح کردن در مغز ما دوپامین ترشح میشود که به ما حس لذت میدهد .دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که به کنترل مراکز پاداش و لذت مغز کمک میکند و زمانیکه ما کاری راکه دوست داریم انجام میدهیم ترشح میشود.ولی دوپامین اعتیاد اور است.هرچه بیشتر خوش بگذرانیم  بیشتر احتمال دارد که به اینکار معتاد شویم.در نهایت آن یک مسابقه دائمی است که دران ما دایم بدنبال ترشح بعدی دوپامین هستیم.خوشگدرانی تجربه ای زودگذر است که با فروکش کردن ماده ای بنام دوپامین ،به سرعت از بین میرود.

 

شادی واقعی

شادی واقعی تجربه بلند مدت از  یک زندگی رضایت بخش،هدفمند و معنادار است.شادی،تجربه ای است برآمده از عمق وجود آن هم صرف نظر از فراز و فرود های زندگی .

شما توانایی این را دارید که کیفیت، چگونگی و میزان شادی‌تا را در اختیار خودتان بگیرید و عملکردی متناسب با آن داشته باشید. می‌توانید عاد اتی بلند مدت در زندگی‌تان ایجاد کنید، عاداتی که زندگی و روزهای رضایت‌بخش‌تر، کاملتر و شاد تری را برای‌تان به ارمغان بیاورند.

 

چکیده

از همه ی این موارد میتوان برداشت کرد که  همه ی  این امکانات بیرونی فقط یک شادی زود گذر و بی دوام را در ما ایجاد می کنند، پس درست نیست که ما دلمان را به این چیزها خوش کنیم و شادی واقعی را به این چیزها موکول کنیم.  برای شادی واقعی ابتدا باید شادی را در درون خود خلق کنیم و هسته ی شادی را در درون خود ایجاد کنیم و با تغییر دیدگاه خودمون به زندگی و پیش رفتن به سوی مثبت گرایی،به شادی واقعی دستیابیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *