در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

هفت درس بزرگ از زندگی کاری استیو جابز

به جرات می توان گفت که استیو جابز، یکی از تاثیرگذارترین افراد در حوزه‌ فناوری بود. او همان کسی است که مک، آیفون، آیپاد و آیپد را به جهانیان معرفی کرد. شرکت اپل هنگام بازگشت جابز در شرف ورشکستگی بود، اما به لطف تدابیر هوشمندانه‌ او، این کمپانی حالا با ارزش‌ترین کمپانی تاریخ تجارت جهان است.

امروز قصد داریم تا با هم به هفت درس مهم و بزرگ از زندگی کاری استیو جابز بپردازیم.

با ما همراه باشید…

 

1- سادگی را انتخاب کنید.

از نظر استیو جابز، سادگی نهایت پیچیدگی است. او به ایده های بسیاری “نه”گفته است تا بتواند محصولاتی را تولید کند که فقط شامل چیزهای مورد نیاز مشتری باشند و لاغیر. همانطور که در محصولات اپل مشخص است، جابز هیچ علاقه ای به چیزهای جذاب غیرمتعارف ندارد. مقاله نویسان مجله فورچون می گویند جابز از کسانی که به همه چیز “آری”می گویند متنفر است. جابز و تیم مدیریتی اش ترجیح می دهند افرادی صادق در کنار خود داشته باشند تا کسانی که از ایده های نامناسب حمایت می کنند.

استیو جابز

 

2- ذهن خود را مانند افراد مبتدی نگه دارید.

در آیین بودایی اصطلاحی وجود دارد به عنوان “ذهن مبتدی”. داشتن ذهن مبتدی یک موهبت است. جابز توصیه می کند که همه مسایل را با ذهنی باز بررسی کنید و آن ها را طوری توجیه کنید که گویی اولین باری است که با آن مواجه می شوید و خود را برای شگفت زده شدن آماده کنید.

ذهن مبتدی- آیین بودایی

 

3- ازخودتان انتظار تعالی داشته باشید. 

جابز می گوید سعی کنید معیار کیفیت باشید. بعضی ها به محیط هایی که در آن انتظار تعالی از فرد می رود، عادت ندارند. شرکت اپل که هر ساله محصولاتی به بازار ارائه می کند که گوی سبقت را از دیگران ربوده اند، تنها به این دلیل موفق شده است که جابز جز موفقیت و کمال چیزی را قبول ندارد. با وجودی که برخی او را یک دیکتاتور سازمان می نامند ولی او توانسته است اپل را تبدیل به شرکتی کند که دست کسی به آن نمی رسد.

ازخودتان انتظار تعالی داشته باشید

 

4- استعدادها را شناسایی و تربیت کنید.

شرکت اپل نزدیک به 90 هزار کارمند( تعداد شغل های مستقیم آن 90 هزار نفر می باشد در صورتی که به نقل از CNET، این تعداد برای کارکنان مستقیم و غیرمستقیم بالغ بر 2.4 میلیون نفر است) دارد. هر سال گردهمایی استراتژی شرکت با حضور گروهی از رهبران شرکت با عنوان یکصد کارمند برتر تشکیل می شود. با وجودی که احتمالا معدودی کارمندان جزء نیز در این گروه انتخاب می گردند. کسانی که مهارت های قوی و ایده های عالی دارند. اپل به ما یاد می دهد که پرورش و تشویق استعدادها مهم تر از ساختارهای سازمانی مصنوعی است.

استعدادها را شناسایی و تربیت کنید

 

5- ایمان داشته باشید و پروژه های عجیبتان را رها نکنید.

چون ممکن است روزی تبدیل به پیکسار شوند. کمی پس از ترک اپل، جابز پرسودترین سرمایه گذاری عمرش را انجام داد. او با پرداخت پنج میلیون دلار گروهی از زبده ترین متخصصین گرافیک کامپیوتری را در قالب استودیوی پیسکار از جرج لوکاس خرید. در سال 2006 او پیکسار را به والت دیزنی به ارزش 7.4 میلیارد دلار فروخت و تبدیل به بزرگترین سهام دار دیزنی گشت.

ایمان به خود داشتن

 

6- از متفاوت بودن نترسید.

فروشگاه های اپل نمونه بارز این مسئله هستند. چی الیوت نویسنده کتابی در مورد جابز معتقد است این فروشگاه ها خطر بزرگی برای شرکت به شمار می رفتند اما جابز با نگاه متفاوتش و سرمایه گذاری روی همین تفاوت ها به موفقیت بزرگی دست یافت. جابز می گوید: نوآوری وجه تمایز بین یک رهبر و یک پیرو است!

از متفاوت بودن نترسید

 

7- به آنچه انجام می دهید عشق بورزید.

تنها راه انجام کارهای بزرگ این است که آنچه را انجام می دهید واقعا دوست داشته باشید. اگر تاکنون آن را نیافته اید به جستجویتان ادامه دهید و کنار ننشینید. اگر راجع به کارتان مشتاق و علاقمند نیستید، نمی توانید منشاء نوآوری باشید!

به آنچه انجام می دهید عشق بورزید

 

 

امیدوارم که این مطلب براتون مفید بوده باشه و ممنون از اینکه با ما همراه هستید.❤

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *