در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

کاریزما و کاریزماتیک

241639 178

کاریزماتیک باشیم

کاریزما چیست؟؟

به طورکلی کاریزما نوعی خصوصیتی است که برخی افراد دارند که به آنها افراد کاریزماتیک می گویند.

افراد کاریزما در ارتباط با دیگران ( در تعامل عادی روزانه و یا الگو و فرد الهام بخش در لایه های عمیق احساسی بر روی دیگران تاثیر می گذارند.

مجموعه ای از رفتارهاکه باعث جذابیت فرد میشود.به طورکلی مترادف کلمات جذاب و دلرباست. دارای شخصیت فوق العاده قوی وپرشوری هستند که معمولا طرفداران زیادی دارند. هیچکس به طور مادرزادی کاریزما متولد نمی شود بلکه در طول زندگی به روش آزمون وخطا در خود پرورش میدهد.

خبرخوب : زیبایی فیزیکی مهم نیست.!!!

کاریزما مقوله ی بحث برانگیزی است.

شاید خیلی ها با واژه ی کاریزما آشنایی ندارند اما شنیده اند که به فردی که وارد جایی می شود و بدون انجام کار خاصی یا زیبایی ظاهری خاصی تمام توجهات را به خود جلب می کند.یکی از راههای عالی برای کاریزما شدن دقت در رفتار وحالات افراد کاریزماتیک است. اسرارهارا کشف کنید و خودتان آن را امتحان کنید تا به شخصیت افراد کاریزما نزدیک  تر شوید.

ازجمله ویژگیهای آنها جذابیت شان از نظر دیگران ، اثر گذار بودن نظر و حضورشان ( جذبه داشتن ) و قدرت جهت دادن به دیگران ( چه بر یه فرد و چه گروهی از انسانها ) است که باشنیدن  کاریزما یا کاریز ماتیک در ذهن تداعی می شود.

 

معنی کلمه ی کاریزما چیست ؟ شخصیت کاریزماتیک یعنی  چه؟

مثل بسیاری از کلمات انگلیسی برای آشنایی با ریشه ی کلمه ی کاریزماتیک بودن نیز به سراغ ادبیات یونان وروم بروید.

خاریس به نام دختر (یادخترانی) افسانه ای است که در ادبیات اسطوره ای یونان به عنوان نماد زیبایی وجذابیت شناخته می شدند (این کلمه را در زبان انگلیسی به صورت charis  می نویسند.

که البته واژه ی charis به معنای جذابیت نیست و معنای لطف خدایان را داشته است ( در واقع نعمت و لطف زیبایی و جذابیت نصیب این ها شده بود ) وبعد خود این واژه با جذابیت مترادف شد .

اگر بخواهیم معنی کاریزما را با توجه به ریشه ی لغوی آن حدس بزنیم باید به جذابیت فکر کنیم و فرض کنیم که شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که برای دیگران جذاب است.

 

بحث کاریزما در چه رشته هایی مطرح می شود ؟

اصطلاح کاریزما و بحث افراد کاریزماتیک در رشته های متفاوتی مطرح شده ومورد بحث قرار گرفته از جمله :

 • کاریزما در روانشناسی در قالب ویژگیهای افراد کاریزماتیک و ریشه ی شکل گیری کاریزما
 • کاریزما در جامعه شناسی در بحث کاریزما به عنوان قدرت منشاقدرت و مشروعیت .
 • کاریزما درعلوم سیاسی در تحلیل رهبران کاریزماتیک
 • کاریزمادر مهارت ارتباطی به عنوان یک مولفه ی اثر گذاری در متقاعدسازی
 • کاریزما در مدیریت رهبری سازمانی
 • کاریزما به عنوان یکی از منابع قدرت درمذاکره

 

مثل بسیاری از رهبران دنیا

برای مثال هیتلر یکی از کاریزماتیک ترین رهبران تاریخ بوده است. او ازنظر زیبایی فیزیکی از فرماندهان زیر دستش بهتر نبوده و از نظر علم نظامی وسیاسی هم رده ی مشاورانش بود اما فقط او می توانست هنگامی که وارد جلسه ای می شود چنان انرژی دیگران را به سمتش جذب کند که انگار جذاب ترین فرد است.

داشتن کاریزما علاوه برجذب حواس دیگران باعث بالارفتن نفوذ کلام هم می شود. افرادی که کاریزماتیک شناخته می شوند نفوذ کلام فوق العاده  وبالایی داشته اند .

امروزه ا ز خصوصیت ذاتی به یک خصوصیت اکتسابی تبدیل شده است. یعنی افراد (خصوصا سیاستمداران که بیشترین تاثیر را روی مردم داشته اند این علم را یاد می گیرند .

انواع رفتارها و گویش ها تدریس می شود تا فرد را بالا ترین حد کاریزمای ممکنش برساند. آنها معمولا بیشتر از دیگران از روابط اجتماعی لذت می برند ، بهتر ازدیگران با مردم رابطه برقرار میکنند و این یعنی کلید موفقیت در کسب وکار.برای کارآفرینی نیاز به حمایت مردم هست که با ویژگی کاریزما بودن و جذابیت و رابطه ی بهتر می توان این حمایت را بدست آورد.

مادرترزا

مادرترزا :

اگنس گونجا بویاجیو مشهور به مادرترزا ، ترزای مقدس کلکته هم یکی از کاریزماتیک ترین افراد از کلکته شناخته شده است. او یک زن باحیا و باتواضع و افتاده است با ظاهری لاغر و ضعیف و کوچک . درسال 1979 بدلیل خدمات انسان دوستانه بسیاری که داشت برنده ی جایزه صلح نوبل شد. جملات زیبای بسیاری دارد :

” هرجا که می روید عشق و محبت را پخش کنید ، بگذارید همه مشتاق با شما بودن باشند. ” 

کاریزما 2 770x480 1

رفتارهایی که باعث افزایش کاریزما می شود :

 • پاسخدهی جنبشی :

مثلا مادربزرگ شما وقتی که بعدازمدتی وارد خانه شان می شوید خوش آمدگویی گرمی می گوید.

خواننده ای که بر روی صحنه می آید واز صمیم قلب برای هوادارانش دست تکان می دهد.

یا کسی را که چند سال پیش با او دوست بوده اید ویکدفعه اتفاقی در جایی اورا می بینید وخوشحالی اش را از دیدن شما ابراز می کند.

همه  از این که بدانند مهم هستند را دوست دارند.

هرکسی عاشق این است که بداند برای کسی مهم است حتی برای خودش

بنابراین وقتی که فردی این اهمیت را علاوه برگفتن در رفتارش نشان می دهد تاثیری از صداقت و مقبولیت غیر قابل انکار در طرف مقابل ایجاد می کند

هرزمانی فردی رادیدید در بدو سلام گرم گفتن نشان دهید که ازدیدنش خوشحال هستید . تملق نکنید. حتی دشمنتان با این رفتار به دوستتان تبدیل می شود.

تصور کنید شخص مذکور دوست قدیمی تان است که پس از 10 سال اورا می بینید و آنگاه بهتر می توانید این رفتار ناگهانی را به گرمی نشان دهید.

” بهترین لطفی که می توانید درحق دیگران بکنید قسمت کردن ثروت تان نیست بلکه آشکار کردن  ثروت پنهان وجودشان است ” بنیامین دیزراییلی. سیاستمدار و رمان نویس بریتانیایی

 

 • خنده ی مسری :

باید خنده و لبخندتان انقدر جذاب ودلی باشد که لبخند را برلبان طرف مقابل بیاورد.شما باید خندیدن های مختلف را تمرین کنید . یاد بگیرید که در زمان نیاز طوری بخندید که دلنشین باشد و قند در دل طرف مقابل آب شود و او هم ناخواسته بخندد .این تکنیکی قدرتمند برای افراد بانفوذ است .

مثال : در مصاحبه با افراد جذاب و مشهور شما کمتر می بینید بخندند ولی زمانی که لبخند می زنند و می خندند آنقدر لذت می برید که دوست دارید آن ارا گوش کنید وببینید.

باید خنده تان دلنشین وقیمتی باشد به راحتی ازآن استفاده نکنید.

 

 • انتقال احساسات از طریق صدا :

یکی از موثر ترین علایم رفتاری تن صدا و نحوه ی کنترل آن است.شما باید به خوبی از آن استفاده کنید. دلیل ماندگاری سخنرانی های رهبران سیاسی دنیا این است که از طریق تن صدا واستفاده ی درست از آن احساسات اعماق وجودشان را انتقال می دهند. شاید کار آسانی نباشد ولی باتمرین به دست می آید. روی تن صدا کار کنید .بیشترتمرین کنید تا کمتر خطا داشته باشید .متن سخنرانی افرادی که دوست دارید و بر روی شما تاثیر دارد را بخوانید و تمرین کنید.

 • از مرکز توجه بودن لذت ببرید :

بعضی از افراد تمام سعی شان را می کنند تا مورد توجه باشند و هنگامی که چنین شد احساس خجالت یا آشفتگی می کنند.افراد کاریزماتیک یاد گرفته اند که از بودن در مرکز توجه لذت ببرند. هنگامی که کسی نزد دیگران از آنها تعریف می کند با لذت گوش می کنند و هرچند ثانیه یکبار وسط حرف فرد تعریف کننده نمی پرند تا نشان دهند فروتن هستند .برای این رفتار باید سعی کنید در مرکز توجه بودن را دوست داشته باشید. مرکز توجه بودن نه به معنی لوده گی برای اینکه مردم به شما توجه کنند به علت وقار ومنش شما.

 • صورت فعال :

هنگام حرف زدن احساسات را از طریق میمیک صورتتان نشان دهید. این خصوصیت رفتاری خانم هاست. آنها توانایی تنشان دادن احساسات را در چهره شان دارند و البته احساسات طرف مقابل را از میمیک صورتشان بخوانند. این رفتاررا داشته باشید مخصوصا شخصی که باشما درحال صحبت است. زیرا بیشترین تمرکز چشم روی صورت است.

آقایونی با موهای بلند و خانمهایی با مدل موی چتری که پیشانی را می پوشاند بدانند که پیشانی یکی از مهمترین جاهایی است که احساساتتان را نمایان می کند.

” کسی که بر عرضه ی غذا کنترل دارد مردم  را تحت کنترل دارد .کسی که بر روی انرژی کنترل دارد قاره رل تحت کنترل دارد. کسی که روی پول کنترل دارد کل دنیا را تحت کنترل دارد.  هنری کیسینگر”

 • با غریبه ها ارتباط برقرار کنید:

یکی از تمرین های اعتماد به نفس برقراری ارتباط  با غریبه هاست.برقراری ارتباط و اجتماعی بودن یکی  از  خصوصیات رفتاری افراد برونگراست .تمایل به مصاحبت به برونگراها یکی ازخصوصیات رفتاری درونگراهاست. یک رفتار جالب افراد کاریزماتیک برقراری ارتباط با افراد غریبه است حتی اگر شده به سادگی پرسیدن ساعت ، آدرس یا یک مسیله ی عمومی…این افراد خوش صحبت هستند و قابلیت شنونده ی خوب را دارند.

شاید قدرتمند ترین باشد. این تماس چشمی باید آنچنان عمیق باشد که در دیگران نفوذ کند .تماس چشمی خاص و بانفوذ از دارایی های گرانبهاست که همیشه نباید استفاده شود.داشتن تماس چشمی نشان دهنده و بیانگر اعتماد به نفس صداقت و بی پروایی طرف مقابل است.

 • پانتومیم :

پانتومیم پاسخ نیست بلکه هماهنگی بدن و تن صدا و چشمها با گفته ی شماست.پانتومیم به شنونده کمک می کند تا هرآنچه می گویید تصویر سازی کند. لازم نیست برای ارتباط جذاب همیشه دنبال کلمات باشید ، یک زبان بدن جذاب و یک فن بیان ترکیب خوبی برای عالی ارایه دادن است.

 • شنونده ی خوب بودن :

پتی وود متخصص زبان بدن می گوید :” ممکن است تصور کنید که افراد کاریزما از طریق کلماتی که به زبان می آورند چنین شخصیتی پیداکرده اند اما داشتن شخصیت کاریزماتیک به رفتاری که از خودشان نشان می دهند مربوط است. اگر رفتارشما با دیگران به گونه ای باشد که علاقه ی شمارا به فرد مقابل نشان دهد ناخودآگاه افراد دیگر نیز به شما جذب خواهند شد ”

افراد کاریزماتیک شنوندگان عالی هستند ، تماس چشمی ، خم شدن به سمت طرف مقابل ، توجه نکردن به گوشی وعوامل بیرونی وسایر رفتارها باعث می شود فرد درحال صحبت احساس کند تنهافرد در اتاق است و این حس خوبی است.

 • سوالات درست وبجا می پرسند :

افراد کاریزماتیک مهارت خاصی در گوش کردن دارند .یک شنونده ی خوب هرگز منتظر گذر زمان نیست تا خودش دوباره فرصت حرف زدن پیداکند . اوبه آنچه دیگران می گویند عمیقا گوش می دهد و در صورت صحبت میان حرفهای او سوالاتی می پرسد که اطلاعات بیشتری بدست آورد و یقین پیدا کند که مسایل را به خوبی درک کرده باشد.

 • باصدای رسا صحبت کنید:

یک فرد کاریزماتیک هرگز فریاد نمی زند بلکه با صدای بلند ورسا تاثیر عالی روی شنوندگان خواهد گذاشت.

 • احساسات واقعی خودرا نشان دهید :

احساسات هرچه که باشد چه مثبت چه منفی باید با حرکات بدن وکلماتی که روی زبان می آید هماهنگ باشد .شخصیت های جذاب و کاریزما هنگام بیان احساسات چهره بی حالت وخنثی ندارند . این افراد هنگامی که خوشحال هستند حس شادی رانشان می دهند و حتی ممکن است فریادی از ته دل بزنند و زمانی که ناراحت  هستند احساسات خودرا با حرکات عصبی یا حالتی مشابه بیان خواهند کرد.

 • واکنش های خود را خیلی خوب کنترل کنید:

افراد کاریزماتیک اگرچه در بیان احساسات خود عالی هستند در عین حال می توانند با توجه به شرایطی که در آن قرار گرفته اند احساسات خودرا کنترل کنند . مهم نیست که چقدر عصبانی باشند در جایی که نباید ، خشم خود را نشان  نمی دهند.

 • حتی وقتی لبخند نمی زنید خودرا سرحال نشان دهید :

مردم جذب کسانی می شوند که زبان بدن آنها حتی بدون لبخند زدن حس گرمی و صمیمیت را به آنها القا می کند. شما با دقت به خود در آینه نگاه کنید اگر چهره تان در حالت خنثی بیشتر سمت ناراحتی گرایش دارد توصیه می شود تغییراتی درحالت چهره ، نحوه ی نشستن و ایستادن خود ایجاد کنید.

 • همدلی حتی بدون گفتن یک کلمه :

افراد کاریزماتیک در همدلی کردن هم عالی هستند. هنگام حرف زدن با فردی که دچار غم واندوه است لبخند نمی زنند بلکه با حالات چهره و بدن همدردی شان را نشان میدهند.با اینکه هیچ کلامی را به زبان نمی آورد اما فرد مقابل کاملا این همدردی را احساس می کند.

 • حرکات رو به بالا :

زبان بدن به سمت بالا مثل بالا نگه داشتن سر ، گوشه ی لب به سمت بالا از ویژگیهای افراد کاریزماتیک است که فرد را شادتر نشان می دهد. این حرکات نشانه ی شخصیت های رهبر است و حسی توام با اعتماد  به دیگران القا می کند. تحقیقات نشان دهنده ی آن است که حرکات رو  به بالای افراد باعث تولید ماده ی شیمیایی مثل اندروفین می شود که اثر شگفت انگیزی روی خلق و خوی فرد باقی خواهد گذاشت.

 • حدس احساسات دیگران :

افراد کاریزماتیک برای درک احساسات طرف مقابل فقط به حالات چهره بسنده نمی کنند زیرا کنترل حالات صورت اولین چیزی است که افراد برای پنهان کردن افکار خود انجام می دهند. شخصیت کاریزما به چیزی فراتر ازظاهر توجه می کنند از جمله به نشانه های ناسازگاری های چهره که که ممکن است یک لبخند اجباری یا اضطراب ناشی از اشتباه باشد.

 • سلام وخداحافظی طولانی داشته باشید :

شخص کاریزماتیک هنگام دیدن افراد هیجان و احساس خودرا بروز داده وفقظ به گفتن جملات تشریفات و جهت ادب بسنده نمی کند. این افراد خاص و جذاب هستند زیرا به دیگران احساس خاص ومهم بودن را القا می کنند.

 • هنگام صحبت کردن تصویرسازی کنید :

افراد کاریزما هنگام صحبت کردن و سخنرانی میان افراد متفاوت طوری صحبت می کنند که درک بهتری به طرف مقابل بدهند.از مثال و تصاویر متفاوتی استفاده می کنند و جذاب و دوست داشتنی دیده می شوند . به طور مثال : ماشینم مشکی براق است با جمله ی ماشینم مثل پرهای کلاغ مشکی است متفاوت است . درجمله ی دوم از تکنیک تصویرسازی استفاده شده است و افراد کاریزماتیک در استفاده از این تکنیک عالی عمل می کنند.

 • تجربیات خود را به اشتراک می گذارند:

افراد کاریزماتیک بخاطر شجاعتی که دارند از تعریف داستان وتجربیات خود خجالت نمی کشند و همچنین همیشه داستان های سرگرم کننده دارند که دیگران ازشنیدن آنها لذت می برند.

افراد کاریزما روحیه ی هیجانی دارند ودر باره ی هرچیز جالب و از هردری صحبت می کنند .در کنار این افراد هیچوقت احساس کسل بودن نخواهید کرد.

آنها طرفداران زیادی دارند چون بسیار فعال هستند و در اجتماع و ارتباط با دیگران بوده و فعالیتهای مختلفی مثل باشگاه ، فعالیتهای اجتماعی ، رفتن به کلاس های مختلف و کارهای زیادی برای انجام دادن دارند…سعی میکنند در کارهای گروهی شرکت کنند.

 • ریسک پذیری :

همه از شکست میترسند اما شخصیت های کاریزماتیک با شکست خوردن جا نمی زنند. آنها به راحتی و بدون ترس از نه شنیدن با کسانی که دوستشان دارند قرار ملاقات می گذارند و یا برای بدست آوردن شغلی که هیچکس از آنها انتظار ندارد   رزومه می فرستند و معمولا هم به چیزهایی بیشتر از حد انتظار دست می یابند..

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *