در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

کوچینگ و توسعه فردی

 

مقدمه:

شاید تا به حال برایتان پیش آمده وارد یک نقش جدید شده اید و می خواهید خودتان را برای آن نقش آماده و مهیا کنید، مثلا شغل تازه ایی به شما پیشنهاد شده و می خواهید هر چه سریع تر در این موقعیت رشد کنید، یا در کاری که انجام می دهید مهارت دارید اما هیچ برنامه ی فوری برای ارتقای آن ندارید، ولی می خواهید بهتر از الان خود باشید. آیا تا به حال در کنار یک کوچ برای خود برنامه توسعه فردی نوشته اید؟

کوچینگ  فردی دقیقا باعث چه تغییراتی در زندگی ما می شود؟

کوچینگ فردی یکی از انواع کوچینگ است و به شما کمک می کند تا برای خود اهدافی مشخص کرده و نقاط قوت و اهداف پیش رویتان را بیشتر بشناسید. فرقی نمی کند در چه حوززه ایی فعالیت می کنید: سیاست، ورزش، تجارت یا… مهم این است که هر قدر با لستعداد و قدرتمند باشید نمی توانید به تنهایی و بدون مربی به موفقیت برسید. حضور یک کوچ یا یک مربی برای رسیدن به بهترین نتایج، لازم وضروری است و این دقیقا همان کاری است که یک کوچ شخصی انجام میدهد. کوچینگ فردی به شما این امکان را می دهد تا  ارزش ها، استعدادها و توانمندی های خود را بشناسید و بتوانید در راستای آنها، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای خود تعیین کنید و با توجه به اهداف و مهارت هایتان دستور العمل منحصر به فرد داشته باشید تا بتوانید در جهت اهدافتان تلاش کنید. کوچ برای شما مشخص می کند در چه مهارتهایی باید تمرکز کنید و آن را بهبود ببخشید. در کوچینگ مستقیما به افراد گفته نمی شود که چه کاری را انجام دهند و جه کاری را نه، این فرایند در موقعیت و محیط های متفاوت و براساس نیاز های افراد ارائه می شود. کوچینگ این باور را دارد که افراد بهترین مسیر را خودشان می توانند تشخیص دهند و معمولا پاسخ مشکلات هر فرد نزد خودش است و کوچینگ صرفا این مسیر را آسان و سهل والوصول می کند.

افراد موفق می‌دانند توان و قابلیت لازم برای رسیدن به خواسته‌هایشان را دارند و به همین دلیل از تمامی ابزارهای موجود برای رسیدن به اهدافشان بهره می گیرند و یکی از مهم ترین ابزار آنها در این جهت کوچ فردی است. آنها همیشه با یک کوچینگ کار می کنندچون هیچ توفیقی برای آنها کافی نیست و دنبال موفقیت‌های بیشتر هستند. چه در زندگی و روابط شخصی چه در دنیای حرفه‌ای و کسب و کارشان و برای تحقق این اهداف  از یک کوچ شخصی یا بیزینس کوچ کمک می‌گیرند.

کوچینگ و توسعه فردی

کوچینگ توسعه فردی دارای چه ابعادی است؟

هر گاه سخن از توسعه‌دادن به میان می‌آید ناخودآگاه به یاد توسعه‌دهندگان وب با علم  برنامه‌نویسی می‌افتیم که با آگاهی  از دانش فنی، ساعات زیادی از شبانه روز را در حال برنامه‌نویسی هستند اما محصولی که خلق می‌کنند بر خلاف پیچیدگی‌ها و موانع، بسیار دلنشین و رضایت‌بخش است.

ما هم می توانیم مثل  یک برنامه‌نویس، شروع به نگارش برنامه زندگی خود کنیم و کنترل آن را به دست بگیریم. رشد فردی در مسیر زندگی مان می‌تواند به شکل عادتهای ساده شروع شود، مثلا روزی یک ساعت خواندن کتاب یا یادگیری یک سری مهارت های  فردی در طول زمان در همان زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید از شما یک متخصص می‌سازد.

در پروسه ی کوچینگ فعالیت های  فردی، موفقیت‌های تجاری، شرایط عمومی، تغییرات لازم در زندگی، رابطه و حرفه مراجع شناسایی می‌شوند. کوچ برای این منظور بر روی این موضوع‌ها تمرکز می‌کند؛

  • چه چیزهایی خوب پیش رفته‌اند؛
  • چه موانع و چالش‌هایی وجود دارند؛
  • چه کارهایی باید انجام داد تا کار و زندگی به همان شکلی پیش برود که مراجع می‌خواهد.

می‌توان گفت کوچینگ فردی به افراد کمک می‌کند تا تغییرات مثبتی را در زندگی خود ایجاد کنند و برای اجرای این تغییرات می‌بایست همه جوانب کار و زندگی خود را به دقت رصد کرده، برای داشته‌های خود ارزش قائل شوند، رفتارهای خود را تغییر دهند و از سایر تکنیک‌های مفید و سازنده بهره بگیرند.
کوچ به مراجع کمک می‌کند تا مسئولیت رشد و توسعه خود را بپذیرد و در نهایت او را یاری می‌دهد تا به اهداف از پیش تعیین شده‌اش برسد.

کوچینگ فردی می‌تواند؛

  • به شما کمک کند تاهر جیزی که در زندگی شما اهمیت بیشتری دارد را کشف کنید.
  • و اینکه برانید می خواهید به کجا برسید.
  •  و بفهمید اگر زندگی‌تان به همان شکلی باشد که می خواهید، چه احساسی خواهید داشت .
  • و شما را یاری می کند تا موانع را از سر ارهتان بردارید.
  •  و در نهایت به شما قدرت دهد تا لحظه‌های قدرتمند انتخاب را کشف کنید؛

  تغییرات ماندگار به واسطه این انتخاب شکل می‌گیرند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *