در کمپین به وقت تغییر دو دوره حرفه ای به مبلغ 780/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

گفتگوهای درونی

نشخوار ذهنی :

گفتگوهای درونی

 

گفتگوهای درونی یعنی با خود صحبت کردن یا همان فکر کردن با خود است . صحبت کردن با خود با صدای بلند نیست و شامل تفکر و تصور است. هر فردی تقریبا تمام ساعات بیداری را در حال اندیشه است که این اندیشه همان گفتگوهای درونی و مذاکره با خود است. همه خواهان یک زندگی و موقعیت اجتماعی خوب هستند . زندگی با بهترین امکانات و سرشار از فرصت های عالی و ارتباطات خوب و….. موضوع قابل تفکر این است که چرا همه با وجود خواستن چرا توانایی بدست آوردن آن را ندارند ..دلیل اصلی در درون است. صدایی درونی که مدام درحال القای افکار منفی و شکست و محدودیت است …درواقع این خودگویی ها و تفکرات درونی بسیار بسیار مهم است و بر نوع رفتار و عملکرد بسیار تاثیر گذار است و باید کاملا به افکار مسلط بود و آنها را کنترل کرد.

اگر ذهن هر کس را به یک رایانه تشبیه کنیم افکار و خودگویی ها و تصورات برنامه هایی است که به ذهن خود وارد میکنیم . لازم به یادآوری است که مغز توانایی تشخیص و جداسازی این برنامه ها را ندارد که بخواهد برنامه های مثبت را انتخاب کند . به همین دلیل فرد باید در انتخاب کلمات و افکار خود بسیار دقت داشته باشد  تا به ذهن خود فقط فرمان مثبت دهد و همچنین مراقب افکار منفی که گاها از طرف افراد دیگر هم وارد میشود باشد . برای داشتن افکار مثبت باید کاملا از افکار خود آگاه شوید و بر آنها مسلط باشید .

 

فواید گفتگوهای درونی مثبت :

بالا رفتن تمرکز و توجه ، افزایش اعتماد به نفس ، کاهش استرس و افسردگی ، بالا رفتن مقاومت بدن و افزایش طول عمر ، یادگیری بهتر مهارت ها ، تسریع بهبودی پس از آسیب ، کنترل بهتر اوضاع و….

معایب گفتگوهای درونی منفی ( دشمن بزرگ برای خود فرد و عملکردش ) :

به همراه داشتن افکار و اعمال غیر منطقی ، افزایش استرس و نگرانی ، تخرب رفتار و عملکرد ، کاهش اعتماد به نفس و گهگاه تجربه ی افسردگی ، مانعی برای رسیدن به اهداف ..

نکته : نوع برخورد با هر اتفاق و شکستی بسیار مهم است و پایه ی رفتارهای بعدی خواهد بود..

انسان طبیعتا دنبال کسب تایید است ولی باید این نکته را به خاطر داشت که تایید خود بسیار مهم تر و موثرتر از تایید دیگران است.

 

 

انواع خود گویی های درونی منفی :

 • تمرکز روی اتفاقات منفی و مشکلات :

در این مورد فرد با خودگویی های درونی منفی فقط روی قسمت های منفی متمرکز می شود و باعث بزرگ شدن آن می شود. درواقع در این مورد فرد فقط قسمت کوچک مشکلات را می بیند و قسمت مثبت آن را نمی بیند.

 

 • نسبت دادن مشکلات به خود :

در این مورد فرد خود را سرزنش می کند و خود را مقصر تمام مشکلات اطراف می داند.

 

 • فاجعه سازی اتفاقات :

اینگونه افراد همیشه دنبال بزرگ کردن یک اتفاق کوچک هستند و دنبال یک فاجعه ی بزرگ می گردند . یک اتفاق کوچک باعث درگیری کل روز این گونه افراد است. به طور مثال اگر ابتدای روز یک اتفاق طبیعی و کوچک پیش آید این افراد تمام روز تحت تاثیر خواهند بود و تا پایان روز منتظر اتفاقات بزرگ و بدتر خواهد بود.

 

 • برخورد صفر تا صد با اتفاقات موجود در اطراف :

اینگونه افراد همه چیز را یا سیاه یا سفید می بیند . از نظر آنها دونوع اتفاق بیشتر وجود ندارد. یا خوب یا بد.

 

 

زمان هایی که گفتگوهای درونی بیشتر دیده می شود :

این گفتگو ها ممکن است در هنگام تنهایی ، قبل از خواب ، بعد از خواب ، ترافیک ها ، صف ها ، زمان بیکاری و استراحت و..به سراغ ما می آید . یعنی اوقاتی که کاری انجام نمی دهیم و ذهن بیکار است . نکته ی قابل اهمیت این است که باید بدانیم این گفتگوها طرح و برنامه ی زندگی را رقم خواهد زد.

گفتگوی درون

 

 

نتایج گفتگوهای درونی منفی :

چنانچه محتوای گفتگوهای درونی قضاوت دیگران باشد باید آگاه بود که یکطرفه به قاضی رفتن کار خوبی نخواهد بود چرا که دیگری فرصت دفاع ندارد. و چنانچه افکار و خودگویی های درونی ناکامی ها باشد بدون گرفتن درس و اندرزی از آن باعث باعث کسالت روح و جسم و همچنین کسل کننده ی وجود شما در ارتباط با دیگران خواهد شد. ولی گفتگوهای مثبت باعث افزایش شادی و موفقیت ها خواهد بود..

برای مطالعه مقالات مرتبط با انرژی مثبت و اثرات آن در زندگی اینجا کلیک کنید.

راهکارهایی جهت پایان دادن به گفتار درونی منفی و افزایش جنبه ی مثبت آن :

 

 1. بررسی خود :

برای حذف خودگویی های منفی زمان هایی در روز را به بررسی افکار خود اختصاص دهید . اگر متوجه این شدید که اکثر افکار شما منفی است سعی کنید با انجام و تمرین راهکارهای مثبت آن ها را تغییر دهید.

 

 1. شناسایی جنبه های قابل تغییر :

اگر دنبال این هستید که خودگویی های درونی مثبتی داشته باشید و خوش بین و مثبت اندیش شوید برای شروع قسمت هایی از زندگی خود را که به آن دیدی منفی دارید و میخواهید بهتر شود مثل ( نارضایتی از کار ، تحصیل ، روابط ، زندگی و..) را بشناسید و بعد آرام آرام شروع کنید که چهت بهبودی آن قدم بردارید.

 

 1. مهربان بودن با خود :

بامهربانی و عطوفت با خود صحبت کنید . تندخو بودن و برخورد نادرست را به طور کلی فراموش کنید. حتی اگر به نتیجه نرسیدید و چیزی بدست نیاوردید مشکلی وجود ندارد . در هر شرایطی با خودتان با مهربانی برخورد کنید و سعی کنید مشکل را به راحتی و آرامی حل کنید. با عصبانیت وضع را بدتر نکنید . همیشه خودتان را به دید یک دوست صمیمی در نظر داشته باشید . و با افرادی معاشرت کنید و دوست باشید که نگاه مثبت شما نسبت به خودتان را تقویت می کنند. درواقع جوی که در آن قرار می گیرید بسیار موثر است پس سعی کنید که همیشه مثبت باشد.

 

 1. به آنها بی توجه نباشید و گوش کنید :

بعضی مواقع بدون اینکه اطلاعی داشته باشید به شدت تحت تاثیر گفتگوی درونی منفی قرار می گیرید و همیشه با روش های نادرستی با آن برخورد داشته اید . ولی این بار راه متفاوتی را انتخاب کنید یعنی بجای برخورد سخت با مشکلات سعی داشته باشید با آرامش با خود گفتگو داشته باشید و کاملا متوجه آن باشید تا بتوانید ریشه موضوع و مشکل را پیدا کنید..

 

 1. شوخی و خنده :

در مواقع سختی و مشکلات لبخند و خندیدن را حذف نکنید . سعی کنید در هر موقع و در هر اتفاق و مشکلی دنبال پیدا کردن شوخی در آن باشید . خنده و روحیه ای شاد باعث کاهش اضطراب و آرامش بیشتر جهت بهتر حل کردن خواهد شد.

 

 1. در میان جمع افراد مثبت باشید :

از افرادی که افکار مثبت دارند مشورت بگیرید . ارتباط با افراد با گفتگوی درونی منفی باعث افزایش نگرانی می شود.

 

 1. زندگی سالم :

حداقل سه بار در هفته ورزش را در برنامه زندگی خود داشته باشید. ورزش باعث کاهش استرس و مثبت کردن روحیه می شود. رژیم غذایی درست نیز باعث افزایش قدرت جسم و ذهن و کاهش استرس می شود.

 

 1. تمرین گفتگوی درونی مثبت :

یک قانون ساده ای را برای خود قرار دهید که اگر دوست ندارید کلمه ی بدی را به کسی بگویید به خودتان هم نگویید. همیشه با خود ملایم و گرم و مهربان صحبت کنید و اگر فکری منفی به ذهنتان وارد شد خیلی منطقی آن فکر را مورد بررسی قرار دهید و سعی کنید آن را به نکته ای مثبت تبدیل کنید.

و نکته ی آخر اینکه اگر دید منفی دارید ، اگر گفتگوهای منفی درون خود را دارید این انتظار را نداشته باشید که در مدت زمان کم به نتیجه ی دلخواه برسید . تمرین مداوم نیاز است. در نهایت هنگام گفتگو های درونی خودتان را بیشتر قبول دارید و انتقاد کمتری از خود و دنیای اطراف خود خواهید داشت.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *