در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

‏ تاثیرسلامتی جسم بر روی ذهن

           نیاز جوامع  بشر کنونی به نیروی انسانی سالم بیش از هرزمان دیگر قابل لمس است

سلامت جسم

حفظ سلامتی ملت ها در جوامع مختلف همان قدر برای سرنوشت و زندگی بشر مهم بوده است که اکتشافات و اختراعات صنعتی  بوده اند . نیاز جوامع  بشر کنونی به نیروی انسانی سالم بیش از هرزمان دیگر قابل لمس است.در جوامعی که نارسایی کمی وکیفی در سلامتی جسمانی وجود دارد ،عقب افتادگی آن ها نیز چشم گیرتر است.

از این روست که ورزش درجوامع مترقی دنیا علاوه براثرات بهداشتی، از لحاظ نقش مهم آن درسلامت بدنی افراد یک جامعه  نیز ، موردت وجه است . ورزش به عنوان یکی از بهترین راه های مقابله بابیماری های جسمانی،بسیار سودمند و مناسب است.که علاوه بر تاثیرات  بدنی،دارای تاثیرات روحی و شناختی نیز می گردد.که در بعد روحی ،موجب اجتماعی شدن وشادی ونشاط در انسان شده و در بعد شناختی ، احساس تندرستی را به ارمغان می آورد.

               اهمیت سلامتی جسم بر ذهن و فکر بیشتر پی ببریم

اثرات ورزش بر مغز و قوای ذهنی

برای این که به اهمیت سلامتی جسم بر ذهن و فکر بیشتر پی ببریم،لازم است به طور ویژه اندکی به مغزبپردازیم . مغز انسان دو درصدکل وزن بدن راشامل می شود اما به تنهایی ۲۵ درصد از انرژی کل بدن را مصرف می کند که این انرژی ازطریق خون پر اکسیژن تدارک می شود ، اکسیژن مصرفی برای این کار از طریق  شش ها تامین شده و باضربان منظم قلب به مغز هدایت می شود. با بالا رفتن سن مهارت های شناختی انسان نیز رو به زوال می رود . ورزش های هوازی یک روش عالی برای به تاخیر انداختن و در بعضی مواردحتی ازبین بردن اثرات منفی  افزایش سن و صدمه به مغز است. ورزش های هوازی علاوه بربالابردن ضربان قلب و ثابت نگه داشتن آن درطول روز باعث می شود که  اکسیژن لازم برای تامین انرژی مغز فراهم شود.

در افرادی که از نظر بدنی و جسمانی ضعیف هستند و به مطالعه و کار فکری مشغولند درصورت عدم فعالیت جسمانی نیمی ازتلاش شبانه روزی آن ها هدر می رود زیرا غذا خوردن و استراحت کافی زمانی مفید فایده خواهد بود که همراه با تحرک جسمانی لازم باشد تا بتواند در رساندن ماده و انرژی مورد نیاز بدن و خصوصا مغزنقش موثری ایفا کند. انسان برای رشد کارکردهای مغز و ذهن نیازبه فعالیت جسمانی دارد.

           حساسات و ادراکات آدمی، دانش وزیبایی او وابسته به تندرستی است

احساسات و ادراکات آدمی، دانش وزیبایی او وابسته به تندرستی است و تندرستی حقیقی هم باگردش خون منظم و غذای سالم و مقوی درسایه حرکات ورزشی مثل پریدن، دویدن،جهیدن و شناکردن و… بدست می آید .این گونه حرکات سبب می شود که مخچه وجسم پینه ای(چشم سوم) تقویت شده و بر میزان ارتباطات نورونی و تشکیل مسیرهای عصبی افزوده شود و از این طریق یادگیری افزایش یافته و تقویت می گردد.حتی یک پیاده روی سریع وپشت سر هم به مدت ده دقیقه، هشیاری روحی و روانی ، انرژی و حس مثبت ما را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

انسان بیمار اختلالات روانی را نیز تجربه می کند، همانطور که انسان سالم، از  روان آرام و سالم تری برخوردار است و بالطبع روابط بهتری با دیگران دارد، برخی از افرادی که ضعف جسمانی دارند ، ازمشکلات روانی عدم تطبیق با دیگران مثل احساس حقارت،رنج برده وعزت نفسشان کاهش می یابددرحالی که افراد سالم می توانند با توجه به قوای جسمانی،به رهبری افراد دیگر پرداخته و احساس اعتماد به نفس و ارزشمندی بیشتری داشته و از نظر اجتماعی رشد بیشتری داشته باشند.

سلامتی ، باعث احساس خوب درانسان شده و ترشح ماده شیمیایی اندروفین در مغز افزایش می یابدکه باعث تشدید احساس خوب می شود.

          از عوامل مهم و تاثیرگذار در سلامتی جسم

تغذیه سالم

ازعوامل مهم و تاثیرگذار در سلامتی جسم و داشتن احساسات خوب، تغذیه مناسب و  سالم است که از چندین بیماری روحی و روانی،  نظیر آلزایمر و افسردگی  جلوگیری  کرده و آن ها را مدیریت  می کند.

نمونه ای  از بیماری جسمی موثر بر ذهن ،  پسوریازیس است که در آن زخم های پوست قرمز ،ر وی سطح پوست ظاهر می شود اما اثرات آن فراترا ز این نشانه ظاهری و بصری آن است و یک بیماری سیستم  ایمنی است که معمولا در اثر استرس ایجاد شده و جسم را در گیر کرده و بر سلامت روان و کیفیت زندگی اثر می گذارد و اگر به صورت صحیح درمان نشود جنبه های روانی و عاطفی انسان را نیز در گیرکرده و ناخودآگاه بر افکار انسان نیز تاثیر می گذارد با این  مثال مشخص می شود که سلامت جسم و  تاثیر  آن بر ذهن تا چه اندازه  قابل  اهمیت  است.

        بدن ما جایگاه ارزشمندی است

نتیجه گیری

بدن ما جایگاه ارزشمندی است که انرژی خداوندی در آن جریان دارد و وسیله تعالی روح ماست، باید با ورزش مناسب ، تغذیه سالم و رعایت اصول بهداشتی از آن مراقبت کنم، به آن احترام بگذارم و آن را گرامی بداریم ،چرا که گرامی داشت بدن موجب توسعه و تعالی روح ما می گردد.

از طرفی دیگر، افراد سالم درجامعه افرادی هستند که موفقیت و پیشرفت شغلی  و رشد اجتماعی بهتری نسبت به افراد دیگر دارند چون توان بیشتری برای انجام کار دارند و از روحیه سالم تر، شاداب تر و بالاتری برخوردارند آنان هم چنین به طور ناخودآگاه از رفتار های خطرآفرین ماننداعتیاد، رفتارهای نا هنجار و عصبی بودن و نگرانی ها احتراز می کنند در نتیجه خطر ابتلا به بیماری هاو مشکلات روحی و روانی درآن ها به مراتب کمتر است و از توانایی فکری و ذهنی بالاتری نسبت به افرادی که دارای ضعف های جسمانی هستند ، برخور دارند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *