در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

من مادری شاد هستم یا افسرده (نگاهی به افسردگی بانوان خانه دار)

مقدمه:

به گفته ی روانشناسان افسردگی زندانی است که شما در آن هم زندانی هستید که رنج می برد و هم زندانبان ظالم.
به نظر می رسد میزان افسردگی بانوان خانه دار هرروز روبه افزایش است, شاید دلیلش تغییر سبک زندگی باشد یا کم شدن ارتباط با دیگران.
اما دلیلش هر چه باشد، باید بدانیم که افسردگی را نباید دست کم گرفت.

تعریف کلی افسردگی:

افسردگی به حالت روحی بدی گفته می شود که پایدار است, گاهی شما خود را مجبور می کنید که خوشحال به نظر برسید اما در واقعیت اینگونه نیست. گاهی از درون احساس تهی بودن می کنید; احساس بی ارزشی و درماندگی و یا  حتی افکار پیوسته در خصوص خودکشی و مرگ.
البته این علائم باید به صورت مداوم و پایدار باشد تا به آن افسردگی اطلاق شود.

تعریف افسردگی

چرا زنان خانه دار بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند:

معمولا زندگی زناشویی برای دخترانی که آرزو های بزرگ و رویا هایی توهم گونه از زندگی آینده شان دارند به ندرت آن چیزی می شود که انتظارش را می برند, به همین دلیل شاید آمار افسردگی زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد باشد.
زنان خانه دار معمولا به علت حجم کاری زیاد و  البته بدون مزد از آزادی کمتری بر خوردارند; این عدم آزادی گاها از او موجودی منفعل, خنثی و بی خلاقیت می سازد.
افسردگی معمولا ناشی از عدم فعالیت است و چون زنان خانه دار مهارت های اجتماعی کمتری بدست می آورند بیشتر دچار انفعال و انزوا می شوند.
وقتی کسی کار های خانگی زنان را کار واقعی حساب نمی کند فقط به دلیل اینکه از آن پولی بدست نمی آورد و به زنان بابت آن دستمزدی پرداخت نمی شود, در مقابل حس اقتدار مردان, زنان دچار احساس پوچی و بی ارزشی می شوند.

افسردگی در بانوان

خصوصیات یک زن با نشاط:

همان طور که می دانید خلق و خوی مادر بطور مستقیم روی اعضای خانواده تاثیر می گذارد و این رابطه بسیار تنگاتنگ است.
کودکان خانواده های شاد دارای آرامش روحی و روانی بیشتری هستند و در زندگی خود پیشرفت زیادی می کنند.
برای اینکه بدانیم چگونه می توان با نشاط زندگی کرد ابتدا باید خصوصیات یک زندگی با نشاط را بررسی کرد.
از مهم ترین فعالیت ها برای حفظ نشاط در خانواده, تغذیه مناسب,ورزش,سفر و استفاده از هوای پاک است; بعلاوه حس احترام متقابل و قدر دانی توسط خانواده می تواند مانع از احساس پوچی و بی ارزشی یک زن خانه دار شود.

راه های رهایی از افسردگی:

خصوصیات یک زن با نشاط

1. داشتن هدف: یکی از بهترین راه ها برای رهایی از افسردگی داشتن هدف و تبدیل کار به تفریح است. زنان خانه دار می توانند به راحتی علایق خود را پیدا کنند و در جهت نیل به آنها گام بردارند.
2. خودتان را محبوس نکنید: حتی اگر رفتن به یک مسافرت چند روزه برایتان مقدور نیست, خودتان را در خانه حبس نکنید. پیاده روی روزانه, پیک نیک, باشگاه بدن سازی, یوگا, شنا و … می تواند از بهترین دوستان زندگی شما باشند.
3. حذف افراد سمی از زندگی: نحوه زندگی شما میانگین زندگی آن 5 نفری است که دائم با آنها ارتباط دارید. حتما حتما حتما افراد سمی را از زندگی خود حذف کنید. افراد سمی یعنی کسانی که دائم آیه ی یاس می خوانند و از همه چیز و همه کس بدگویی می کنند و همیشه غم و غصه هایشان را برای شما به ارمغان می آورند. آنها باعث سرما خوردگی روانی شما می شوند. چرا می گویم سرما خوردگی روانی چون افکار منفی و افسردگی مثل سرما خوردگی واگیر دارند. می توانید جای آنها را با انسان های موفق و پر نشاط پر کنید.
4. داستان های غم انگیز: داستان های مجلات و سریال های پر سوز و آه را کنار بگذارید، آنها کاری به جز تخریب روحیه ی  شما ندارند; به جای آن هرروز زندگی نامه ی انسان های موفق را بخوانید و از آن لذت ببرید و الهام بگیرید.
5. افکار سمی: از تکرار خاطرات بد در ذهن خود بپرهیزید, مطمئن باشید آنها بجز خشم و ناامیدی و نفرت دستاورد دیگری برای زندگی تان نخواهد داشت. و اگر ادامه پیدا کنند تبدیل به سرطان خاموش زندگی شما(افسردگی) می شود. هر وقت این افکار به سراغتان آمد سریع حال خود را باشنیدن یک موسیقی شاد, دیدن یک کلیپ انگیزشی یا حتی باغبانی و رسیدگی به گلدان های خانه تغییر دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *