فرم همکاری اساتید با آموزشگاه فنی هوش ثروت

کوچینگ

با کوچینگ به تغییر و تحول زندگی و کسب و کار خود بپردازید…

هر شخصی ممکن است جهت عملکرد بهتر در زندگی فردی، حرفه ای، اجتماعی، کسب و کار و مشاغل، بهبود روابط و به طور کلی بهبود وضعیت کنونی خود به یک راهنما و راهنمایی نیاز داشته باشد. این فرآیند که کوچینگ نام دارد درصورتی که اصولی و درست توسط یک شخص متخصص و حرفه ای انجام شود یک روش عالی برای کمک و پشتیبانی و رسیدن به اهداف خود است و باعث پیشرفت چشمگیری در جنبه های مورد نظر زندگی فرد خواهد شد.

لایف کوچینگ
بیزینس کوچینگ

نظرات

درخواست مشاوره

آشنایی با کوچینگ

کوچینگ چیست؟

هر شخصی ممکن است جهت عملکرد بهتر در زندگی فردی، حرفه ای، اجتماعی، کسب و کار و مشاغل، بهبود روابط و به طور کلی بهبود وضعیت کنونی خود به یک راهنما و راهنمایی نیاز داشته باشد.

 این فرآیند که کوچینگ نام دارد درصورتی که اصولی و درست توسط یک شخص متخصص و حرفه ای انجام شود، یک روش عالی برای کمک و پشتیبانی و رسیدن به اهداف خود است و باعث پیشرفت چشمگیری در جنبه های مورد نظر  زندگی فرد خواهد شد.

نکته‌ی مهمی که در موضوع کوچینگ وجود دارد، این است که فرد کاملاً روی زمان حال و آینده متمرکز است و با گذشته کاری ندارد.

 در کوچینگ این باور وجود دارد که خود فرد در حل مسائل زندگی اش نقش بسیار مهم و مؤثری دارد و کوچینگ فقط تسهیل گر و یا کاتالیزور  در عملکرد، یادگیری و رشد فردی است که فرد به کمک کوچ خود به اطلاعات بهتری از توانایی و امکانات خود می رسد و می تواند نقشه درست و بهتری را برای پیشرفت در مسیر خود داشته باشد و مسیر  را شفاف تر ببینید.

در رابطه با مردم و افراد دیگر  همه چیز خوب است.

در هر انسانی قدرت اولیه جهت رسیدن به خواسته ها و اهداف موجود است.

تمام کارهای مربوطه با هدف مثبت صورت می گیرد.

روند تغییر  یک موضوع اجتناب‌ناپذیر  است و همه درحال تغییر هستند و هر فردی ازبین فرصت هایی که برای او پیش می آید، دنبال انتخاب بهترین گزینه است.

کوچ به چه کسی می گویند؟

کوچ نه معلم و نه مشاور و روانشناس است، او فقط برای فرد کوچی در کسب دانش و آگاهی از مسائل و مشکلات موجود و کشف وضعیت درون خود نقش تسهیل گر را دارد.

 کوچ بااستفاده از ابزار های مهم مانند (گوش کردن فعال، طرح سؤالات باز و قدرتمند و در آخر گرفتن بازخورد) به فرد،  برای پیدا کردن تکه های پازل موفقیت و چیدمان درست، در موضوعات مورد نظر کمک می کند.

کوچ افراد کوچی خود را با خصوصیات اعتماد به نفس کافی، مسئولیت پذیری، متمرکز بودن در انجام کارها بار می آورد و به هیچ وجه شما را نصیحت، قضاوت و سرزنش نمی کند.

روش کار کوچ چیست؟

یک کوچ حرفه ای و متخصص به شکل تخصصی آموزش و مهارت کسب کرده است تا با استفاده از ابزارهای موجود از دایره‌ی امن و راحتی خود بیرون آورد و با نقاط قوت، ضعف، توانایی، چالش‌ های موجود مواجه کند.

کوچ برای افراد کوچی یک ساختار ايجاد می کند که باعث کشف و ارتباط با دنیای درونی و حرکت شما به سمت جلو و پیشرفت می شود.

فرآیند کوچینگ به چه صورت است؟

به تعامل و رابطه بین مربی (کوچ) و فرد یا افرادی (کوچی) جلسه‌ی کوچینگ می گويند. در این جلسات کوچ به افراد به صورت دقیق و فعال گوش می کند، سؤالات باز، درست و قدرتمند می پرسد و در پاسخ سؤالات راه حل ها برای رسیدن به هدف موردنظر پیدا می شود.

 تأثیرات جلسه به دو شکل فوری و یا پنهان است. تأثیر پنهان به بهبودی کلی و عمومی کیفیت زندگی و رشد و توسعه فردی، انگیزه و تمرکز، اعتماد به نفس و خودباوری می باشد.

انواع کوچینگ چیست؟

کوچینگ در زمینه های متفاوت و برای همه ی افراد با هر جایگاه و هر مسئله ای می تواند مفید باشد و به طور کلی به دسته های زیر تقسیم می شود که شما می‌توانید مرتبط با نیاز و نوع مسائل مدنظر خود و پیشرفت یکی از آن ها را انتخاب کنید.

کوچینگ فردی، زندگی، رهبری، سازمانی، بازاریابی و فروش، کسب و کار و مشاغل، تحصیلی، برنامه ریزی، مدیریت زمان، سلامت، تغذیه و ورزش، موفقیت و…

تفاوت کوچ با مشاور چیست؟

کوچینگ با جلسات مشاوره تفاوت هایی دارند به این صورت که اکثر مشاور ها در جلسات مشاوره با تمرکز بر گذشته فرد برای بهبودی یک اختلال و یا مشکل راهکار ارائه می دهند ولی یک کوچ با تمرکز بر درون خود فرد سعی می کند که افراد بیشتر خودشناسی داشته باشند و با کشف درون خود به حل مسائل بپردازند.

تفاوت کوچ با منتور چیست؟

منتورینگ که به طور جداگانه به آن خواهیم پرداخت تقریباً مشابه کوچینگ با تفاوت های کم می باشد. در منتورینگ منتور به عنوان یک رهبر همه ی اطلاعات و تجربه های لازم را برای سرعت به پیشرفت را به مراجع خود می دهد. تمرکز منتور روی آینده و تمرکز کوچ روی حال و درنهایت آینده است.

کوچینگ برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که دغدغه‌ی موفقیت و رسیدن به اهداف خود را دارند.

افرادی که دنبال شادی و زندگی در لحظه حال هستند.

افرادی که می خواهند اهداف و کارهای مورد علاقه خود را پیدا کنند.

افرادی دنبال پیشرفت تجاری و ایجاد تغییرات در مشاغل خود هستند.

افرادی که در زندگی دنبال ایجاد خصوصیات مثبت و اعتماد به نفس و حذف خصوصیات منفی هستند.

افرادی که دنبال بهبود روابط و روابط عاطفی خود هستند.

مزایای کوچینگ چیست؟

بزرگترین مزیت کوچینگ تغییر است. کوچینگ به انواع چالش ها، موانع و مشکلات، حذف خصوصیات منفی، ايجاد و افزایش خصوصیات مثبت و مهارت هایی مانند: اعتمادبه نفس، قدرت تصمیم گیری و پیشرفت و…. نگاهی جدید دارد.

 همه‌ی کسانی که از کوچینگ استفاده کردند، در درون خود و در زندگی شخصی و کاری خود، به نقاط خوبی رسیدند و راحت تر به موفقیت مورد نظر خود دست پیدا کردند. بخشی از مزایای کوچینگ در زیر :

بالا بردن میزان بهره وری

از بالاترین سطح پتانسیل فرد برای پیشرفت در اهداف استفاده می شود و همچنین افزایش استفاده از آن قسمت پنهان در کار و درون فرد است.

بهبود مهارت و خصوصیات فردی

از دیگر مزایای کوچینگ افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس و افزایش توانایی در برخورد با چالش ها، مسائل و موانع و مشکلات و اخذ تصمیم درست در اسرع وقت می باشد.

برگشت سرمایه با کوچینگ

کوچینگ به آموزش و شفافیت برای کارهای عملی می پردازد که تعهد و نتایج قابل ارزیابی هم به همراه دارد. اکثر افرادی که از کوچینگ استفاده کردند، به راحتی میزان سرمایه گذاری در زمینه‌ی کوچینگ را برگرداندند.

رضایت افراد شرکت کننده در کوچینگ

تقریباً همه‌ی افرادی که از کوچ در  زمینه های مدنظر خود در کار یا زندگی استفاده کردند، به راحتی شاهد پیشرفت چشمگیر و روزافزون خود بوده اند.

انواع مدل ها در کوچینگ

فرآیند کوچینگ در هر زمینه ای مدل های متفاوتی دارد که چندین مورد از آن ها در این قسمت شرح داده شده است.

مدل GRPW

این مدل یکی از معروف ترین و کاربردی ترین مدل ها می باشد. این مدل شامل چهار مرحله است :

 • هدف (Goal) :

هدف در مدل GRPW  به معنای مشخص کردن هدف و آنچه مدنظر فرد است، که خواهان رسیدن به آن می باشد.

 همه‌ی افراد موفق در زندگی شخصی و کاری خود اهدافی را معین می کنند و سپس مسیر خود را ادامه می دهند، که ايجاد این اهداف، در ابتدای جلسه تعیین می شود تا این گفتگو و جلسات کوچینگ معنادار و با هدف باشد.

 • واقعیت (Reality) :

بعد از تعیین هدف مرحله‌ی واقعیت است زمانی که فرد هدف خود را تعیین کرد، در این مرحله فرد با استعداد، توانایی، آگاهی و اطلاعات کنونی خود و انتظاراتی که از او می رود و میزان پیشرفت ها روبرو می شود و در همین مرحله، فرد نسبت به نقاط قوت و ضعف خود آگاهی پیدا می کند و به تقویت نقاط مثبت و حذف نقاط منفی می پردازد.

 • گزینه (option) :

این مرحله به معنای گزینه های موجود است. درست است که این یک مسیر راحت است که با اولین ایده و گزینه به سمت نتیجه حرکت کنید؛ اما شما به عنوان یک مربی یا کوچ باید این مهارت را داشته باشید که به کوچی خود کمک کنید تا افکار وسیع و خلاقیت را داشته باشد و استعدادهای درونی خود را کشف کند.

 • نتیجه (wrap up) :

این مرحله پایان جلسه است. زمانی که در جلسات کوچینگ مشتری و مراجع شما گزینه های موجود را بررسی و انتخاب کرد و کوچ هم باید به کوچی و مشتری خود در  ايجاد شفافیت و تعهد فرد به عملکرد خودش کمک کرده و از این موضوع که فرد از آنچه که درحال انجام آن است، زمان و مکان و افرادی که ممکن است به او کمک کنند، آگاهی کامل داشته باشد.

مدل TGROW

این مدل از کوچینگ یک مرحله بیشتر از مدل قبل دارد.

 • موضوع (Topic):

به معنای کشف و تعیین موضوع و روشن سازی آن است.

 • هدف (Goal):

تعیین هدف در مدت زمان های مختلف (بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت)

 • واقعیت (Reality):

درک این موضوع که فرد حالا در کجای فضای مرتبط با هدف قرار دارد.

 • گزینه ها (option):

بررسی گزینه ها برای پیشرفت و حرکت به سمت جلو.

 • نتیجه (wrap up) :

به معنای شناسایی، توافق و نتیجه درمورد اهداف و اقدامات می باشد.

مدل CLEAR

این مدل از کوچینگ شامل مراحل زیر می باشد:

 • بستن قرارداد (contracting):

در این مرحله شما صرفاً برای نتیجه به افراد کمک نمی کنید؛ بلکه درحال بحث، ايجاد محدودیت، چهارچوب ها و تعیین قوانین برای شروع همکاری هستید.

 • گوش کردن فعال (listening):

 این مرحله به معنای گوش کردن فعال و ایجاد همدلی برای کمک کردن به فرد، برای رسیدن به یک درک درست از شرایط و نگرش شخصی از خود می باشد.

 • جستجو (exploring):

مرحله‌ی جستجو در  این مدل از کوچینگ دو عنصر اصلی را در بردارد. اولین مورد اینکه برای درک کردن تأثیر موقعیت روی آن ها به فرد کمک می کند و دومین مورد اینکه فرد را برای فکر کردن به اتفاقات و مشکلات احتمالی در آینده و حل آن‌ها به چالش می کشد.

 • اقدام و عمل (action):

در مرحله‌ی اقدام، کوچ حامی و پشتیبان کوچی خود در  انتخاب و تصمیم گیری درمورد مسیر  پیش رو می باشد.

 • مرور (review):

این مرحله درباره‌ی انتهای جلسه، تقویت زمینه های مد نظر  و تصمیم های انجام شده است.

مدل OSKAR

در این مدل از انواع کوچینگ با کمک گرفتن از مدل هایی که بر  راه حل ها تمرکز دارند، یک چارچوب بسیار قوی برای کمک کردن به جلسات است. درواقع بجای تمرکز روی مشکلات، روی راه حل ها متمرکز می شوند. مدل Oskar  5 مرحله دارد.

 • نتیجه (outcome):

هدفی که کوچی شما قصد رسیدن به آن را دارد، ‌به صورت آینده ای عالی و یا ایده آل مورد نظر فرد، در زمان بندی اهداف بلند مدت، میان مدت و یا کوتاه مدت است و در واقع درک این که جلسات چقدر مؤثر بوده است.

 • مقیاس بندی (scaling):

هنگامی که فرد در مورد نتیجه و هدف مورد نظر خود به یک تصویر روشن رسید، می توانید جای او را معین کنید. روش و مرحله‌ی مقیاس بندی یک روش عالی برای کمک به کمی سازی است.

 • دانش درمورد مهارت و تکنیک ها (know How):

این روش به معنای این است که اکنون چه اطلاعات، مهارت و خصوصیات ذاتی به شما در مسیر مورد نظر و هدف کمک کننده است. این مرحله را می توان به معنای یک معدن طلا تشبیه کرد که با صرف زمان زیادی منابع و درون فرد شناخته می شود.

 • تأیید و عملگرایی (Affirm&action):

تأیید و بازخورد مثبت درباره‌ی نقاط قوت در فرد و اقدام و کمک به فرد درمورد اقداماتی است که قرار است انجام دهد.

 • مرور کردن (review):

مرحله ی پایانی مرورکردن میزان پیشرفت ها دربرابر کارها و اقدامات انجام شده است. برای مرور مثبت سؤالاتی مثل : کدام قسمت و چه چيزهايی بهتر شد؟

انجام چه کاری باعث ایجاد تغییرات موفق در این مورد شد؟

مقالات هوش ثروت

لیستی از مقالات ما