لایف کوچینگ

با کوچینگ به تغییر و تحول زندگی خود بپردازید…

لایف کوچینگ با نام انگلیسی life coaching  به معنای کوچینگ زندگی می باشد. طبق تعریفی که از فدراسیون بین المللی کوچینگ وجود دارد به این صورت است که “همکاری با مراجع تا بتواند در یک فرآیند موردنظر خود حداکثر استفاده را از توان فردی و حرفه ای خود داشته باشد”

 

انواع خدمات

تنوع زیاد در خدمات

پکیج یاقوت
پکیج مروارید
پکیج الماس
پکیج VIP

فرایند اجرای کار

مسیری که شمارا بهترین میکند!

درخواست مشاوره

آشنایی کامل با لایف کوچینگ

لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ با نام انگلیسی life coaching  به معنای کوچینگ زندگی می باشد. طبق تعریفی که از فدراسیون بین المللی کوچینگ وجود دارد به این صورت است که “همکاری با مراجع تا بتواند در یک فرآیند موردنظر خود حداکثر استفاده را از توان فردی و حرفه ای خود داشته باشد”

لایف کوچینگ یک سبک خود هدایتی با تشویق فرد به فکر کردن و تصمیم گیری برای پوشش تمام ابعاد سلامت جسم و روان در زندگی باعث پیشرفت و رضایت در زندگی می شود. درواقع به فرد کمک می کند تا با تبدیل شدن به بهترین خودش زندگی کند. کوچینگ زندگی به فرد قدرت می دهد تا آرزوها و اهداف خود را بیان کند و برای رسیدن به اهداف خود قدم بردارد. درابتدا کوچ به فرد در شناخت استعداد و توانایی و به طور کلی درون خود کمک می کند. توجه داشته باشید که مبارزه با حریف درونی مثل شک ها، افکار منفی، ترس ها و باورهای محدود کننده و بازدارنده به اندازه ی مبارزه با حریف بیرونی مهم است. بعد از شناخت کامل از خود برای رسیدن به اهداف بلند مدت، نقاط قوت تقویت و نقاط ضعف و منفی ضعیف می شود.

با تضعیف نقاط ضعف وجودی می توان با مشکلات زندگی مقابله کرد و بهترین سبک زندگی را برای رسیدن به اهداف انتخاب کرد.

قطعاً فلسفه ی وجودی همه ی انسان ها حرکت روبه جلو می باشد و همه ی افراد خواهان بهترین ها از زندگی هستند و دنبال تغییر و پیشرفت در تمام ابعاد زندگی و روابط خود می باشد و هر فردی هم بهترین متخصص برای پیشرفت و تغییر خود است.

در لایف کوچینگ به طور ویژه روی نیاز به رشد و پیشرفت تمرکز می شود و کوچینگ به شما در تبديل به آدم بهتری شدن و عملگرا شدن کمک می کند.

تاریخ تولد کوچینگ زندگی

تولد لایف کوچینگ در سال 1980 میلادی با بنیانگذاری “توماس جی. لئونارد” می باشد و تا سال 2000 رشد و توسعه پیدا کرد و به سرعت مورد توجه قرار گرفت. درابتدا اولین لایف کوچ ها روی برنامه ریزی متمرکز بوده اما بعد از رشد و پیشرفتی که داشتند در تمام جنبه های زندگی مثل بهبود روابط، امور کسب و کار یا همان بیزینس کوچینگ، سلامت جسم و روان، آرامش و…. فعالیت دارد.

 ریشه ی لایف کوچینگ در فرهنگ ایرانی و اسلامی

صفتی که در قرآن‌ برای خدا نام برده شده است و معنای نزدیک به کوچینگ دارد صفت “رب” می باشد که با مفهوم تربیت و حرکت به سوی کمال است. هدف لایف کوچینگ هم در زمینه ها کمک و پشتیبانی برای حرکت فرد به سوی کمال و بهترین خود می باشد.

خودآگاهی

در لایف کوچینگ بر مراجع محوری و یافتن راه حل از کشف درون تأکید دارند که پیش نیاز آن آگاهی فرد از نیازها، خصوصیات خود می باشد. همانطور که در آیه 14 سوره قیامت فرمودند: “انسان از وضع خود آگاه می باشد و بهتر از هرکس دیگری می داند که چه کارهایی انجام داده، چه نیازهایی دارد و خصوصیاتش چیست”

شناسایی و تغییر درون

در لایف کوچینگ این موضوع مهم است که زمانی که خواهان تغییر در زندگی خود باشید باید این تغییر را از درون خود شروع کنید. در این مورد هم خداوند در آیه 11 سوره رعد اشاره کرده است که” درحقیقت خدا حال قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه آن‌ها خود حال خود را تغییر دهند”

کنترل درون

در لایف کوچینگ خواسته و میل درونی و همچنین کنترل درون مهم است و هیچ اجباز و کنترل بيرون وجود ندارد.

طبق آیه 256 سوره‌ بقره “هيج اجبار و اکراهی در دین وجود ندارد و هیچ کسی حق ندارد کسی را از روی اجبار به پذیرش دین وادار کند. بلکه هرکسی باید با استفاده از عقل و تکیه بر دانش، مطالعه و تحقیق و آزادانه دین را بپذیرد”

قابلیت های درونی انسان

یکی از اهداف اصلی لایف کوچینگ شناخت و آزاد کردن قابلیت های درونی فرد است.

حضرت علی علیه السلام هم دراین باره فرمودند” تو موجود کوچکی هستی درحالی که عالم بزرگی در تو نهفته است ” و درواقع به قابلیت های درون انسان تأکید دارد.

پرسیدن

یکی از مهمترین و ضروری ترین ابزار در لایف کوچینگ برای کشف درون فرد و پیدا کردن پاسخ مسائل او سؤالات قدرتمند و گوش کردن فعال است. امام حسین علیه السلام هم در این باره فرمودند:” پرسش درست و نیکو نیمی از دانش خواهد بود”

وظیفه لایف کوچ چیست؟

امروزه کوچینگ یکی از مشاغل محبوب و در کشور های پیشرفته با رشد سریع است. لایف کوچ فردی است که در زمینه ی آموزش لایف کوچینگ در دوره های موجود از اساتیدی حرفه‌ای آموزش دیده و به صورت حرفه ای و تخصصی به فرد در مسیر رسیدن به خواسته ها و اهداف و رفع دغدغه ها و و درگیری ذهنی کمک می کند و نقش تسهیل گر را خواهد داشت. درواقع لایف کوچ به کشف درون و خود واقعی و آگاهی از تمام توانایی ها و نقاط قوت به شما کمک می کند. و همچنین لایف کوچ با یک نگاه کلی و سیستمی به شما کمک خواهد کرد تا واقعیت ها و جنبه های زندگی را همانگونه ای ببینید که واقعاً هستند و بعد شما را برای ادامه ی راه و مسئولیت پذیری پشتیبانی می کند.

خصوصیات و مهارت های لازم برای یک کوچ زندگی چه چیزهایی می باشد؟

  معمولاً کوچ زندگی اعتقاد دارد که هر فردی کامل است و همه ی منابع لازم را برای حل مشکلات و مسائل در درون خود دارد و کافیست آن ها را کشف کند که لایف کوچ در پیدا کردن و ایجاد راهکارها او را حمایت و پشتیبانی می کند.

پرسیدن سؤالات قدرتمند

يک قسمت بسیار مهم در فرآیند کوچینگ، گفتگوی کلامی کوچینگ است. لایف کوچ جلسه را با پرسیدن سؤالات بجا و قدرتمند مدیریت و کنترل می‌کند ولی محتوا و اطلاعات کاملاً از خود مراجع (کوچی) می باشد.

درواقع این فرآیند پرسشگری با هدف خودآگاهی، شفاف سازی موضوع، هدف گذاری مراجع طبق ارزش های بنیادین، شناسایی موانع است.

پرسیدن سؤالات در لایف کوچینگ ریشه در روش سقراطی دارد. روش سقراطی به مفهوم پرسش های هدفمند، عميق، علاقه به ارزیابی پاسخ ها می باشد و سقراط با همین روش پرسش و پاسخ به شاگردان خود آموزش می داد.

گوش کردن فعال

یک مهارت اساسی و بسیار ضروری در فرآیند لایف کوچینگ گوش کردن فعال که با شنیدن متفاوت است. گوش کردن فعال و مؤثر یک فرآیند هدفمند و به معنای توانایی فرد برای توجه و تمرکز کامل برای گوش دادن به گفته های مراجع است و طبق موارد مورد نظر مراجع به آن‌ها رسیدگی می‌شود. کوچ گاهی برای اطمینان از درک درست، گفته های مراجع را خلاصه، تفسیر و تکرار منعکس می کند. و یک کوچ حرفه ای معمولاً در جلسات 45 دقیقه گوش می کند و فقط 15 دقیقه

همدلی

همدلی در لایف کوچینگ به معنای درک افکار و احساسات درونی مراجع است و یکی از مهارت های ضروری در روابط بین فردی برای لایف کوچ است و به دو بخش همدلی شناختی و احساسی تقسیم می شود و در انواع مختلف و مطابق با شرایط انجام می شود.

بازخورد مثبت و سازنده

توانایی داشتن برای ارائه ی بازخورد سازنده یکی دیگر از مهارت های تقویت کننده لایف کوچیک است که باعث حمایت و موفقیت از مراجع و تأثیر در عملکرد کوچ می باشد.

مزایا و دستاوردهای لایف کوچینگ چیست؟

امروزه لایف کوچینگ با کمک به فرد درمورد تصمیم گیری درمورد عوامل مهم برای زندگی و کسب و کار باعث موفقیت در جنبه های متفاوت زندگی کاری و شخصی می شود و با رشد بسیار سریع است.

دستاوردهای لایف کوچینگ عبارت است از

توجه به نقاط کور

این مورد یکی از بزرگترین و مهم‌ ترین دستاوردها و مزایای لایف کوچینگ است. نقاط کور به مفهوم جنبه های ناشناخته و مبهم زندگی و کار است و درواقع فرد با مواردی روبرو خواهد شد که تمایلی به دیدن آن‌ها نداشته است.

کوچ به شما کمک می کند که این نقاط کور را بشناسید و بعد از شناخت و آگاهی به فرد جرأت عبور و مقابله با آن مشکلات و موانع را می دهد.

جلوگیری از اهمال کاری

انسان ها به صورت فطری از انجام کارهای خود دنبال نتایج زود و کوتاه مدت هستند و اهمال کاری زمانی بوجود می آید که ارزش نتايج بلند مدت را نسبت به کارهای کوتاه مدت نمی سنجد و دید آینده نگری ندارد. بنابراین اگر کاری را که می دانید باید انجام شود را سروقت انجام دهید ثروتمندتر، شادتر، سالم تر خواهید بود و دغدغه های فکری هم که بخاطر کارهای انجام نشده دارید کمتر می شود و یا ازبین می رود.

پاسخ گویی برای تکالیف

زمانی که بدانید کسی روی کارهای شما نظارت دارد و باید پاسخ دهید قطعاً عملکرد بهتر و رفتار مطلوب تری خواهید داشت. در فرآیند لایف کوچینگ کوچ همراه فرد است که باید با صداقت و صراحت مسئول و پاسخگو باشید.

پیدا کردن چرایی در اهداف

نیتی که پشت هر هدف وجود دارد میزان قدرت هدف را مشخص می کند. طبق تعریف سایمون سینک پیدا کردن این نیت “آغاز با چرایی می گویند. به طوری که امکان دارد تحلیل و بررسی نیت پشت هدف باعث تغییر آن هدف شود.

یک کوچ حرفه ای در لایف کوچینگ به فرد کمک می کند تا اهدافی را داشته باشد که با انگیزه و نیت پنهان او کاملاً همسو باشد. اهدافی خوب و برتر هستند که کاملاً با نیات درونی فرد همسو باشد.

یافتن راهکارهای ثابت شده

راهکار ثابت شده می تواند کمک کند تا زمان و تلاشی که صرف می شود کاملاً درست باشد. شما می توانید با یک کوچ حرفه ای خوب و متخصص در زمینه مهارت مورد نظر شما بهترین روش را برای کسب مهارت مورد نظر خود پیدا کنید.

افزایش بهره وری

یکی از مهمترین مزایایی که همراهی با کوچ در مسائل لایف کوچینگ وجود دارد افزایش بهره‌وری بهتر است. طبق تحقیقات انجام شده میزان بهره وری و نتایجی که افراد بدست آوردند کاملاً واضح و ملموس است.

شفاف سازی ارزش ها

وقتی دقیقاً بدانید که چه مواردی برای شما ارزشمند است فعالیت های خود را طوری برنامه‌ریزی می کنید که ارزش های شما را پوشش دهد و نتیجه ی حاصل شده کاملاً مورد رضایت شما خواهد بود. هدف اصلی در لایف کوچینگ کمک برای شناسایی ارزش ها و اطمينان از همسو بودن هدف شما با ارزش ها است.

رفع باورهای منفی و محدود کننده

لایف کوچینگ به شما در شناسایی تصویر و باورهایی که از زندگی خود دارید کمک می کند و در رفع باورهای منفی و محدود کننده و ایجاد عادات و باورهای سالم و سازنده به شما کمک می کند تا به ثبات و رضایت دلخواه خود برسید و بتوانید به خوبی در زمینه ی هدف مورد نظر خود اقدام کنید.

حمایت و پشتیبانی از اهداف شما

تا حالا به این موضوع فکر کردید که چند نفر در زندگی شما هستند که اهداف شما برای آن‌ها اهمیت دارد و دلسوزانه به شما در رسیدن به نقطه ی مطلوب کمک می کنند؟؟

در لایف کوچینگ یک لایف کوچ خوب مثل خود شما برای اهداف شما اهمیت قائل است و مشتاقانه به حرفهای شما گوش خواهد داد و به حضور شما اهمیت می دهد و در تلاش بیشتر شما را تشويق خواهد کرد.

لایف کوچ همان فردی است که انگیزه ی لازم را برای شروع و ادامه ی مسیر برای شما ایجاد می کند.

و از دیگر مزایا و دستاوردهای بسیار کوچینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

بهبود و افزایش اعتماد به نفس کافی

ايجاد و بهبود مهارت های رهبری

ايجاد و افزایش روحیه، انگیزه، امید برای ادامه ی راه درمورد زندگی و یا اهداف مورد نظر

افزایش سرعت در ايجاد تغییر و رشد و توسعه فردی

شناخت و افزایش آگاهی فرد از توانایی ها

شناسایی علت های عدم عملگرایی و یا بهبود عملکردهای ضعیف

تقویت مهارت های ارتباطی و….

و……

کوچینگ زندگی برای چه افرادی کاربردی است؟

خدمات لایف کوچینگ برای تمام افراد با هر شرایط زندگی مناسب است. “به قول بیل گیتس هر فرد باید یک کوچ داشته باشد”

درواقع زمانی که شما سلامت روانی دارید و برای شروع، حرکت، اقدام و حضور و ماندن در مسیر درست به حمایت و پشتیبانی نیاز دارید کوچینگ برای شما بسیار مناسب و مؤثر است.

به طور کلی لایف کوچینگ برای افراد و شرایط زیر مناسب است :

اگر شما مدام از این شاخه به آن شاخه می پرید و دنبال یک هدف و معنای واقعی در زندگی هستید.

اگر میخواهید به خود شناسی برسید.

اگر در ابعاد زندگی، شغل و کسب و کار و روابط خود دنبال رشد بیشتر و پیشرفت هستید.

اگر ایده و هدف دارید اما از شروع کردن می ترسید، درواقع عملگرا نیستید.

اگر درراستای هدف خود برای مراحل آن سردرگم هستید.

چنانچه در روابط خود مشکل دارید و دنبال بهبودی روابط خود هستید.

اگر از شروع کردن می ترسید و یا دنبال افزايش امید و انگیزه برای شروع و عملی کردن ایده و افکار خود هستید.

و…..

به طور کلی لایف کوچینگ باعث افزایش رضایت و حرکت در مسیر درست و رو به جلو در زندگی می باشد.

و درصورتی که دنبال راهکار یا منبعی خارج از درون خود هستید لایف کوچینگ برای شما مناسب نخواهد بود.

اصول اخلاقی در لایف کوچینگ چیست؟

هر لایف کوچ حرفه ای اصول اخلاقی را به صورت روشن می داند و با رعایت آن متعهد است و همین رعایت اخلاق حرفه ای و اصول اخلاقی باعث ایجاد و تقویت اعتماد متقابل است. اصول اخلاقی و استانداردها عبارت است از

لایف کوچ نباید هیچ تفاوتی بین افراد در مواردی مثل سن، جنسیت، نژاد، دین، ملیت و یا معلولیت و… بگذارد.

هیچ ارتباطی خارج از عرف نباید صورت بگیرد.

تمام اطلاعات شخصی و حریم خصوصی مراجع در لایف کوچینگ کاملاً محرمانه است و لایف کوچ باید کاملاً رازدار باشد و درصورت انجام هرگونه یادداشت برداری و یا ضبط کردن صحبت ها باید از مراجع اجازه گرفته شود و کاملاً محرمانه بماند.

در صورت نیاز مراجع را به کوچ و مشاور ذی ربط ارجاع دهد.

ايجاد تغییر در راهکار باید از سوی خود مراجع انجام شود و درصورتی به مراجع قول دهید که واقعاً توان انجام آن را داشته باشید.

لایف کوچ باید مسئولیت اشتباهات خود را در پروسه کوچینگ برعهده بگیرد و آن ها را اصلاح کند.

کاملاً مطابق با طرز فکر کوچینگ عمل شود.

مدیریت پیشرفت و پاسخ در واگذاری مسئولیت به مراجع است.

لایف کوچ باید از مراجع ویا کوچی بخواهد که اقداماتی که خود مراجع در جلسات برای اهداف مشخص کرده را به طور کامل و متعهدانه انجام دهد.

لایف کوچ باید اقداماتی که توسط خود مراجع تعیین شده و به انجام آن تا مدت زمان تعیین شده متعهد شده را پیگیری کند.

لایف کوچ باید انجام بخاطر انجام اقدامات توسط مراجع از او تشکر کند و او را برای ادامه تشویق کند.

لایف کوچ باید با هدف پیشرفت مراجع نسبت به آنچه که برای انجام آن متعهد شده، نتايج حاصل از اقدامات، انجام برنامه در محدوده ی زمانی خاصی مسئول کند و باعث ایجاد و تقویت انضباط فردی در او شود.

تنظیم و حفظ توافق نامه درمورد خدمات و فرآیند لایف کوچینگ که قبل از شروع جلسات باید صورت گیرد.

ايجاد اعتماد و امنیت و توسعه ی آن یکی از ارکان مهم در جلسات کوچینگ است.

رابطه ی کوچینگ باید کاملاً روشن باشد و مراجع باید در محدودیت قرار بگیرد.

کاملاً به فردیت مراجع احترام گذاشته شود.

مراجع به مراجعه و کشف درون‌ تشویق شده و حمایت و پشتیبانی مستمر صورت گیرد.

برنامه ی کوچینگ باید طبق اهداف رابطه تدوین شود.

کوچ باید با رعایت اصول کاملاً روی مسائل و دغدغه های مراجع توجه و تمرکز داشته باشد. بدون یک رابطه قوی و با رعایت اصول، نتیجه ی دلخواه حاصل نمی شود.

نحوه ی برگزاری جلسات لایف کوچینگ به چه صورت است؟

جلسات لایف کوچینگ به دو صورت حضوری و غیر حضوری انجام می شود. در جلسات حضوری جلسه به شکل رودررو و در جلسات غیرحضوری به صورت صوتی، پیام، تصویری، تلفنی، پیام رسان هایی مثل واتساپ، ایمو و…. انجام می گیرد. جلسات به شکل غیر حضوری باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می‌ شود ولی جلسات حضوری هم مزایای خاص خود را دارد.

از نظر طول زمانی به دو شکل جلسات متداول با مدت زمان 45 تا 60 دقیقه است یا بسته به زمان مراجع 20 تا 25 دقیقه است. در این نوع 25 دقیقه ای فقط روی سؤالات مهم متمرکز می شوند تا زودتر به نتیجه برسد.

تعداد جلسات هم به هدف و انتظارات مراجع و رسیدن به چشم انداز دلخواه بستگی دارد و از چند جلسه تا چند ماه می باشد.

مقالات هوش ثروت

لیستی از مقالات ما