در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

مقایسه ی خود با دیگران ممنوع

مقایسه کردن غیر منطقی و ناعادلانه از زمانی که بشر خود را شناخته بوده و قدمتی به اندازه‌ی قدمت بشر دارد و باعث تضعیف عزت نفس می‌شود.

مقایسه کردن خود با دیگران

دلیل ناخوشایند بودن اغلب مقایسه کردن خود با دیگران چیست؟؟

هیچوقت ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود مقایسه نکنید .

مثلا زمانی که شما در فضای مجازی هستید عکس‌های افرادی که از لحظات خوب خود عکس گرفتند و اون لحظه‌ها و چهره‌های خندان که عمدا خوشحال طراحی شده را می‌بینید و به خودتا می‌گویید چقدر خوشبخت هستند. هیچوقت دعوا و کم و کسری ندارند. چرا باید زندگی من اینطور باشد ؟؟

و مدام در آرزوی اینکه کاش لحظه‌ای هم که شده مثل آنها بودید. آن لحظات خوب امکان دارد واقعی باشد ولی مشخص نیست که در آن زمان و لحظه و روز دقیقا چه اتفاقات دیگری درحال روی دادن بوده است.

طبق نظر روانشناسان این تله‌ی مقایسه‌ی اجتماعی است.

متاسفانه ظهور رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث بزرگتر شدن این تله شده است.

مقایسه کردن زندگی خود با دیگران باعث ایجاد احساس فشاری می‌شود که امکان مختل کردن زندگی و تخریب از لحاظ روحی و روان و جسم هم می‌باشد. طبق تحقیقات گاهی این مقایسه کردن‌ها باعث می‌شود که مدام دنبال افرادی باشید که حس می‌کنید از شما خوشبخت‌تر هستند و این تصور ذهنی باعث تمرکز روی ضعف و ایرادهایتان می‌شود.

مقایسه خود با دیگران

راهکارهایی جهت رهایی از تله مقایسه‌ی خود با دیگران:

یادتان باشد اگر مقایسه کردن با دیگران را کنار بگذارید رضایت بیشتری از زندگی دارید.

1. تمرکز درونی داشته باشید:

درسته که تغییر نگاه از بیرون به درون کار سختی است اما امتحان کنید و تمرین داشته باشید. این کار بسیار مفید و موثر است. اگر تا حالا این روش را تست نکرده‌اید و از تعامل با خودتان می‌ترسید اجرای این تمرین در ابتدا سخت است. پس برای شروع هر روز با مدیتیشن یا هر روش دیگری با خودتان خلوت داشته باشید.

از خود سوال کنید که عوامل و تاثیرات بیرونی که من عمدا و یا سهوا اجازه‌ی ورود و هدایت دادم چه چیزهایی هستند؟؟

به شرایط و موقعیت‌هایی فکر کنید که خودتان را با آنها مقایسه کردید و یا شاید رفتن به فروشگاه‌ها و جاهایی که باعث عدم رضایت شما از زندگیتان شده است و…..

به این موارد فکر کنید و یا بنویسید و بعد فکر کنید که اگر این نظرها و این موارد بیرونی تاثیری روی زندگی و درون شما نداشت چه اتفاقی می‌افتاد .

اینگونه باعث می‌شود متمرکز به درون خود شوید. در این بین هر وقت احساس کردید دوباره دارید تحت تاثیر نیروی بیرونی قرار می‌گیرید از اول شروع کنید.

2. کاهش استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی:

وقتی همیشه دنبال اعتبار بخشیدن به خودتان و زندگی خود در بیرون هستید خیلی راحت گرفتار تله‌ی مقایسه اجتماعی می‌شوید. برای کاهش مقایسه استفاده از رسانه‌های اجتماعی را کاهش دهید. تصاویر در اینستاگرام طراحی شده‌اند  برای بی عیب و ایراد نشان دادن زندگی آنها . و  زندگی واقعی شان همیشه به زیبایی عکس‌هایشان نیست. لحظات خوب خود را به اشتراک می‌گذارند و اکثرا در واقعیت با مشکلات بسیاری همراه است.

3. منبع خوب و محکمی برای الهام بخشی انتخاب کنید:

اینکه یکی دو نفر را برای الهام بخشی در زندگی داشته باشید هیچ اشکالی ندارد. این مورد می‌تواند تا حدودی باعث ایجاد هدایت بیرونی در زندگی شود. حتما نباید افراد مشهوری باشند. این منبع الهام می‌تواند یک مربی ورزش، یوگا، مدیتیشن، یک دوست یا همکار خوب و پرانرژی و یک فرد موفق و…..یا فردی باشد که تقریبا مشابه به مسیر شما را دارد. با وجود این منبع می‌توانید هر زمانی که احساس ناامیدی داشتید و یا دوباره در حال گرفتار شدن در تله‌ی مقایسه هستید از این افراد الهام بخص کمک بگیرید و جایگزین کنید.

4. شاکر باشید:

اگر این تعهد را داشته باشید که همیشه به طور عمیق برای هر چیزی که دارید خوشحال باشید و خدا را شاکر باشید و این را هرروز برای خود یادآوری کنید احتمال گرفتار شدن در تله مقایسه کمتر است. همیشه چیزهای خوب را به خود یادآوری کنید .

موفقیت دیگران حاصل تلاش خودشان است. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و از موفقیت هیچکس ناراحت نشوید. حس شادی و آرامش درون ایجاد کنید تا به پیشرفت‌های خودتان ارزش دهید. وقتی از موفقیت‌های دیگران خوشحال می‌شوید پیروزی‌های هر چند کوچک خود را هم می‌بینید و می‌پذیرید.

5. سعی کنید که مقایسه خود با دیگران انگیزه‌ای برای پیشرفت خودتان باشد:

تلاش برای چیزی که برای دیگران است بیهوده و اتلاف وقت است. سعی کنید خودتان را با افراد مثبت اندیش و الهام بخش و پر از انگیزه مقایسه کنید و خودتان را شبیه آنها کنید و همواره فرد بهتری در زندگی باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *