در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

فرمول زندگی سالم و شاد

برای شادی و نشاط و امیدواری در زندگی محدودیتی وجود ندارد. در هر زمان و مکانی می‌توان نشاط و شادی درونی داشت. برای این منظور باید باورها و رفتارهای خود را بازنگری کنید و بشناسید و سپس هرجا که نیاز است در نگرش و اقدامات خود اصلاحات و تغییرات تدریجی بوجود آورید. مرحله‌ی اول دانستن و پذیرش این است که رسیدن به نشاط درونی اتفاقی نیست و نیازمند تلاش است. شادی یک  احساس همراه و حاکی از سلامت روان است. یک خوشحالی و شادی درونی باعث سرزندگی، هوشیاری و رفتار و گفتار بهتر خواهد شد. یک شبانه روز شاد و پرنشاط از اجزای متفاوتی ایجاد می‌شود اما 7 جزء کلیدی وجود دارد که باعث چرخش چرخه‌ی انرژی مثبت می‌شود :

زندگی سالم وشاد

1. آیین صبحگاهی (شروع انرژی مثبت):

روز خود را با یک برنامه‌ی ثابت و مثبت آغاز کنید. بهترین شروع یک روز خوب و بابرکت یک خلوت و نیایش صبحگاهی است. پس می‌توان به این سبک زندگی موارد دیگری را هم اضافه کرد و تنها شرطی که وجود دارد در تنظیم این برنامه روزانه؛ مثبت بودن و نشاط آور و انرژی بخش بودن موارد و برنامه‌ها است. مثل؛ صرف یک صبحانه ی کامل و عالی کنار کسانی که دوستشان دارید. استفاده از جملات مثبت در مکالمات با خود و دیگران، ورزش و یا حتی چند تمرین کششی ساده، کمک به یک فرد نیازمند، یک کار خوب و….

.2  ورزش :

ورزش برای جسم و روح مفید است و به عنوان یک داروی ضد افسردگی باعث کاهش افسردگی و استرس می‌شود. باعث تقویت جریان خون مغز و حافظه، خلاقیت و مهارت‌ها و بهبود وضعیت کلی جسم و روح می‌شود. ورزش حرفه‌ای یا حتی یک پیاده‌روی ساده باعث ایجاد احساس خوشایندی در طول روز خواهد شد.

نکته : “به توصیه ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها: (CDC)کودکان و نوجوانان 6 تا 17 ساله حداقل روزی 60 دقیقه فعالیت بدنی متوسط (مقصود از فعالیت بدنی متوسط؛ پیاده روی تند و یا دویدن آهسته )؛ بزرگسالان 18 سال به بالا هم هفته ای 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط.

3. تغذیه سالم :

یک تغذیه‌ی سالم و مقوی باعث ارتقای سلامت جسم و روان زندگی بهتر می‌شود و از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری خواهد کرد. در ضمن متغیر‌هایی مثل سن، جنسیت و نژاد و میزان تحرک و فعالیت بدنی هم در الگوی تغذیه‌ی سالم برای هر فرد بسیار موثر است. به طور مثال :

 • روزانه پنج وعده میوه و سبزی : به طور مثال در وعده صبحانه میل کردن آبمیوه‌ی طبیعی همراه با کشمش یا میوه همراه با نان سنگک و پنیر کم چرب و کم نمک و برای ناهار هم یک سوپ سبزیجات یا سالاد همراه با یک وعده غذایی و یا ساندویچ همراه با سبزیجات زیاد و در وعده‌ی شام هم سبزیجات سبز و قرمز و نارنجی هم بسیار مفید است..
 • مصرف سه وعده‌ی غذای سبوس دار: شامل یکی از این موارد؛ مصرف جوی سبوس‌دار، گندم سبوس‌دار یا گندم کامل .
 • مصرف وعده‌ی غذای سرشار از کلسیم: شامل بهترین گزینه هایی مثل شیر ، پنیر و ماست کم چرب ، کلم بروکلی و اسفناج، خشکبار و شیر سویا و…
 • مصرف کم تر گوشت قرمز، عدم مصرف فست فود و غذاهای چرب، مصرف میوه و سبزی تازه..

4. نیایش و معنویت (جهت شارژ انرژی ):

فردی معنوی که به یاد خداست حس می‌کند که همیشه به یک قدرت عظیمی متصل است که برای او امید به همراه دارد. احساس تسلط به زندگی و آسان شدن مشکلات زندگی و همچنین صبوری و ناامید نشدن در شکست‌ها و مصیبت‌ها از نتایج ذکر و یاد خداست. علاوه بر ذکر کارهای معنوی دیگری هم وجود دارد مثل : نماز، نذر، مطالعه قرآن و سایر کتب مقدس، بخشش، رضایت به رضای خدا، شکرگزاری، مثبت اندیشی، دعا، امید به رحمت خدا، صبر، توکل و توسل، رفتن به اماکن و مذهبی و غیره..

5. قدردانی :

از کسانی که کار خوبی برایتان انجام داده و یا عزیزانتان قدردانی کنید. شکرگزاری و قدردانی باعث ایجاد حس خوب و آرامش و شادی درون می‌شود.

6. خوش بینی و شوخ طبعی :

قدم اول برای خوش بین شدن، قبول بدبینی است. هرچه بیشتر در برابر بدبینی‌ها مقاومت کنید احتمال اصلاح دیدگاه بدبینانه کمتر خواهد بود. گفتگوهای منفی خود را اصلاح کنید و همیشه گفتگوهای مثبت داشته باشید. با خوش‌بین‌ها و مثبت اندیشان معاشرت کنید . همنشینی بسار مهم است و همنشینی با افراد خوش بین به افزایش سطح خوش‌بینی کمک می‌کند.

7. خواب کافی :

به تمام اجزای بدن و مغز خود اجازه‌ی استراحت کافی بدهید. در طول خواب جسم و ذهن استراحت می‌کند و باعث ذخیره و تجدید انرژی و جلوگیری از اختلال حافظه خواهد شد و انجام کارهای آرام بخش مثل دوش آب گرم، گوش کردن یک موزیک ملایم قبل از خواب باعث آرام سازی ذهن قبل از خواب خواهد شد.

نکاتی برای خواب بهتر :

 • برنامه و ساعت مشخص برای خواب
 • درساعات پایانی روز و نزدیک به ساعت خواب تلویزیون و رایانه را خاموش کنید.
 • در ساعات پایانی روز و نزدیک به ساعت خواب چای و قهوه استفاده نکنید
 • با معده‌ی پر و خیلی سیر نخوابید.
 • با معده‌ی خالی و گرسنه نخوابید.
 • روزانه مدت زمانی را ورزش و تحرک داشته باشید.
 • قبل از خواب مثانه خود را خالی کنید.
 • اتاق خواب ساکت و تاریک داشته باشید.
 • از رختخواب و بالش راحت استفاده کنید.
 • احترام به ساعت بیولوژیک خود.

” طبق توصیه بنیاد ملی خواب کودکان 5 تا 11 ساله باید 10 تا 11 ساعت خواب شبانه داشته باشند. نوجوانان 10 تا 17 ساله بین 8/5 تا 9/25 ساعت و بزرگسالان 18 سال به بالا در طول شبانه روز 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.”

طبق تحقیقات عواملی بر شادی مردم کشور عزیز ایران موثر است که شامل موارد زیر است :

میزان رضایت از زندگی، میزان خوش‌بینی، میزان شادکامی همسر و رضایت از زندگی مشترک و خانوادگی، میزان ورزش، نداشتن سوابق بیماری های روانی و عصبی، میزان رضایت از وضعیت اقتصادی …

ودر نهایت رموز رضایت از زندگی را بیان می‌کنم :

زندگی سالم و شاد

سازمان بهداشت جهانی یک تعریف جامع از مهارت‌های زندگی را بیان کرده است :

” توانایی انجام سازگارانه و مثبت به گونه‌ای که فرد توانایی کنار آمدن با چالش‌ها و ضرورت‌های زندگی روزمره خود را داشته باشد .”

1. زمان زیادی است که زندگی شروع شده است :

در زندگی مرحله‌ی آزمایشی وجود ندارد. هر تصمیم شما سرنوشت ساز است و راهی برای برگشت به عقب و تصحیح آن وجود ندارد.

2. دوستان آنلاین و حاضر ضرورتا دوستان واقعی نیستند :

متاسفانه این جمله درست است. بسیاری از دوستانی که هستند اهمیتی به مشکلات شما نمی‌دهند و زمان مشکلات و نیاز به کمک در دسترس نیستند.

3. هر عشقی سرانجام ندارد :

متاسفانه آمادگی شکستن دلتان و غصه خوردن را داشته باشید. بسیار سخت اما واقعیت ..

4. تحصیلات پایانی ندارد :

در دنیای امروز دانش و سطح تحصیلات بسیار مهم است. به تحصیلات و آموختن دانش ادامه دهید.

5. اعضای خانواده مهمترین افراد زندگی هرکس :

اعضای خانواده تنها افرادی که در زندگی به شما اهمیت می‌دهند. با آنها به خوبی رفتار کنید و سپاسگزار و قدردان زحمات و لطف آنها باشید.

6. بی‌اهمیت بودن نقاط ضعف :

نقاط ضعف خود را پذیرا باشید و نگران آنها نباشید. نقاط قوت شما مهم هستند، روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و آنها را پرورش دهید.

7. کارهای ارزشمند زمان بر است :

انتظار رسبدن سریع به اهداف خود را نداشته باشید.

8. فرصت های پیشرفت و موفقیت بیرون از ناحیه امن و آسایش قرار دارند :

آمادگی خارج شدن از دایره و ناحیه امن خود را داشته باشید تا به موفقیت برسید.

9. روابط متزلزل خود را حفظ نکنید ، ارزشی ندارند :

هرگز وقت خود را روی چیزهایی که توانایی تغییر آنها را ندارید هدر ندهید . از کنارشان عبور کرده و به راه خود ادامه دهید.

10. بی عدالتی ها در دنیا :

آمادگی روبروشدن با بی عدالتی ها در زندگی را داشته باشید.

11. شانس به سمت افراد تلاشگر و سخت کوش خواهد رفت :

شانس با افراد تنبل و افرادی که هیچ کاری انجام نمی دهند و همیشه منتظر امدادهای غیبی برای موفقیت و پیشرفت هستند کاری ندارد. پشتکار و تلاش پیش نیاز خوش شانسی و موفقیت هستند.

12. زمان خاصی برای یک شروع خوب و خارق العاده وجود ندارد :

اگر قصد انجام کاری برای رسیدن به هدف و موفقیت دارید شروع کنید. منتظر فرداهای بهتر نباشید.

13. شما توانایی همه جا حضور داشتن و داشتن همه چیز را ندارید :

تصمیم درست گرفتن را یاد بگیرید و برای چیزهای بااهمیت و باارزش متعهد باشید.

14. قدردان باشید :

از تمام افرادی که در موفقیت تان تاثیر دارند بی تفاوت نباشید و قدردان آنها باشید.

15. احساسات و تجربیات ، بهترین سرمایه های فردی :

معیار های مادی مثل ماشین و خانه معنایی ندارند . چیزهای بااهمیت و معیار موفقیت خاطرات ، تجرییات ، دانش و احساسات مثبت هستند.

16. بعدا یعنی هرگز :

برای شروع در لحظه حال زندگی کنید و به هیچ کاری بعدا نگویید.

17. موفقیت مترادف پشتکار :

از شکست ها ناامید نشوید . آرزوها و اهداف خود را دنبال کنید. بدست آوردن آنها شاید سخت باشد ولی قطعا ارزش تلاش را دارد.

18. حفظ سلامتی :

ورزش کنید و مراقب سلامتی و تناسب اندام خود باشید.

19. شکست مهم نیست :

فقط موفقیت مهم است . از شکست های خود نترسید.

20. هیچ کس به اندازه ی خود شما نمی تواند به شما کمک کند :

فقط روی کمک خودتان حساب کنید و بنابراین اعتماد به نفس و عزت نفس خود را مدام تقویت کنید.

برای مطالعه مقالات دیگر خانم گلچیان اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی

برای داشتن زندگی شاد و سالم نیاز به احساس درونی است. و این امر کاملا درونی است با رعایت برخی اصول و پذیرش بعضی از موارد که در مقاله ذکر شده است این حس را در خود پرورش می‌دهیم و به این حس می‌رسیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *