در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

شادی و نشاط در زندگی

شادی و نشاط در زندگی

برای اینکه یک فرد کاریزماتیک، مناسب برای روابط، انرژی بخش، امیدوار و با انگیزه باشیم قطعا به نشاط و شادابی نیاز داریم.

شادی یک احساس و حالت هیجانی است که باعث سرعت، سرزندگی و سرحالی و شادابی، احساس رضایت و خوشحالی از زندگی و عشق و علاقه به خود و دیگران و در کلا زندگی با تمام مشکلاتش خواهد شد.

از نظر بزرگان و روانشناسان شادی در زندگی سه اصل اساسی دارد مثل: هیجان و انرژی و احساسات مثبت، رضایت از زندگی، کاهش احساسات و هیجانات و انرژی منفی.

شادی و نشاط در زندگی

برای زندگی شاد و ارتباطات خوب و لذت‌بخش باید مهارت پیدا کرد و از جمله مواردی که باعث شادابی و رضایت از زندگی می‌شود عبارت است از: داشتن همسر مناسب و زندگی خانوادگی خوب، دوستان خوب و پر از انرژی مثبت، شغل و موقعیت اجتماعی خوب و رضایت‌بخش ، برنامه‌ی تفریحی سالم و خوب، معنویت‌ها و آرامش درونی و موارد دیگر ..

برای شادکامی و روابط صمیمی موارد زیر ضروری است :

الف) ارتباطات کلامی و غیر کلامی :

مهارت ارتباطی “خوب و مناسب ” صحبت کردن باعث روابط موفق‌تر و همراه با احترام و صمیمیت می‌شود و در نهایت باعث احساس رضایت‌مندی خواهد شد. مهارت‌های غیر کلامی هم مثل رعایت ادب و احترام، شیوه‌ی درست آداب و رفتار اجتماعی و گوش دادن موثر و دادن احساس ارزشمندی به طرف مقابل بسیار موثر است و باعث تداوم روابط موفق می‌شود ..

ب) جذابیت‌های بین فردی و کاریزما :

1. لبخند و خنده ی مسری :

خنده و لبخند جذاب و مسری و نشاط آور باعث رفع کدورت و ایجاد تعادل بین روابط خواهد شد. خنده باعث سلامت روح و روان و جسم، کاهش فشار عصبی و استرس و باعث افزایش نشاط می‌شود. خندیدن و خوشحالی و آرامش درونی بر هر دردی درمان است. خنده فواید بسیار زیادی دارد و باعث استراحت و آرامش قلب و تقویت مکانیزم دفاعی بدن و تنظیم همه چیز در بدن و افزایش عملکرد خواهد شد.

2. آراستگی و نظم :

آراستگی فردی و نظم فضای اطراف باعث ایجاد علاقه‌مندی و میل به انجام کارها می‌شود و در نشاط و شادابی نقش بسیار مهمی دارد.

3. نیاز به ارزشمندی و احترام :

یکی از نیازهای روانشناختی نیاز به احترام است. حفظ احترام و ارزشمندی و تکریم انسان‌ها باعث افزایش رضایت و احساس شادی خواهد شد.

4. هدیه :

هدیه نماد عشق و محبت و علاقه است. باعث تداوم دوستی‌ها، شادی و گاهی باعث رفع ناراحتی و کینه‌ها است . دادن هدیه باعث بالا رفتن اعتماد و افزایش نشاط در زندگی و همچنین گرفتن آن و تشکر کردن باعث تداوم ارتباط موفق خواهد شد.

5. مثبت اندیشی و خوش بینی :

اعتماد و خوش‌بینی بیانگر سلامت روان است. اگر به مسایل و اتفاقات خوب و بد زندگی با دیدی خوش‌بینانه نگاه شود باعث افزایش توانایی در رویایی با مشکلات می‌شود.

6. به علایق و احساسات توجه داشته باشید :

توجه به علایق شخصی هر فرد تاثیر مثبتی در برطرف شدن نیازهای اجتماعی و روانی فرد دارد. پس اختصاص زمان مناسب به علایق فردی باعث ایجاد نشاط و شادابی در زندگی خواهد شد.

7. استفاده از پاداش :

همیشه برای تقویت رفتار وکارهای مثبت و خوشایند خود از پاداش دادن استفاده کنید و با در نظر گرفتن پاداش خود را برای ادامه و انجام کارها امیدوار و پر انگیزه و فعال و پر انرژی نگه دارید. همین امر باعث تمرکز و تعهد بیشتر می شود . پیشرفت در تحصیل و هر کاری که در حال انجامش هستید باعث رضایتمندی و شادی در زندگی می شود.

8. اخلاق :

خوش اخلاقی باعث جذابیت زندگی می شود و خستگی ها و موانع را برطرف می کند و فرد را در کاریزماتیک شدن کمک می کند.

ب ) تفریح سالم و اوقات فراغت :

تفریح سالم و سفر کردن از برنامه های شادی بخش و نشاط آور است و بر تمام جنبه های زندگی تاثیر مثبتی دارد. مثل ایجاد نشاط و مثبت‌نگری ، شادی و نشاط و بهداشت و سلامت جسمی و روانی..

ت) ورزش و فعالیت‌های بدنی :

تاثیر مهم ورزش برسلامت جسم و روح و روان، پیشگیری از بیماری‌ها، انحراف برای همه روشن و واضح است. طبق تحقیقات انجام شده ورزش منظم علاوه بر تامین سلامتی باعث تنظیم و بهبود خلق و خوی افراد می‌شود و باعث ایجاد شدی و نشاط و لذت و رضایت از زندگی می‌شود.

ث) صله رحم و معاشرت‌های دوستانه و فامیلی (دید و بازدید) :

صله رحم تاثیر بسیار مهمی بر بهداشت و سلامت روان، آرامش، شادی و نشاط درون افراد داشته و دارد و خواهد داشت. معاشرت و دید و بازدید با دوستان و افراد خانواده باعث ایجاد احساس امنیت و آزامش خواهد شد چرا که احساس تنهایی را از بین می‌برد و احساس پویایی و ارزشمندی بیشتری را برای افراد به همراه دارد. و همچنین انسان‌ها در زمان ناراحتی، رفع مشکلات نیازمند حمایت روانی و عاطفی و گاها مالی و پر کردن اوقات فراغت از سوی افراد امن در زندگی خود و گوش شنوای آنها هستند.

سخن پایانی

در این مقاله ما راه‌های افزایش شادی و نشاط را در زندگی خود آموختیم، از قبیل صله رحم، تفریحات سالم، ورزش و فعالیت‌های بدنی منظم و… . شادی در زندگی ما باعث افزایش عملکرد، سرزندگی و امید بیشتر به زندگی می‌شود. با امید شادی و نشاط روز افزون برای همه شما عزیزان.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *