در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

اصطلاحات اینستاگرام از صفر! (قسمت اول)

پیش گفتار

 

در مقاله قبلی راجع به اینکه اینستاگرام چیست و تاریخچه و سازندگان آن صحبت کردیم و گفتیم که در اینستاگرام هم مانند سایر شبکه های اجتماعی دیگر شما می توانید افراد را دنبال (فالو) کنید، پست هایشان را لایک کنید، برایشان کامنت بگذارید، اکانت های مزاحم را بلاک کنید و و و

در مقاله پیش رو قصد داریم واژه های کلیدی و اصطلاحات اولیه، مهم و پایه ای اینستاگرام را بررسی کنیم، هر آنچه که شما نیاز دارید که موقع کار کردن با اینستاگرام بدانید و شاید از پرسیدن آن ها از دیگران خجالت می کشید.

اگر هم مفهوم و معنای اصطلاح خاصی در اینستاگرام را نمیدانستید و در این سری مقالات آن را پیدا نکردید؛ حتما آنرا در بخش نظرات بیان کنید تا به لیست اضافه کنیم.

با ما همراه باشید…

 

 

و حال… اصطلاحات اینستاگرامی که باید بدانید!

 

 • پست Post :

کل مطالب منتشر شده توسط صاحب پیج (شامل عکس ، فیلم و متن ) را پست می گویند. تمام پست‌های شما در صفحه پروفایل اینستاگرامتان نمایش داده می‌شود و تمام پست‌های جدیدی که فالوورهایتان به نمایش می‌گذارند، در فید شما (Home تان) قابل مشاهده است.

(مورد 1 در عکس پایین)

 

اصطلاحات اینستاگرام

 

 • فالو (follow)

فالو در لغت به معنای دنبال کردن است. اصطلاح فالو به این معنی است که شما علاقه‌مندید پست‌ها و فعالیت‌ های شخص خاصی را دنبال کنید. برای این کار می‌توانید به پیج او بروید و او را فالو (follow) کنید. اگر فالو کنید و او شما را اکسپت کند(درخواست فالوی شما را قبول کند)، شما می‌توانید تمام پست‌های او را ببینید و هر پست جدیدی که می‌گذارد، در صفحۀ home شما نشان داده می‌شود. نکته ای که لازم است بگوییم این است که این درخواست فالو در پیج های پابلیک و پرایوت با هم متفاوت است. (نگران نباشید در مقاله های آتی بیشتر راجع به این موضوع ها صحبت خواهیم کرد.)

(مورد 2 در عکس بالا)

 

 • فالوور (follower)

این کلمه در لغت به معنای دنبال کننده یا تعقیب کننده است. هنگامی که شما پیج کسی را دنبال یا فالو می‌کنید، شما به فالوورهای آن پیج اضافه می‌شوید. در مقابل تمام کسانی که پیج شما را فالو (دنبال) می‌کنند نیز به فالوورهای پیج شما می‌پیوندد.

(مورد 3 در عکس بالا)

 

 • فالویینگ (Following)

این کلمه در لغت به معنای پیروی یا تقلید است. وقتی شما دیگران را فالو می‌کنید، در قسمت فالویینگ (following) می‌توانید آنها را مشاهده کنید. در مورد بقیه پیج‌ ها نیز به همین صورت است. فالویینگ هر پیج تعداد کسانی است که توسط آن پیج فالو شده‌اند.

(مورد 4 در عکس بالا)

 

 • فالوبک (Followe Back)

اگر فردی پیج شما را فالو کند  و شما نیز در پاسخ به اینکار او را فالو کنید، شما فالو بک انجام داده اید.

 

 • کا (k)

اصطلاح مرتبط دیگری به فالو که احتمالا آن را زیاد خواهید شنید، کا است! مثلا میگویند فلانی 10 کا فالوور داره. هر ۱K، معادل عدد ۱۰۰۰ نفر(پیج) است. اینستاگرام در بسیاری مواقع برای ساده کردن اعداد بزرگ، از k (به معنی کیلو) استفاده می‌کند. با این اوصاف اگر می‌بینید که پیجی ۲۵k فالوور دارد، به این معناست که ۲۵ هزار نفر او را فالو کرده‌اند.

(مورد 5 در عکس بالا)

 

 • ام M

عبارت M معادل میلیون می باشد. اینستاگرام برای پیج هایی با تعداد دنبال کننده و یا دنبال شونده بیشتر از یک میلیون نفر از این عدد استفاده می کند (به عنوان مثال اگر می گوییم تعداد فالوورهای یک پیج 2M  می باشد یعنی دو میلیون نفر این پیج را دنبال می کنند.)

 

 • فید (Feed)

فیددر اینستاگرام اولین صفحه‌ای است که هنگام وارد شدن به اینستاگرام با آن روبرو می‌شوید. در این صفحه می‌توانید جدیدترین استوری‌ و پست‌های فالوورهایتان را مشاهده کنید. به صفحه فید صفحه  Home هم میگویند.

 

 • کپشن (Caption)

کپشن به معنای عنوان است و در واقع به توضیحات و نوشته هایی که زیر یک پست قرار داده می شود کپشن می گویند.

(مورد 1 در عکس پایین)

 

اصطلاحات اینستاگرام 2

 

 • لایک (Like)

همانطور که احتمالا می‌دانید لایک به معنای علاقه داشتن است. لایک کردن در اینستاگرام به این معناست که شما از چیزی خوشتان آمده است و می‌خواهید این توجه و علاقه‌تان را نشان دهید. در این حالت از لایک استفاده می‌کنیم (با لمس کردن آیکن قلب) . چنانچه بخواهید ببینید چه کسانی پست‌های شما را لایک کرده‌اند، می‌توانید به نوتیفیکیشن‌های خود مراجعه کنید.

شما می‌توانید تمام پست‌های اینستاگرام و حتی کامنت‌ها را لایک کنید. اگر پست یا کامنتی را لایک کردید و به هر دلیلی پشیمان شدید، می‌توانید آنرا آنلایک کنید.

(مورد 2 در عکس بالا)

 

 • کامنت (Comment)

کامنت در  لغت به معنای اظهارنظر کردن است. در اینستاگرام نیز مانند سایر شبکه های اجتماعی دیگر هنگامی که بخواهید نظر خود را در مورد یک پست بیان کنید، می‌توانید زیر همان پست کامنت بگذارید. دقت کنید که این کامنت‌ها توسط همه قابل دیدن است و امکان پاسخ (reply) به کامنت شما وجود دارد.

(مورد 3 در عکس بالا)

–>  Turn off commenting

اگر پستی را در اینستاگرام منتشر کنید و نخواهید کسی راجع به آن نظری بدهد، می‌توانید بخش کامنت آن را غیر فعال کنید. با این گزینه کامنت‌های شما بسته شده و کسی نمی‌تواند برای شما کامنت بگذارد.

 

 • شِیر (Share)

شِیر در لغت به معنای اشتراک گذاری ست و در اینستاگرام نیز دقیقا به همین منظور استفاده می شود. شما با استفاده از این قابلیت می توانید پست های خودتان یا دیگران را برای دوستانتان و یا هرکسی که می خواهید بفرستید، همچنین شما می توانید با استفاده از این قابلیت پست خودتان و یا دیگران را در استوریتان نیز به اشتراک بگذارید تا دیگران آن را ببینند.

(مورد 4 در عکس بالا)

 

 • سِیو (Saves) 

در اینستاگرام شما هر پستی را که بخواهید می‌توانید سیو کنید و از طریق صفحه خودتان به آنها دسترسی داشته باشید. (این امکان برای سیو کردن پست ها در داخل خود برنامه اینستاگرام و دسترسی از داخل آن می باشد، و شما اگر بخواهید که پست ها یا عکس ها را در گوشی یا سیستم خودتان ذخیره و سیو داشته باشید، می توانید از برنامه های کاربردی ای که در پلی استور، بازار یا اپ استور موجود می باشند، آن ها را سیو کنید، به عنوان مثال یکی از این برنامه ها Insta Downloder می باشد.)

(مورد 5 در عکس بالا)

–> کالکشن (Collections)

از این قسمت می‌توانید تمام پست‌هایی که سیو کرده‌اید را دسته‌بندی کنید. با اینکار شما کلکسیون خود را ایجاد کرذه‌ اید و هر وقت که خواستید می توانید به آن ها مراجعه کنید و بدون اتلاف وقت پستی که میخواهید را در آن دسته جستجو کرده و پیدا کنید.

 

 

خب

اصطلاحاتی که تا الان بررسی کردیم، از کاربردی ترین و ساده ترین اصطلاحات اینستاگرام بودند، چیزی که در محاورات کاربران اینستاگرام بارها و بارها خواهید شنید. اگر مایلید که برخی اصطلاحات تخصصی تر و نحوه ی کاربرد آن ها را یاد بگیرید، همچون استوری و لایو گذاشتن، تگ، منشن، هشتگ و امثالهم، به شما پیشنهاد میکنم که مقاله های بعدی ما را از دست ندهید.

دیدگاه کاربران
 • چ 12 اسفند 1399

  فرصت در اینستا به چه معنی هست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *