در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

اصطلاحات اینستاگرام از صفر! (قسمت دوم)

پیش گفتار

 

وایسا یه عکس بگیرم اول!

+ میخوای استوریش کنی؟؟؟

 

دیدی عصر جدید چه کفشای جدید قشنگی آورده بود؟!

+ نه راستش، تازگیا نرفتم مغازه شون!

نه بابا، منم نرفتم جدیدا، لایو اینستاشونو میگم !

 

بنظر من اگه هشتگ درست بزنی، پستات میتونن کلی بیان بالا !!

 

استوری؛ لایو، دایرکت، هشتگ و و و

حتما برای شما هم بارها پیش اومده که تو محاورات روزمره افراد این جملات و اصطلاحات رو شنیدین، که خب شاید معنا و مفهوم خیلی از اون ها رو ندونین! پیشنهاد میکنم این مقاله رو تا انتها بخونین تا تمامی این اصطلاحات اینستاگرامی و کاربردهاشونو بدونین.

(اگر هم دوست دارید که از اول اول این اصطلاحات رو بدونین، حتما قسمت اول این مقاله رو هم بخونین)

با ما همراه باشید…

 

 

و حالا اون اصطلاحات…

 

 • منشن (Mention)

منشن در لغت به معنای اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن می باشد. از این قابلیت در مورادی استفاده می کنند که قرار باشد فرد یا افرادی از محتوای مورد نظر شما آگاه شوند (فرض کنید که یک عکس مشترک با دوستتان گرفته‌اید و می‌خواهید به حضور او در عکس اشاره کنید یا می‌خواهید یک نفر را از چیزی آگاه کنید، در این حالت می‌توانید او را منشن کنید). برای mention کردن کافی است از یک علامت @ پیش از آیدی اینستاگرام شخص مورد نظر استفاده کنید. از این قابلیت هم در کپشن‌ها و هم در کامنت‌ها می‌توانید استفاده کنید.

 

 • تگ (Tag)

تگ در لغت به معنای برچسب زدن و علامت زدن است و دقیقا معادل آنلاین برچسب‌ است. گاهی شما در عکس‌ها یا فیلم های اینستاگرام قصد دارید افراد عکس را معرفی کنید و به نام آنها اشاره کنید، در این حالت از قابلیت تگ کردن می‌توانید استفاده کنید. برای تگ کردن کافی ست از @ قبل از آیدی اینستاگرام افراد استفاده کنید.

 

 • دایرکت (Direct) 

دایرکت به معنای مستقیم و بی‌واسطه است. دایرکت در اینستاگرام شبیه ارسال پیام خصوصی ست. در حقیقت هنگامی که شما می‌خواهید صرفا شما و شخص مورد نظر شما متن پیام شما را ببیند، می‌توانید از دایرکت استفاده کنید. البته در این قسمت قابلیت گروه ساختن نیز وجود دارد. دایرکت به نوعی همان قسمت پیام رسان اینستاگرام می‌باشد.

( اگر شما پیامی داشته باشید از (مورد 1 در عکس پایین)  می توانید آنرا مشاهده کنید، همچنین با کلیک بر روی این آیکن و سرچ اسم شخصی که می خواهید، می توانید برای او پیامی ارسال کنید.)

اصطلاحات اینستاگرامی

 • نوتیفیکیشن (Notification) 

نوتیفیکیشن در لغت به معنی اطلاع رسانی و هشدار می باشد. در اینستاگرام این اصطلاح به تمام فعالیت‌هایی مربوط می‌شود که دیگران در مورد پیج و پست‌ های شما انجام می‌دهند. مثلا هنگامی که پستی از شما را لایک می‌کنند، کامنت می‌گذارند یا قصد دارند شما را فالو کنند. تک تک این موارد به صورت نوتیفیکیشن‌های مجزا به شما گزارش می‌شود.

( شما می توانید تمامی گزارشات نوتیفیکیشن های خود را از قسمت قلب (مورد 2 در عکس بالا) ، مشاهده کنید.)

 

 • اکسپلور (Explore) 

اکسپلور اینستاگرام صفحه‌ای است که پست‌هایی از صفحات سراسر دنیای اینستاگرام (چه آن‌ها را فالو کرده باشید و چه نکرده باشید) را برایتان نمایش خواهد داد. این پست‌ها طبق فعالیت‌های قبلی شما انتخاب می‌شوند و از الگوریتم‌هایی که برای دنبال کردن فعالیت شما در اینستاگرام تعبیه شده است، پیروی می‌کنند. البته این الگوریتم تنها به عملکرد شما وابسته نیست، بلکه فعالیت دوستانتان را نیز زیر نظر می‌گیرد.

(مورد 3 در عکس بالا)

 

 • استوری (story) 

استوری در لغت به معنای داستان گفتن و روایت کردن است.  استوری از قابلیت‌های پرطرفداری است که در سال ۲۰۱۷ به اینستاگرام اضافه شد. این قابلیت به این صورت است که شما می توانید برای مدت ۲۴ ساعت عکس یا ویدویی (با محدودیت ۱۵ ثانیه) را با فالوورهای خود شیر کنید. این عکس یا ویدیو بعد از ۲۴ ساعت خود به خود حذف می‌شود. اگر می‌خواهید این استوری را نگه دارید می‌توانید آنرا به بخش highlight اضافه کنید. استوری دارای قابلیت های گوناگونی برای ادیت تصاویر و ویدیو  است که باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. همچنین در آپدیت‌های جدید اینستاگرام قابلیت نظرسنجی نیز به استوری اینستاگرام اضافه شده است. استوری یکی از قابلیت های بسیار عالی اینستالگرام برای گرفتن تعامل و دیده شدن کسب و کار شماست. (در مقالات آتی بیشتر از استوری، نحوه استفاده از آن و قدرت غیرقابل انکارش خواهیم گفت)

(اگر شخصی استوری گذاشته باشد و آن استوری عمومی باشد -نه فقط برای کلوز فرندهایش- مانند یک دایره بنفش نارنجی رنگی دور اسمش می باشد. از قسمت + هم می توانید استوری را به پروفایلتان اضافه کنید. (مورد 4 در عکس بالا) )

–> هایلایت کردن (Highlight) :

قابلیتی که توسط آن شما قادر به ذخیره ی استوری هایتان بیشتر از 24 ساعت خواهید بود. در واقع اگر بخواهید  استوری خود را ذخیره کنید باید آن را هایلایت نمایید.

(در قسمتی که در عکس پایین دور آن خط کشیده شده است، بر روی پروفایلتان نمایش داده می شود.)

اصطلاحات اینستاگرامی

 • لایو (live)

لایو به معنای پخش زنده است. در اینستاگرام نیز لایو (live) در همین معنی به‌کار می‌رود. شما به صورت زنده و بدون محدودیت زمانی می‌توانید فیلم بگیرید و با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید. تمام کسانی که در حال دیدن لایو شما در اینستاگرام هستند می‌توانند لایک کنند و به صورت آنلاین کامنت بگذارند. این کامنت‌ها توسط تمام فالوورهای شما قابل دیدن است. درست مانند استوری لایو شما نیز بعد از ۲۴ ساعت خودبه‌خود حذف می‌شود، مگر اینکه آن را به هایلایت (highlight) اضافه کنید.

این قابلیت نیز از قابلیت های بسیار مهم برای کسب و کارها و افراد می باشد، چرا که شما با استفاده از آن مثلا می توانید هم کسب و کار خود را به مخاطبینی که نمی توانند در محیط کار شما (البته در صورت داشتن محیط کاری) حضور یابند نشان دهید و هم می توانید اعتماد سازی کرده و افراد را با خود همگام و همراه کنید.

 

 • آی‌ جی تی وی (IGTV) 

در حالت عادی اینستاگرام ما امکان آپلود فیلم های با طول بیشتر از یک دقیقه را نداریم (مگر اینکه آن را به چند قسمت یک دقیقه ای تبدیل کنیم). برای حل این موضوع اینستاگرام قابلیتی به برنامه خود اضافه کرده که امکان آپلود فیلم هایی با طول بیشتراز یک دقیقه در آن فراهم شده است هرچند که این قابلیت هنوز در ایران خیلی فراگیر نشده است.

 

 • هشتگ (Hashtags)

به برچسب گذاری هایی که برای دسته بندی پست ها به کار می رود هشتگ میگویند. استفاده از هشتگ گذاری منحصر به شبکه اجتماعی اینستاگرام نیست و برای سایر شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک ، توییتر ، تلگرام ، پینترست و… نیز استفاده می شود. برای استفاده از هشتگ گذاری کافیست قبل از بکار بردن عبارت مورد نظر از علامت # استفاده نمایید. هشتگ گذاری از جمله مواردی ست که به پشت های ما کمک می کند تا بیشتر دیده شوند و برای حساب های تجاری بسیار کاربردی و ضروری ست. (در مقالات آتی بیشتر و دقیق تر راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد.)

 

 • آرشیو (Archive) 

آرشیو در اینستاگرام معادل همان آرشیو کردن است. شما می‌توانید پست‌ها یا حتی استوری های خود را آرشیو کنید تا هر زمان که بخواهید به آنها دسترسی داشته باشید و آن هارا باز نشر بدهید.

 

 • سرچ (Search)

سرچ به معنای جست‌ و جو کردن است. این یکی از قابلیت‌های قدرتمند و جالب اینستاگرام است که مخصوص جستجو کردن است. این قسمت شامل چهار بخش است :

اصطلاحات اینستاگرامی

Search top

این قسمت به شما صفحاتی را نشان می‌دهد که بیشترین سرچ‌های خود شما بوده است. در واقع هرچیزی که یش از این سرچ کرده اید را برایتان می آورد. (به عنوان مثال اکانت هایی که در بالا میبینید، بیشترین و آخرین سرچ بوده اند.) (مورد 1)

Search people

از این قسمت می‌توانید با جست‌وجوی نام افراد یا کسب‌وکارها پیج اینستاگرام آنها را پیدا کنید. در همین بخش هنگامی که شما نام کسی را سرچ می‌کنید، قسمتی به نام Suggested به شما افراد یا پیج‌ های مشابه با سرچ شما را نشان خواهد داد. (مورد 2)

Search tags

از این قسمت شما می‌توانید هشتگ‌های موردنظر خود را جستجو کنید تا پست‌هایی که دارای هشتگ موردنظر هستند، به شما نمایش داده‌ شود. (مورد 3)

Search places

زمانی که شما جی‌ پی‌ اس (GPS) دستگاه خود را روشن کرده باشید می‌توانید در میان مکان‌ ها، شهر‌ها و کشورهای مختلف جستجو کرده و تمام عکس‌هایی که در آن لوکیشن (location) گرفته شده‌اند را خواهید دید. (مورد 4)

 

 

خب

الان دیگه میشه گفت شما اکثر اصطلاحات پرکاربرد اینستاگرام رو میدونین و اگر حس میکنین که اصطلاحی هست که زیاد میشنوینش تو محاورات روزمره تون و معنی و مفهومش رو نمیدونین و ما تو این دو مقاله اون رو نیاوردیمش، حتما توی دیدگاه های همین پست بگید تا اون رو هم یا به این لیست بالا اضافه کنم و یا هم نه، اگه کمی تخصصی تره توی یه مقاله ی جدا بهش بپردازم. مثل خیلی از مطالبی که توی این دو تا مقاله به طور گذرا بهش پرداختیم ولی از اونجایی که علاوه بر اینکه اصطلاحات پرتکراری هستن، اصطلاحات مهمی هم هستن، قراره توی مقالات مجزایی اون ها رو بررسی کنیم مثل هشتگ گذاری یا استفاده از قابلیت استوری گذاری و ….

امیدوارم که نهایت استفاده رو برده باشید از این مقاله. تا مقاله های بعدی… با ما همراه باشید حتما.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *