در کمپین به وقت تغییر سه دوره حرفه ای به مبلغ 1/270/000 تومان را همین حالا رایگان دریافت کنید. برای ثبت نام رایگان کلیک کنید.
0

مقدمه ای بر متافیزیک

بسیاری از مردم و یا حتی افراد تحصیلکرده، در پاسخ به سوال “متافیزیک چیست؟”، پاسخ ماورا الطبیعه یا پدیده‌های عجیب و غریب و ماورایی را می‌دهند، اما تفاوت ظریفی بین این دو وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تعریف صحیح و جامعی از متافیزیک بازگو کنیم و ابهامات ناشی از استفاده نامناسب مفاهیم علمی را بر طرف کنیم.

متافیزیک

متافیزیک از کجا پدید آمد؟

تعریف پایه متافیزیک به مجموعه 14 جلدی کتب ارسطو با عنوان “متافیزیک ارسطویی” برمی‌گردد. این کتاب سالها پس از مرگ ارسطو جمع آوری و مجلد شد. مبحث اصلی این مجموعه فلسفه اولیه و علوم اولیه است و به این علت متافیزیک نام گرفت که تنها کسی می‌توانست آن را درک کند که کتاب فیزیک علوم طبیعی ارسطو را مطالعه و فهمیده باشد، به همین دلیل نام آن را “بعد از فیزیک” یا “متافیزیک” نامیدند. این مساله یکی از دلایل هم معنی دانستن واژه ماورا الطبیعه با متافیزیک می‌باشد.

پدیده‌های ماورا طبیعی

در مقابل پدیده‌های ماورایی پدیده‌های هستند که از نظر علمی توجیحی برای علت آنها نمی‌یابیم و دلایل نامشخصی دارند و از گذشته چیزهایی را در مورد آنها شنیده‌ایم، بعضی از این پدیده‌ها مانند وجود روح، تله پاتی، موجودات فرازمینی، خواب‌هایی که تعبیر می‌شوند، طلسم و الهامات قلبی و … می‌باشند. که البته دانشمندان اعتقاد دارند که بعضی از این پدیده‌ها ناشی از برداشت اشتباه، سوتفسیر و حتی گاهی شیادی می‌باشد. در واقع تاکنون گروه‌های تحقیقاتی زیادی به مطالعه پدیده‌های ماورایی پرداخته‌اند، بعضی از آنها با شکست روبرو شدند و بعضی دیگر توانسته‌اند پرده از مسایل بردارند و حقیقت را فاش کنند.

متافیزیک

 

سخن نهایی

نتیجه مهم اینجاست که متافیزیک به مجموعه بحث‌های فلسفی پیرامون علت وجود و چیستی موجودات است، اما پدیده‌های ماورایی به مجموعه پدیده‌هایی گفته می‌شود که دانش بشری هنوز قادر به تفسیر و یا توجیه آن نیست. البته باید این مساله را در نظر بگیریم که هر چیزی که علم نتواند توضیح دهد، دلیل بر ماورایی بودنش نیست. به طور مثال اگر کسی ادعا کند که تمام دنیا درون یک شیشه آزمایشگاهی معمولی می باشد و علم نتواند این مساله را تحقیق و اثبات کند، دلیل بر صدق این اتفاق ماورایی نیست!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *